Proč už Babiš nechce tisíc miliard na českou prosperitu? Zrušení Green Dealu by poškodilo národní zájmy

Místo ideologických útoků by se někdejší premiér měl podívat na základní fakta. Energetická náročnost české ekonomiky patří mezi nejvyšší v Evropě. Máme proto obří potenciál vydělat na energetických úsporách.

Pavel Baroch

13. 2. 2025

Několik měsíců před volbami spustil Andrej Babiš z nejsilnějšího opozičního hnutí ANO další útok proti Green Dealu. Podle něho by se měla Zelená dohoda pro Evropu zrušit. Připomeňme si, že to byl právě Babiš, kdo ještě jako premiér podepsal za Českou republiku přistoupení k tomuto strategickému závazku.

Své rozhodnutí hájil ještě v lednu 2022, kdy odrážel kritiku čerstvě jmenovaného premiéra Petra Fialy z ODS a prezidenta Miloše Zemana, který ve vánočním projevu vyzval k vystoupení z evropské Zelené dohody. Podle Babiše by ale tento krok v podstatě znamenal nebýt v Evropské unii.

„To je tisíc miliard, které máme dostat hlavně na investice do vody, do lesů, do životního prostředí, do ekologizace průmyslu, což je pro nás výhodné. Uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody není vůbec namístě a je potřeba, aby si to pánové nastudovali,“ uvedl tehdy Babiš ve vysílání CNN Prima News.

O tři roky později je ale všechno jinak. Na setkání lídrů frakce Evropského parlamentu Patrioti pro Evropu v Madridu začátkem letošního února vyzval ke zrušení Green Dealu. „Je čas podívat se pravdě do očí. Green Deal je mrtvý… Existuje jediná cesta vpřed: zrušit Green Deal,“ uvedl Babiš v proslovu.

Ve stejném duchu pak mluvil v Poslanecké sněmovně při zahájení únorové schůze. „Já jsem to řekl v Madridu. Green Deal musí být okamžitě zrušen,“ konstatoval Babiš ve svém obsáhlém vystoupení. Koalice ale debatu na toto téma odmítla.

Vysoká energetická náročnost

Babiš opakovaně tvrdí, jak na plánované snížení emisí a dekarbonizaci doplácí nejen český průmysl, ale celá země. Jenže Green Deal je především velká šance pro celou tuzemskou ekonomiku, Česká republika na něm může vydělat jako málokdo v Evropě. Důvod? Vysoká energetická náročnost ekonomiky, a tudíž ohromný potenciál ušetřit ohromné prostředky za energie.

Stačí se podívat na graf, který při zveřejnění aktuálních výsledků „Indexu prosperity a finančního zdraví: Stav ekonomiky“ představil David Navrátil, hlavní ekonom a ředitel odboru ekonomické a strategické analýzy České spořitelny. Ukázal, že Česko se podle posledních dostupných srovnatelných dat nachází z evropských zemí páté od konce – nejhůře skončilo Bulharsko.

Naopak premianty jsou Švédsko, Irsko a Dánsko. Lépe než Česko je na tom ale také Slovensko, Polsko nebo Maďarsko. Významným snížením energetické náročnosti tak česká ekonomika může razantně zvýšit svou konkurenceschopnost, ušetřit ohromné prostředky.

Cesta k tomu vede zaváděním úsporných technologií, budováním obnovitelných zdrojů vyrábějícím levnou energii a dalšími opatřeními, tedy přechodem na moderní energetiku. A pomáhají k tomu i velké peníze z Evropské unie, o nichž ostatně mluvil před třemi lety i Andrej Babiš. Pokud chce nyní zrušit Green Deal, vzdá se i dotačních prostředků z EU do „ekologizace průmyslu, což je pro nás výhodné“?

Ostatně mnohé české podniky se na cestu výrazné energetické modernizace (a tudíž nižších emisí) už vydala, další se chystají.

Největší investice v českém ocelářství

Jako příklad za všechny uveďme třeba Třinecké železárny, tedy podnik, který si loni připomněl 185 let od svého založení. Zde právě zahajují největší investici v tuzemském ocelářství od 80. let minulého století ve výši zhruba jedné miliardy eur, tedy 25 miliard korun. Aby společnost splnila cíle Green Dealu, musí změnit technologii výroby oceli. Výsledkem bude snížení oxidu uhličitého o 55 procent oproti roku 1990.

Klíčové bude vybudování nové elektrické obloukové pece, která nahradí polovinu výroby, a to v objemu 1,3 milionu tun ročně. Chystají se i další investice. „Bez velmi výrazné dotační podpory ale projekt není reálný,“ sdělil Roman Heide, generální ředitel Třineckých železáren. Žádost o dotaci z Modernizačního fondu firma podá ještě v únoru.

Už před rokem Třinecké železárny – Moravia Steel, vláda a Moravskoslezský kraj uzavřeli memorandum, které má podniku pomoci při přechodu na udržitelný způsob výroby. „Projekty se zaměří na modernizaci výroby, která sníží energetickou náročnost, pomůže kraji se zaměstnaností, posílí naši konkurenceschopnost a lépe ochrání životní prostředí,“ konstatoval tehdejší ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN).

Třinecké železárny jsou typickým příkladem toho, jak ohromný potenciál má česká ekonomika v přechodu na moderní energetiku a hospodářství. Samozřejmě je zapotřebí výrazné zapojení státu, například při důsledném odstraňování všech překážek, které brání rychlé výstavbě velkých solárních a větrných parků, bateriových úložišť a dalších opatření.

Politici včetně Andreje Babiše by měli místo ideologických útoků více myslet na to, jak přechod na moderní energetiku urychlit, což v důsledku pomůže celé České republice.

Úvodní foto: Úřad vlády