Zaměstnanci chválili dodavatele solárů v recenzích, teď Tri Energo posílají do insolvence

Tri Energo přestala platit svým zaměstnancům. Firma přitom platí za tradičního dodavatele, na trhu je přes 12 let.

Dvě ze tří společností jednatele Michala Banovského, Tri Energo a Tri Energo Solar, jsou momentálně v insolvenčním řízení. Návrh na ně podali zaměstnanci obou firem za nevyplácení mezd v průběhu července a srpnu, v září pak většina z nich podala výpověď. K seznamu se záhy přidaly i dodavatelské firmy, kterým společnost neproplatila faktury.

Na rozhodnutí o úpadku zatím nedošlo, soud postupně sbírá důkazní materiály a rozšiřuje seznam věřitelů. Na třetí energetickou společnost Michala Banovského, topenářskou firmu Stirling Energy, zatím podobné návrhy v insolvenčním rejstříku podané nejsou.

Společnost Tri Energo je přitom na trhu přes 12 let, většina recenzí na různých server je veskrze pozitivní. V poslední dobou ale začaly přibývat i komentáře varující před neochotou splácet své finanční závazky. Hned na to se ale objevily další recenze na první pohled spokojených zákazníků. Přinejmenším některé z nich nicméně působí jako falešné.

Na podezřelou aktivitu u pozitivních recenzních statistik poukazoval portál Refsite. „Jak moc věřit recenzím na Seznamu (firmy.cz)? Například recenzent Nick Morozov je projektantem ve firmě Tri energo a jako recenzent tedy nedůvěryhodný,“ upozorňoval EKIS.

Mezi recenzemi z posledních měsíců se skutečně vyskytuje hned několik jmen bývalých zaměstnanců, kteří tehdy hodnotili firmu kladně a doporučovali ověřené služby. Po několika měsících se přitom ta samá jména objevují v insolvenčním rejstříku na seznamu věřitelů vymáhajících své mzdy za léto. Většina z nich podle doložených důkazních materiálu již pracovní poměr se společností rozvázala.

Výběr spolehlivého dodavatele je pro spokojenost zákazníka klíčový, někdy je ale těžké se v něm vyznat. Pozitivní recenze jiných zákazníků často pomáhají, jak je vidět, ne vždy je na ně spoleh, selhat může i zkušená a doposud funkční firma.

Na případné riziko některých firem poukazuje právě například portál Refsite a bezplatná poradenská služba EKIS. V tuto chvíli registruje přes 200 solárních a jiných energetických společností v insolvenčním řízení.

Úvodní foto: Freepik