Proti zálohování PET flašek stojí silná lobby, říká Hladík. Každý třetí starosta je prý ve vedení odpadové firmy

V Praze třídí jen každý třetí obyvatel. Vysoká míra skládkování nahrává odpadářským firmám, které na tom vydělávají.

Zálohovací systém vzbudil vlnu emocí, jedná se přitom o dobrý a výhodný nástroj pro občany i obce, vysvětloval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na talkshow Pro moderní Česko 14. listopadu v Olomouci. „Vlna odporu proti zálohování se zvedla ze tří důvodů. Jednak jsme konzervativním národem, což nám v tomto ohledu příliš nepomáhá, nesnášíme změny,“ komentoval.

Druhým důvodem je tlak odpadového lobby. V Česku je mnoho skládek, špatně dotřiďujeme jednotlivé materiály, špatně recyklujeme. Například v Praze recykluje pouze 30 procent občanů, není totiž reálné, aby před každým vchodem stály barevné kontejnery.

Nakonec je to podle Hladíka problém hájení vlastních zájmů starostů obcí. „40 procent odpadového segmentu vlastní obce, každý třetí starosta či místostarosta sedí v dozorčí radě nějaké odpadové firmy. Když s nimi jednám, musím se ptát, zda mluví za obec nebo za odpadové lobby,“ komentuje ministr.

Třídit se bude podle etikety

Systém zálohování PET lahví a plechovek má začít platit od poloviny příštího roku. Česká republika je jedinou zemí v regionu, která ještě podobný systém nezavedla, a hrozí, že bez něj nesplní cíle pro objem recyklovaného odpadu.

Mimo kontejnery na tříděný odpad dnes skončí každá pátá PET lahev a tři ze čtyř plechovek. Celkově by podle odhadů mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek. Vláda schválila také návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků. I to by mělo mít za následek snížení množství odpadu.

Ministr Hladík už dříve vysvětlil, že zálohovat se bude podle EAN kódu na obalu. Zákazníci by proto neměli strhávat etikety, jinak třídicí stroj láhev nepozná. Nezáleží ale na tom, zda bude láhev sešlápnutá, nebo ne, stroj bude potřebovat jen čitelný čárový kód.

„Donést či omezit množství odpadu přitom dokáže každý z nás, stačí nad věcmi přemýšlet ve chvíli, kdy si je kupujeme,“ vysvětlila modelka a influencerka udržitelného života Jitka Nováčková.

„Od té doby, co mám dítě a nakupuji z druhé ruky, koukám na spoustu věcí jinak než dřív. Například bych nenechala vyšít jméno své dcery na dečku, protože ji budu chtít časem poslat dál, cirkulovat. Při nákupu si říkám, že bude jednodušší v budoucnu udat černou kabelku než barevnou. Zkrátka dopředu přemýšlím nad tím, co bude s věcmi pak,“ vysvětluje Nováčková.

Poukázala také na problematický gastro a bioodpad, který tvoří v celkovém objemu odpadu zhruba 37 procent. Když nevytříděný hnije na skládce, produkuje metan, daleko agresivnější skleníkový plyn, než je oxid uhličitý. Malá krabička v lednici určená na šlupky ze zeleniny a další biodpad v každé domácnosti by situaci mohla ulevit a nezabere tolik místa.

Úvodní foto: Kristýna Čermáková