Skryté nebezpečí: Víčka od kávy nebo černé špachtle na vaření mohou obsahovat zbytky elektroodpadu
Některé plasty umíme recyklovat a dát jim druhý život. Někdy nás to ale může ohrozit na zdraví. Černý plast, z něhož se dělá mnoho výrobků, které běžně přijdou do kontaktu s ústy či potravinami, přenáší toxické látky.
Kristýna Čermáková
9. 11. 2024
Věděli jste, že černý plast může obsahovat škodlivé látky? Je to tím, že obsahuje takzvané zpomalovače hoření. Vyrábí se z něj přitom kuchyňské nádobí, jednorázové nádobí a dokonce i dětské hračky. Do těla si tak skrze černý plast z recyklovaného materiálu vnášíme toxické chemikálie.
Zpomalovač hoření je chemická příměs, která, jak už název napovídá, snižuje hořlavost plastového materiálu. Může být vyrobena z různých látek podle typu plastu a požadovaných účinků. Některé z nich jsou ale pro člověka toxické. Někdy jsou zakomponovány přímo do plastu, jindy tvoří formu ochranného postřiku.
Zpomalovače hoření se nejčastěji používají při výrobě elektronických spotřebičů nebo jejich plastových ochranných součástek, jako jsou kryty televizorů, mobilů či počítačů. Jsou odolné vůči vysokým teplotám a v případě vypuknutí požáru tlumí jeho sílu.
Elektronické výrobky po konci své životnosti putují v ideálním případě k recyklaci, kde se na třídicí lince rozdělí na různé typy plastu. Tyto chemicky toxické plasty jsou tříděny společně s těmi nezávadnými z jiných spotřebičů. Podle serveru Atlantic ale optické senzory nedokážou černý plast, který chemikálie obsahuje, detekovat a rozdělit od toho nezávadného, a tak se i z něj stane materiál pro další využití.
Z recyklovaného černého plastu se pak vyrábí mnoho kuchyňského nádobí, nejtypičtěji se jedná o špachtle, kterými mícháme vajíčka na teflonové pánvi (a že o teflonu by se toho dalo také mnoho napsat), nebo třeba o krabičky na jídlo a víčka od kávy. Vyrábí se z něj ale také hračky, jak dlouhodobě poukazuje například organizace Arnika.
U hraček je navíc „zákeřné“ to, že se obvykle černý plast přebarví sytými barvami. Že hračka pochází z černého nebezpečného plastu pak kupujícího nemusí vůbec napadnout. Jak upozornily Lidovky.cz, například plastová hračka s motivem Krtka obsahovala obrovské množství bromovaných dioxinů, tedy vedlejšího produktu použitého při výrobě zpomalovače hoření.
U této hračky se přitom předpokládá, že ji malé děti olizují. Bromované dioxiny přitom poškozují funkci štítné žlázy a způsobují neplodnost. Využívání těchto látek je navíc v Evropské unii zakázáno. Obchází se ale výrobou na jiných kontinentech a při dovozu těchto plastových hraček již není jak prokázat, že recyklované plasty nepochází z elektronického odpadu.
A ačkoliv si s ohledem na zdraví dětí mnoho lidí kontroluje původ a nezávadnost kupovaných hraček, u kuchyňského náčiní tomu tak nebývá. Černé plastové vařečky nebo špachtle přitom podle výzkumu z roku 2018 uvolňují tyto toxické chemikálie právě například při kontaktu s horkým olejem.
„Posíláme svůj elektronický odpad do zahraničí a nemáme ponětí, co se s ním stane,“ vysvětluje pro server Atlantic Andrew Turner, biochemik z University of Plymouth. „Předpokládáme, že se s ním bude zacházet bezpečně a že bude řádně zlikvidován. Ale vrací se ve formě věcí, které nechceme,“ dodává.
Podle jeho studie je navíc zákeřné, že ne každý černý plast pochází z recyklovaných elektroodpadů. Bez chemického testu jednotlivého nádobí ale nelze zjistit, odkud materiál pochází.
Stačí se ale porozhlédnout kolem sebe a uvědomit si, co všechno z černého plastu je současně využíváno k potravinářským účelům. Například i jednorázová víčka kelímků na kávu, plastové příbory nebo boxy, ve kterých si odnášíte jídlo s sebou domů.
Zrovna tyto případy ale mají snadné řešení. Žít uvědoměle a minimalizovat používání jednorázových plastových výrobků sníží riziko, že do sebe dostaneme nebezpečné chemické sloučeniny, a navíc tím snížíme svou vlastní ekologickou a materialistickou stopu.
Úvodní foto: Freepik