TikTok má vyšší uhlíkovou stopu než Maďarsko. Navíc je silně návykový

Sociální síť TikTok má zhruba polovinu uživatelů co Instagram, přesto ho energetickou spotřebou převyšuje. Navzdory slibu provozovatele navíc téměř všechna jeho datová centra stále jedou na fosilní zdroje.

Využívání sociálních sítí stojí kromě času také množství okem neviditelné energie. Přehrání každého videa i zobrazení fotografie nese následky v podobě zatěžování serverů a datových úložišť. Sociální sítě jako Instagram a YouTube léta patřily mezi největší znečišťovatele v tomto sektoru, nyní je ale podle odhadů předstihla sociální síť TikTok.

Dopočítat se její uhlíkové stopy je velmi těžké, protože na rozdíl od ostatních populárních sítí není transparentní a podobné údaje dobrovolně nesdílí. Společnost Greenly se o to ale přesto pokusila. TikTok je totiž povinen některé údaje zveřejňovat alespoň ve vybraných státech, mezi které patří například Spojené státy, Francie či Velká Británie.

Společnost Greenly odhaduje dopad TikToku těchto tří států na 7,6 milionu tun krychlových emisí ekvivalentu oxidu uhličitého za rok 2023. To znamená, že svou spotřebou síť předčila všechny ostatní sociální sítě. Je to především kvůli videím, která jsou náročná na úložiště a přenos dat.

TikTok díky tomu, že je na videa zaměřený, předčil svou spotřebou energie dokonce i Instagram, který má dvojnásobné množství uživatelů. „Celý algoritmus TikToku je postavený na masifikaci videí,“ vysvětlil generální ředitel analytické společnosti Greenly Alexis Normand pro deník Guardian. Videa jsou navíc silně návyková, a tak na ně uživatelé koukají v průměru 45 minut denně. Oproti tomu průměrný uživatel Instagramu na něm stráví zhruba 30 minut denně.

Ony tři měřené státy tvoří zhruba 15 procent celosvětové uživatelské základny sítě, odhadem je tak celková uhlíková stopa TikToku kolem 50 milionů metrických tun ekvivalentu emisí oxidu uhličitého. Navíc, jak dodávají analytici, do svých výpočtů uhlíkové stopy nezapočetli emise spojené se zaměstnanci, jako je jejich dojíždění do práce, provoz kancelářských budov a podobně. Výsledná částka je tak téměř jistě vyšší.

Pořád jen polovina toho, co produkuje Česko

Pro srovnání, podobnou uhlíkovou stopu má například Bulharsko (50 milionů), Řecko (56 milionů) nebo Maďarsko (47 milionů). Srovnání s Českou republikou se bohužel nenabízí, její uhlíková stopa byla v roce 2022 přes 101 milionů krychlových tun emisí oxidu uhličitého, tedy dvojnásobek.

Průměrný uživatel TikToku spálí svým chováním na této sociální síti 2,921 gramů emisí během jedné minuty, což je velmi podobné jako uživatel YouTube, který spálí 2,923 gramů emisí za minutu. Platforma YouTube ale nemá tak velkou uživatelskou základnu, ani tak silnou návykovost.

„Malé rozdíly se sčítají. Díky obrovskému množství obsahu na platformě a delším průměrným dobám prohlížení mají uživatelé TikToku nejvyšší roční emise,“ popisují analytici. Je to také i díky tomu, kolik energie spálí standardně mobilní telefony během sledování nekonečné řady videí. I to je část emisí, kterou studie započítala do svých výpočtů.

Poměrně špatné výsledky přitom rozporují závazek společnosti TikTok být do roku 2030 uhlíkově neutrální, a to pomocí datových center napájených obnovitelnými zdroji. V tuto chvíli ale takto funguje pouze jedno jediné, a to v Norsku.

Úvodní foto: Unsplash