Projekt 2025: Trumpův ďábelský plán na zničení přírody a klimatu?
Podle analýzy vědců z Kalifornské univerzity v Berkeley by prosazení kontroverzního plánu amerických konzervativců mělo katastrofální dopad na klima.
Tomáš Vondra
4. 11. 2024
Jedním z hlavních témat amerických prezidentských voleb je Projekt 2025 – příručka amerických konzervativců, která by měla pomoci Donaldu Trumpovi změnit USA, pokud by se znovu stal prezidentem. Projekt 2025 plánuje rozšířit výrobu fosilních paliv, omezit platné environmentální předpisy, zrušit klíčové agentury pro monitorování klimatu a dokonce podkopat zákon o ohrožených druzích.
Autorem tohoto plánu na proměnu Spojených států je pravicový think tank Heritage Foundation, na jeho vzniku se ale podílelo více než sto konzervativních skupin. Nejvíce se o něm píše proto, že plánuje dramatické zvýšení pravomocí prezidenta a přísná omezení změn prosazených demokraty – jako je třeba právo na potrat.
Řada analýz prokazuje, že přestože nejde o oficiální program Donalda Trumpa, jeho priority se úzce shodují s prioritami tohoto prezidentského kandidáta. Současně ale představuje i cíle mnoha konzervativních politiků. Cíle, jež se budou snažit prosazovat v dalších letech bez ohledu na to, kdo bude zrovna v Bílém domě.
Na Kalifornské univerzitě v Berkeley vědci zkoumají, jak by tento plán mohl narušit ochranu nejen klimatu, ale obecně i životního prostředí v USA. Výzkum vede profesor Ken Alex, který se otevřeně hlásí k demokratům – ostatně býval hlavním politickým poradcem kalifornského guvernéra Jerryho Browna. Alex označuje Projekt 2025 za „přímé popírání klimatických změn“.
Podle vědce z Centra pro právo, energii a životní prostředí (CLEE) se Donald Trump sice od tohoto prohlášení do jisté míry distancoval, ale spojení projektu s jeho osobou se nedá popřít. Mnoho autorů má přímé vazby buď na bývalou Trumpovu administrativu, nebo na současnou Trumpovu kampaň. A také některé přímo odpovídají tomu, co se jeho první vláda pokoušela reálně prosadit. Pochopit, o co se autoři Projektu 2025 snaží, je ale pro Alexe důležité i z jiného důvodu. I kdyby se prezidentem stala Kamala Harrisová, spousta návrhů z něj bude prosazováno prostřednictvím soudních sporů a dalších prostředků.
Cíl: zničit instituce, popřít vědu, umlčet experty
„Projekt 2025 je docela přímočarým prohlášením o popírání klimatu. Plně podporuje fosilní paliva a chce podkopat vše, co má co do činění s vědou o klimatu a životním prostředí,“ uvedl Ken Alex na stránkách univerzity. Základním prostředkem, který pro výše uvedené cíle Projekt 2025 navrhuje, je demontáž státu.
Autoři Projektu 2025 totiž chtějí dramaticky omezit státní správu, a to zejména v oblasti regulace životního prostředí. „Plán obsahuje rozsáhlý popis toho, jak by omezili působnost a rozsah americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) tím, že by omezili její pravomoci a přesunuli její zaměření na to, čemu někdy říkáme pomoc při dodržování předpisů,“ popisuje vědec.
V této roli by podle něj agentura, která dnes hlídá, aby se neporušovaly zákony o ochraně přírody, měla podle lobbistů v budoucnu spíše spolupracovat s podniky. Těm by měla pomáhat snížit jejich dopad na životní prostředí, ale ztratila by možnost vymáhat to právně. „Tento model už byl na federální úrovni vyzkoušen za některých republikánských vlád a nemožnost prosazovat právo měla opakovaně za následek výrazné zhoršení životního prostředí,“ zdůrazňuje vědec.
Projekt 2025 také navrhuje zrušení amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA), který například nastavuje pravidla pro mořský rybolov, ale spadá pod něj i Národní meteorologická služba a Národní středisko pro hurikány. Protože jsou všechny tyto oblasti spojené s následky změn klimatu, logicky se v posledních letech spousta práce této agentury soustředila právě na dopady klimatických změn.
Snaha o rozbití této agentury je podle Alexe součástí strategie, kterou přezdívá „neslyším zlo, nevidím zlo“. Tedy snahy o potlačení informací o globálním oteplování. O co se budou opírat aktivisté, politici a novináři, když nikdo nebude zkoumat, jestli se klima vůbec mění?
Kromě NOAA má Projekt 2025 spadeno i na další státní vědecké agentury. Například na coloradskou Národní laboratoř pro obnovitelnou energii, která je jednou z nejdůležitějších institucí na světě v oblasti vědy o klimatu. Provádí klimatické modelování a dělá obrovské množství výzkumu v oblasti obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí a řešení klimatických změn.
A ušetřena nemá být dokonce ani NASA, neboli Národní úřad pro letectví a vesmír. Tato agentura je sice v očích veřejnosti spojená nejvíc s lety do vesmíru, ale ve skutečnosti zaměřuje poměrně velkou část své práce na pozorování Země z vesmíru. Klimatologům díky tomu dodává zásadní data a informace. Donald Trump už během své prezidentské kariéry opakovaně naznačoval, že by chtěl tuto agendu NASA zcela odebrat a omezit ji jen na výzkum všeho jiného v kosmu s výjimkou Země.
Byznys bez kontroly
Plán chce významně posílit moc nejbližšího okolí budoucího prezidenta, ale současně chce připravit o pravomoci státní úředníky. A to i v oblastech, které příliš nedávají smysl. „Jedním z návrhů, kterému prostě nerozumím, je návrh, který by ukončil požadavky týkající se účinnosti spotřebičů,“ uvedl Alex.
Týká se to například programu EPA, který chce po výrobcích ledniček a klimatizací, aby jejich produkty měly nějakou energetickou účinnost. „Tato pravidla ušetřila americkým spotřebitelům miliardy dolarů a výrazně snížila spotřebu energie. Proč jsou tedy předmětem útoku právě ona?“ nechápe Alex.
Celé to podle něj nápadně připomíná podobně neracionální útoky Trumpa, když byl ještě prezidentem, na LED diody a jeho tehdejší vášnivou obhajobu klasických žárovek.
Projekt si bere na mušku i ty americké státy, které jsou v ochraně životního prostředí a klimatu „pokrokovější“. Je to případ zejména Kalifornie, kde například začaly zákony o kvalitě ovzduší platit dříve, než přišel federální zákon. Díky tomu může mít dodnes vlastní zákony o normách znečištění – jen pro to musí vždy získat federální výjimku.
Až doposud to nebyl velký problém. Až doposud… Projekt 2025 totiž navrhuje, aby federální vláda znemožnila Kalifornii tuto výjimku získat.
K velmi podobným závěrům jako experti z Berkeley dospěla i další nezávislá analýza. Pokud Trump znovu získá Bílý dům a přijme energetickou a environmentální politiku obsaženou v kontroverzním dokumentu Projekt 2025, emise skleníkových plynů, které ohřívají planetu, se v USA do roku 2030 „výrazně zvýší“.
Konkrétně o 2,7 miliard tun nad současnou trajektorii, což je podle zprávy množství srovnatelné s celými ročními emisemi Indie. Takový nárůst znečištění by zmařil jakoukoli šanci, že Spojené státy splní svůj cíl snížit emise do roku 2030 na polovinu, což je podle vědců nezbytné, aby se svět vyhnul katastrofálním změnám klimatu. Analýza rovněž zjistila, že by to v roce 2030 vedlo ke ztrátě 1,7 milionu pracovních míst v důsledku nižšího využívání čisté energie, což by ale nebylo nijak kompenzováno menším přírůstkem pracovních míst v oblasti fosilních paliv.
Současně by to snížilo HDP USA o 320 miliard dolarů, protože by se zvrátila vlna nových domácích obnovitelných zdrojů energie a výroby elektromobilů.
„Spojené státy se od ledna 2025 ocitnou na rozcestí, na němž se budou muset vydat dvěma cestami klimatické a energetické politiky, které se budou značně lišit,“ uvedl Anand Gopal, výkonný ředitel politického výzkumu v Energy Innovation, který provedl toto modelování. „Tyto snahy vedou k výrazným rozdílům pro naše zdraví, peněženky, ekonomiku i klima,“ dodal.
Úvodní foto: Unsplash