Robusta bude muset stačit. Svět se připravuje na budoucnost bez kvalitní kávy
Extrémní projevy počasí, nestabilní jaro a změna pěstitelských podmínek ovlivňuje produkci kávy na celém světě. Do roku 2050 tak nejspíše přijdeme o minimálně polovinu plantáží, na kterých se pěstuje káva arabica.
Kristýna Čermáková
29. 12. 2024
Vlivem klimatické změny se přesouvají pěstitelské oblasti různých plodin. Někdy ku prospěchu, v Česku je již například možné pěstovat i exotické plodiny a ovoce. Jinde ale trpí původní druhy a v nových oblastech pro ně již nikde nebudou vhodné podmínky. Týká se to například také kávy.
„Kávové zrno arabica, které je téměř univerzálním synonymem pro kvalitní kávu, je vážně ohroženo změnou klimatu. Reforma image a kvality tolik opovrhovaného – ale, jak jeho název napovídá, odolného – kávového zrna robusta je pro budoucnost kávy zásadní,“ popisuje pro server Al Jazeera Jenny Gustafsson.
Káva totiž pro svůj úspěšný růst potřebuje kromě specifických klimatických podmínek i horské podnebí. Pokud se vhodná teplota a vlhkost vzduchu vlivem klimatu přesune do jiných oblastí, na horách zůstane sucho a káva druhu arabica nebude prosperovat. Potřebuje totiž vyšší nadmořskou výšku, alespoň 800 metrů nad mořem, ideálně však více než 1500 metrů nad mořem. A k tomu tropické klima.
Že bychom proto začali pěstovat kávu na Sněžce, není reálné, a to ani v případě pokročilé klimatické změny. Lokality na její pěstování se budou postupně zužovat, koneckonců již nyní se tomu tak postupně děje. Jedná se o stejnou situaci jako u pěstování lanýžů, které postupně ztrácí své původní kvalitní pěstitelské oblasti.
Druh kávy robusta je oproti tomu výrazně odolnější, snáší vyšší teploty a je obecně odolnější. Ale také podle kávových milovníků a znalců méně kvalitní. Budeme si ale muset zvykat, jak dokládá i odborná studie, která se věnovala nejen budoucnosti kávy, ale také kešu a avokáda, dalších dvou plodin, které jsou ohroženy klimatem.
„Káva se ukázala být nejzranitelnější vůči negativním klimatickým dopadům dominujícím ve všech hlavních produkčních regionech,“ popisují autoři studie. Vhodnost lokalit pro pěstování kávy se do roku 2050 dramaticky sníží. Hlavní zkoumané země produkující kávu (Brazílie, Vietnam, Indonésie, Kolumbie) se rázem stanou zeměmi, které budou o ubývající lokality v horách bojovat.
Nebude tomu tak plošně, budou pochopitelně místa, kde bude káva prosperovat třeba i lépe než dnes. Autoři studie předvídají třeba potenciál některých regionů, které jsou v dnešní době příliš vysoko. Za několik desítek let tam ale bude vhodné klima pro pěstování. Jiná místa ale naopak zcela zaniknou nebo již nebude výhodné zde pro nízkou výnosnost pěstovat. Například již v roce 2021 v Brazílii počasí snížilo úrodu arabiky o třetinu.
Totéž se stalo v létě 2024. Problémem totiž nejsou vedra a sucha, jak by se na první pomyšlení o klimatické změně mohlo zdát, ale extrémní projevy počasí, se kterými se potýkáme i my v České republice. I u nás byla úroda ovoce letos velmi nízká, protože většinu ovocných stromů spálily jarní mrazy poté, co proběhl nadprůměrně teplý konec zimy a stromy tak vykvetly dříve.
Řešení? Omezit spotřebu kávy nebo najít nové cesty
Polovina plantáží v Brazílii v roce 2024 zvadla místo toho, aby větve nasadily nové plody na příští rok. Plantáže navíc také zasáhla brzká studená fronta a mnoho kávových rostlin zmrzlo během květu. „Z letošní úrody jsem získal méně než polovinu běžné sklizně. Dokonce i v mrazech v roce 2021 jsem sklidil více. A když se podíváte na má pole nyní, každý znalec kávy pozná, že příští rok bude sklizeň ještě horší než loni,“ komentuje brazilský pěstitel Marcelo Paterno pro Global Coffee Report.
Podle kávového oběžníku GC Report již mnoho plantáží v Brazílii postupně osazuje původní kávové plantáže jinými plodinami, jako jsou sója a kukuřice. Obecně mají sice nižší ziskovost, jsou ale stabilní, předvídatelné a hlavně každou sezónu je možné je obměnit. U kávy je třeba čekat až pět let, než plně plodí.
Trh s kávou se tak bude muset změnit, jak popisují další studie. Svět se buď bude muset naučit pít robustu, která nám vydrží déle, nebo změnit styl pěstování kávy arabica a najít nové cesty, jak její plantáže udržet životaschopné. Už dnes se ale změny projevují, produkce robusty se zvýšila za poslední desetiletí zhruba o 30 procent a jedním z důvodů je právě její odolnost vůči klimatickým podmínkám.
Někteří farmáři se snaží najít řešení, například volí kombinaci více plodin či agrolesnictví. Své plantáže tak doplňují vyššími stromy, které vytváří stín, udržují stabilnější klima a navíc plodí další prodejné suroviny, například banány.
To ale nestačí. V roce 2023 svět vyprodukoval o tři procenta kávy méně, než jaká byla spotřebitelská poptávka. Smířit se s robustou tak možná nebude všechno. Klimatická změna donutí lidstvo omezit pití kávy. A kdo ví, třeba to nakonec bude tím pravým důvodem, proč si společnost začne uvědomovat realitu a velikost problémů.
Ono totiž paradoxně ani samotné pití kávy není úplně udržitelným trendem. Pěstování kávy spotřebovává dost vody a prostoru. Její následné přesuny po celém světě pak vytváří slušnou ekologickou stopu, a pokud se doleje mlékem, patří mezi ty nejméně udržitelné a ohleduplné nápoje. O tom už ale v příštím článku zaměřeném na dopady produkce a spotřeby kávy.
Úvodní foto: Freepik