Vylévání oleje do dřezu si dobře rozmyslete, může vás přijít i na tisíce korun

Jen v Praze se o vánočních svátcích vyprodukuje tolik odpadu z jedlých olejů a tuků, že by naplnilo 5 tisíc velkých van ke koupání. Značná část skončí v kanalizaci, přestože většina lidí ví, že tam nepatří.

Pavel Baroch

24. 12. 2024

Papír do modrého kontejneru, plast do žlutého, sklo do zeleného a jedlé tuky a oleje – do tuktejneru. Většina lidí sice ví, jak správně třídit včetně toho, že použité jedlé oleje a tuky nepatří do dřezu ani do záchodu. Přesto po usmažení řízku nebo kapra vezmou pánvičku a vylijí tekutinu do odpadu. V třídění plastů, skla nebo papíru si Česká republika nevede špatně, v případě použitých tuků a olejů to ale stále neplatí.

Právě teď o vánočních svátcích jde o aktuální problém, protože spotřeba jedlých olejů a tuků výrazně stoupá – v domácnostech i restauracích. „Jen Praha v období Vánoc vyprodukuje zhruba 250 tun odpadu z jedlých olejů a tuků,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Jde o množství, které by například naplnilo 5 tisíc velkých van ke koupání. V případně Středočeský kraje jde o dalších asi 180 tun.

Zablokovaná kanalizace

Přestože podniky, které se starají o vodovody a kanalizace, opakovaně upozorňují na to, že se má použitý olej nalít do plastové lahve a tu pak vyhodit do speciálního kontejneru případně ji odevzdat ve sběrném dvoře, většina lidí tento postup nedodržuje. Před dvěma lety to ukázal i průzkum, který si udělaly Pražské vodovody a kanalizace.

Povědomí o tom, jak nakládat s tímto odpadem, mají čtyři z pěti obyvatel metropole, ale správně postupuje jen třetina z nich. Většina tak likviduje použitý olej jedním z nesprávných způsobů: v kuchyňském dřezu končí ve 20 procentech domácností a 14 procent ho vylévá do toalety. Dalších 16 procent ho sice přeleje do uzavíratelné PET lahve, tu však vhodí do směsného odpadu.

„Špatná likvidace olejů a tuků způsobuje, že se usazují na stěnách kanalizace, kde tuhnou a postupně vytvářejí blokády. Na mastnotu se lepí další nečistoty, jako jsou například ubrousky nebo hygienické potřeby,“ řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Důsledky mohou být hodně nepříjemné. „Ať jde o ucpaný odpad, zatopení nemovitosti znečištěnou vodou nebo o nepříjemný zápach rozkládajícího se tuku v ulicích. Opravy ucpaných potrubí se přitom mohou vyšplhat do tisíců korun, u složitějších zásahů i přes deset tisíc,“ konstatoval Mrázek.

Nejde jen o domácnosti. „Tuky narušují biologický proces čištění odpadních vod v čistírnách, kde mohou způsobovat pěnění nebo zahnívání. To zvyšuje náklady na čištění a snižuje kvalitu vyčištěné vody,“ dodal Mrázek.

S podobnými problémy se potýkají také v jiných městech. „Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který je může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny potrubí, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi,“ uvedl Petr Grzonka, ředitel kanalizací Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava.

Čtyři litry jako jeden strom

Správci kanalizací uvádějí, že se situace v posledních letech přece jen mírně zlepšuje. Především díky tomu, že obce musí od roku 2020 zajistit místa, kam je možné použité tuky a oleje odkládat. Proto se na ulicích objevují speciální kontejnery na tento odpad. Mapu „olejových popelnic“ nabízí například web Třídímolej.cz.

V některých městech si ale lidé stěžují na to, že speciálních kontejnerů je stále málo, a mají to k nim daleko. Zkušenosti ukazují, že při jejich nedostatečném počtu nebo špatném umístění se z nich dá vytřídit jen něco mezi dvěma až čtyřmi procenty ze skutečného potenciálu.

Ministerstvo životního prostředí připomnělo, že nejde jen o ochranu potrubí a také přírody. Použité jedlé oleje a tuky jsou rovněž cennou druhotnou surovinou. „Oleje se uplatní především v energetice, dají se přidávat k pohonným hmotám, nejjednodušší ale je jejich energetické využití při výrobě tepla a elektřiny. Po regeneraci mohou najít i další využití třeba v chemickém, gumárenském či dřevařském průmyslu. Někdy se dokonce hodí i ke zpracování v bioplynových stanicích,“ uvedlo ministerstvo.

Na sběr a recyklaci použitých jedlých olejů a tuků se specializuje například společnost Trafin Oil, jejíž heslo zní Každá kapka se počítá. „I ta z domácího vaření,“ uvádí firma. „Proto chceme všechny občany naučit, že ani v domácnostech použitý olej nemusí končit jako nebezpečný odpad v popelnici, kanalizaci nebo v přírodě – že je to naopak cenná surovina, které lze relativně snadno dát druhý život.“

Firma, která působí vedle České republiky také na Slovensku a Polsku, za sedmnáct let existence již zpracovala téměř 52 tisíc tun olejů. Spočítala, že se recyklací čtyř litrů oleje ročně zabrání vyprodukování takového množství oxidu uhličitého, jako pojme jeden vzrostlý strom. Celkové číslo tak nyní dosahuje už 3,6 milionu stromů.

Pražské vodovody a kanalizace dokonce teď před Vánocemi nabídla i jednu netradiční možnost, co s použitým jedlým olejem: návod na výrobu svíčky. „Do hrníčku odlijte zhruba 100 mililitrů použitého oleje, který jste před tím přefiltrovali přes kávový filtr nebo sítko. Přidejte barvivo a dejte minutu do mikrovlnky. Opatrně nádobu vyndejte. Do sklenice na svíčku umístěte do prostředku knot a zafixujte ho. V horkém oleji rozmíchejte prášek, který promění olej na vosk (Oil2Wax), a přelejte do skleničky, případně ještě kápněte vonný olej. Do svíčky můžete během nalévání sypat glitry na zdobení. Hotovou svíčku nechce ztuhnout 24 hodin. Před zapálením upravte nůžkami délku knotu. Hotovo! Užijte si vlastnoručně vyrobenou ekologickou svíčku.“

Ilustrační foto: Pixabay