Sloupy nevadí, větrníky ano. Češi jsou v energetice a klimatu neuvěřitelně pozadu, upozorňuje právník Pokorný

Klimatická změna je přitom problém, který nezmizí a může nás potenciálně zničit, myslí si známý advokát. Přehnaný konzervatismus Čechů se projevuje také v debatách o elektromobilitě nebo zavedení eura.

Ondřej Novák

11. 2. 2025

Advokát Radek Pokorný bývá pravidelně označován za jednoho z nejvlivnějších českých právníků. Jeho právní kancelář Pokorný, Wagner & partneři dlouhodobě pracuje na projektech v oblasti energetiky a on sám má dobré kontakty na špičky české politiky i byznysu.

V poslední době je o Radkovi Pokorném slyšet také jako o podcasterovi a neúnavném propagátorovi boje s klimatickou změnou. To je přitom u zástupců jeho generace, která je spíše konzervativní, poměrně nezvyklé. Známý advokát má ale jasno: klimatická změna je problém, který nezmizí a který nás může zničit, jak řekl v podcastu Pod proudem Talk.

„Moje generace kolem 50, 55 let je překvapivě strašně zpátečnická ve všech oblastech včetně klimatu a energetiky,“ dodává Pokorný. Příkladem může být třeba debata o elektromobilitě, do které známý český právník pravidelně vstupuje. První Teslu si totiž pořídil už v roce 2016 a v Česku byl tehdy mezi prvními.

„Když vidím něco nového, snažím se toho člověka vyptat, jak to funguje. A když to trošku dává smysl, tak si to pořídím. Bohužel v Čechách to funguje jinak,“ říká. Jako příklad dává reakce na uříznutý volant u Tesly Model S Plaid, o kterém po odhalení technologie drtivá většina lidí v diskusích na sociálních sítích tvrdila, že se s ním nedá řídit.

Loni byl ale Pokorný zvolen do etické komise FIA a začal objíždět závody Formule 1, které mají podobně useknutý volant jako zmíněná Tesla. „Závodníci a realizační týmy měli tu smůlu, že nepřijeli do Čech, aby se dozvěděli, že to nefunguje. Tak to používají,“ dodává s úsměvem.

Sloupy nevadí, větrníky ano

Zastaralé myšlení se podle Pokorného promítá i do dalších oblastí české ekonomiky a zejména energetiky. Vidět je to třeba na rozvoji větrných elektráren, které v Česku mají podobné podmínky jako v okolních zemích. Na rozdíl třeba od Rakouska jich tu ale vzniká úplné minimum.

„Vždy, když přejedu do Rakouska, říkám, že začíná foukat,“ dodává advokát s tím, že v Česku brzdí rozvoj hlavně rozhodování na místní úrovni.

„V případě větrných elektráren je postoj veřejnosti, jednotlivých obcí ostudný. V zemi, kde v krajině stojí obrovské sloupy vysokého napětí a nikomu to nevadí, tak lidem vadí větrníky,“ upozorňuje.

Jak se ve Formuli tvářili na to, že její komisař jezdí elektromobilem? A snaží se na riziko klimatické změny upozorňovat i uhlobarony a nejbohatší Čechy? Celý první díl nepravidelné série Pod proudem Talk je dostupný také na Spotify nebo Apple Podcasts.

Úvodní foto: Archiv Obnovitelně.cz