Mařiče energie jsou nehorázné. Přebytečná elektřina se má ukládat do baterií, nikoli se jen tak likvidovat

Kdyby česká legislativa podporovala akumulaci energie a flexibilitu v době výkyvů cen, zařízení na maření energie by byly bez šance.

Pavel Baroch

7. 2. 2025

Takzvané mařiče elektřiny nejsou v energetice nic nového, ale teprve poměrně nedávno začalo na veřejnost probublávat, jakému ohromnému zájmu se v současnosti těší. Pro vysvětlenou: Jde o zařízení, která dokážou odebrat ze sítí přebytečnou elektřinu, pro niž není v danou chvíli využití. V případě zařízení typu fén, v němž je topná spirála napájena elektřinou, se vyrobí teplo, které se následně jen tak vypustí do vzduchu.

Zní to skutečně neuvěřitelně, ale je to tak. Přebytečnou elektřinou se ohřívá okolní vzduch. Vítejte v absurdistánu, kde už lidstvo neví, co s penězi, tak si vyrobí elektřinu, kterou pak ve formě tepla vypustí pánubohu do oken. Neuvěřitelné plýtvání. Tato zmařená elektřina by přitom šla využít mnohem účelněji, například pro výrobu vodíku.

Pro někoho to ale smysl samozřejmě má. Mařiče, nejčastěji právě typu fén, jsou relativně levným řešením, které pomáhá stabilizovat síť ve chvílích potřeby. A tak se vyplatí do nich investovat, následně je v souladu s platnou legislativou nechat připojit k síti a využívat jejich „služeb“, když je nadbytek elektřiny – a ještě si nechat platit za vyrovnávání výkonu v síti. Zkrátka dobrý byznys.

Jak upozornil Český rozhlas, různí investoři požádali do konce roku o připojení zařízení na maření elektrické energie o výkonu přibližně jednoho tisíce megawattů, což odpovídá jednomu bloku v Jaderné elektrárně Temelín.

„Zlaté časy“ mařičů nastaly kvůli masivnímu rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Jen v loňském roce se do soustavy podle Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) připojilo 44 633 nových zdrojů – především fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 967 megawatt-peaků (MWp), a vyrovnaly tak předchozí rekordní rok. Jak uvedla Solární asociace, instalovaný výkon meziročně vzrostl o 28 procent a celkový počet o 27 procent. V Česku je tak už více než 200 tisíc solárních elektráren.

Fotovoltaika je dnes nejlevnější a nejsnáze vybudovatelný zdroj energie. Ze své povahy je to ale také zdroj, který nedodává energii stabilně, jeho výkon se mění nejen v průběhu dne, ale i roku. U domácích instalací na střechách rodinných domů bývá dnes už téměř pravidlem, že si domácnost nechá k panelům přidělat také bateriové úložiště, takže v době nadbytku se dá energie skladovat a následně použít, když slunce nesvítí.

Doplácíme na průtahy

Jenže v případě středních nebo velkých solárních parků stále chybí dostatečná kapacita bateriových úložišť. Proto vznikají přebytky. Česko už naprosto urgentně potřebuje umožnění velké akumulace energie a agregaci flexibility s možností vyrovnávat výkyvy v energetické soustavě.

Právě na to myslí aktuální novela energetického zákona označovaná jako Lex OZE III, která má ale několikaleté zpoždění a Senát ji nedávno vrátil zpět do Poslanecké sněmovny.

„Je zarážející, že si akumulace jako technologie pro stabilizaci elektrizační soustavy musela hledat do zákona cestu více než šest let. Přitom právně jde o poměrně jednoduchou změnu, postavení provozovatele zařízení pro ukládání elektřiny je téměř stejné jako výrobce elektřiny. Až hrozba sankce ze strany Evropské unie za porušení unijních pravidel legislativní proces rozhýbala,“ uvedl pro Obnovitelně.cz Pavel Doucha, partner advokátní kanceláře Doucha Šikola, která připravila příslušné ustanovení už v roce 2020.

Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) se nyní dokonce prověřuje možnost další legislativní úpravy, která by mařiče energie vyloženě zakazovala. Jedna z možností se nabízí v další novele energetického zákona, takzvaného Lex plyn. „Prověřujeme možnosti, jak tuto legislativu upravit,“ řekl ministr Radiožurnálu.

Lex plyn je nyní v dolní komoře Parlamentu, kde ho poslanci zatím odhlasovali v takzvaném prvním čtení. Zdá se, že by to mohla být ideální cesta: Umožnit budování bateriových úložišť a agregaci flexibility v Lex OZE III a současně znemožnit různá technická zařízení na maření vyrobené elektřiny.

Ilustrační foto: Pixabay