Do roku 2030 bez uhlí: Obce mohou být lídry zelené energetiky

Malé i střední obce budou hrát v dekarbonizaci zásadní roli. Obecní obnovitelné zdroje totiž zvyšují energetickou soběstačnost i nezávislost.

Decentralizace energetiky přinese mnoho příležitostí pro obce i investory. Do roku 2030 bychom měli nainstalovat 1,5 gigawattu větrné a 10 gigawattů solární energie. Bez podpory jednotlivých municipalit a jejich občanů a současně financí ze soukromého, veřejného i bankovního sektoru se nám to ale nepodaří.

„Na přechod k obnovitelným zdrojům a na snížení energeticky náročných odvětví máme do roku 2030 zhruba bilion korun,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v panelové debatě Pro moderní Česko v Olomouci. Většina těchto peněz pochází z Evropské unie a v současné chvíli jsme zhruba v polovině jejich čerpání. Například 100 miliard již šlo na modernizaci tepláren a podporu jejich odchodu od uhlí. Další zhruba dva biliony korun by měly přijít od finančních institucí nebo formou vlastních investic.

„Budeme potřebovat jak vlastní zdroje, tak peníze z bankovního sektoru,“ dodává Hladík. Peníze z vlastních zdrojů mohou využít třeba jednotlivé územní celky, které díky modernizaci a decentralizaci získají jednak jistou formu energetické bezpečnosti a soběstačnosti, a k tomu i ekonomické výhody.

Naopak malé obce se nejspíš neobejdou bez pomoci od bankovního sektoru. „Územní rozdrobenost je taková, že většina malých obcí na energetické investice nedosáhne, medián rozpočtového určení daní je 10 milionů korun ročně,“ vysvětluje Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR.

Řešením totiž nemusí být ani sdružování drobných obcí o několika desítkách obyvatel. Větší municipality ale prostor pro sdružování a vytváření energetických celků nabízejí. „Česko má 127 municipalit, které jsou větší deseti tisíc obyvatel, ty už mohou vytvářet fondy, kapitál,“ dodává Vladyková.

Zelené financování

Jednou z bank, která se stará o zelené financování, je také Komerční banka, jak prozradil její generální ředitel Jan Juchelka. Podle něj je důležité, aby starostové přemýšleli více dlouhodobě, aby vytvářeli lokální koncepce a mysleli na dobro své obce i v budoucnosti. Poukázal například na společnost Portiva, která po vzájemné dohodě s obcí a místními občany vystavěla větrný park a nabídla jim akciový podíl.

„Nemá se jednat o závod o to, kdo je dříve zelený. Jde o důsledky přírodních změn, které jsou natolik silné a nepředvídatelné, že se na ně musíme připravit,“ uzavírá Juchelka. „A my jako banka jsme připraveni vystavit náš kapitál ve prospěch zelených investic.“

Kromě větrných elektráren se obce mohou zaměřit nejen na další nízkoemisní zdroje, jako jsou solární parky, kogenerační jednotky nebo bioplynové stanice, ale také na úsporná opatření a zapojení se do komunitní energetiky.

Sérii Pro moderní Česko pořádá Svaz moderní energetiky ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Obnovitelně.cz je mediálním partnerem akce.

Úvodní foto: Svaz moderní energetiky