Další řetězec zakáže prodej živých kaprů. Po Lidlu a Bille letos kádě s rybami neuvidíte ani u Tesca

„Ryba odjakživa patřila mezi důležitou potravu lidí. Pokud ale život zvířeti bereme, mělo by to mít pokoru a důstojnost. Přeplněné kádě s kapry od toho mají hodně daleko,“ tvrdí známý sportovní rybář Jakub Vágner.

Pavel Baroch

2. 12. 2024

Před dvěma lety byl prvním Lidl, loni se přidala Billa a letos Tesco. Počet hypermarketů a supermarketů, které neumožňují před svými supermarkety prodej živých kaprů z kádí, se postupně rozrůstá.

„Rozhodli jsme se, že letos poprvé neumožníme prodej živých kaprů v kádích před našimi prodejnami. Tímto krokem chceme inspirovat ostatní k odpovědnějšímu a ohleduplnějšímu přístupu. Věříme, že péče a zájem o okolí, kde podnikáme, a hledání udržitelnějších řešení jsou správnou cestou,“ sdělila Iva Pavlousková, komunikační manažerka Tesca.

Dodala, že lidé si i tak budou moci tradiční vánoční rybu koupit: dva týdny před Štědrým dnem se začnou přímo v prodejných nabízet chlazené porce, ale i celí kapři. „Zákazníci budou moci u nás nakoupit i další druhy chlazených ryb, jako je losos, treska, candát, tuňák nebo pstruh,“ uvedla Pavlousková.

Podobně argumentují i další dva „bezkáďové“ řetězce. „Za nás platí, že stejně jako loni prodej živých ryb na našich pozemcích neumožňujeme a plochy v našem vlastnictví jejich prodejcům nepronajímáme. Naplňujeme tak naši širší strategii odpovědného chování ke zvířatům,“ řekla Obnovitelně.cz Dita Bratánková, vedoucí korporátní komunikace Dana Bratánková z Billa Česká republika. I tento řetězec ale chystá prodej čerstvých, již naporcovaných kaprů od víkendu před vánočními svátky.

„Jako velká firma si uvědomujeme, že má naše podnikání vliv na společnost i životní prostředí a přebíráme za něj odpovědnost. Odpovědné podnikání pro nás totiž znamená nabízet zákazníkům zboží nejvyšší kvality a zároveň se chovat k našemu okolí tak, aby naše činnost byla dlouhodobě udržitelná. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že před našimi prodejnami neumožníme prodej živých kaprů ani v letošním roce,“ sdělila Obnovitelně.cz Eliška Froschová Stehlíková, mluvčí Lidlu.

Hladovění, stres a vysílení

Když se před dvěma lety rozhodl jako první neumožnit před svými prodejnami nabízet živé ryby v kádích, zdůvodnil to ještě podrobněji: „Jak takový stánkový prodej kaprů vypadá, si dokáže vybavit asi každý. Desítky ryb se tísní v kádích s vodou s omezeným prostorem k pohybu. Zájemci si postupně vybírají a odnášejí je domů k přípravě tradiční štědrovečerní večeře. Málokdo si ale dokáže představit, co všechno finálnímu prodeji předchází po výlovu z rybníku,“ uvedl Lidl.

Při bližším popisu rybí cesty se firma odkázala na kampaň aktivistů za práva zvířat Vánoce bez násilí: „Po transportu na sádky kapry čekají zhruba dva měsíce hladovění. Obrovská koncentrace ryb a betonový povrch nádrží kaprům neumožňuje přechod do zimního spánku. Zároveň po celou dobu nedostávají žádné krmivo, což je pro kapry spolu s nemožností odpočinku velmi vysilující. Před Vánoci následuje přemisťování na prodejní stánky.“

O konec prodeje živých ryb usiluje několik let také organizace Compassion in World Farming (CIWF) Česko. Organizátoři například upozornili, že při transportu v igelitové tašce je ryba bez vody a dusí se. Pokud několik dní plave ve vaně, je vystavena teplotnímu šoku a nedostatku kyslíku, navíc chlor ve vodě poškozuje nejen kůži zvířete, ale také jeho nervovou soustavu. Při následném neodborném usmrcování se stává, že ryba není dostatečně omráčena, takže neztratí svou citlivost.

„Pokud si půjdete koupit kapra ke stánku, prosím, neodnášejte si ho v igelitce živého,“ řekl rybí etolog, profesor Ondřej Slavík z Katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity, který doporučil zákazníkům nechat si rybu usmrtit od vyškoleného personálu. Řešením podle něho není ani návrat kapra třeba do řeky, jak to o Vánocích dělají některé rodiny: vyčerpaná a vystresovaná ryba nemá v zimních podmínkách šanci na přežití.

Kádě s kapry kritizoval i známý sportovní rybář Jakub Vágner. „Ryba odjakživa patřila mezi důležitou potravu lidí. Pokud ale život zvířeti bereme, mělo by to mít pokoru a důstojnost. Přeplněné kádě s kapry od toho mají hodně daleko,“ řekl.

Žádný zákaz živých ryb

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dal před loňskými vánočními svátky jednoznačně najevo, že prodej živých zakazovat nehodlá. Doporučil ale lidem, aby si nechali vánoční kapry usmrtit přímo na stáncích. „Je to nejšetrnější způsob, který můžeme zvolit,“ řekl Výborný. Na Štědrý den se v českých domácnostech usmaží asi 1,5 milionu kaprů.

Obchodní řetězce, které i letos umožní prodej živých kaprů z kádí před svými obchody, argumentují především tradicí. „Ani letos nebude chybět prodej živých kaprů u našich prodejen. Ten začne od úterý 17. prosince. Prodej živých kaprů je u zákazníků stále vyhledáván a u stánku je vždy vyškolený prodejce, který manipuluje s kaprem podle zákonem stanovených norem,“ sdělila Obnovitelně.cz Renata Maierl, mluvčí Kauflandu.

Zajímavostí je, že Kaufland i Lidl jsou součástí německého koncernu Schwarz Gruppe, ale přístup k prodeji kaprů z kádí mají odlišný. Obdobné to je u značek Billa a Penny, která vlastní stejná německá družstevní skupina Rewe. Billa prodej z kádí před svými obchody neumožňuje, Penny se tomu až tak nebrání.

„V rámci našeho vlastního sortimentu živé kapry nenabízíme a nabízet nebudeme. Pokud jde o prodej živých kaprů v blízkosti našich prodejen, ten u vybraných prodejen i v letošním roce umožníme prověřeným externím partnerům tři až čtyři dny před Vánoci. Jde o jednu z českých tradic, na kterou jsou zákazníci zvyklí,“ řekl Obnovitelně.cz Tomáš Kubík, mluvčí Penny Market.

Z rybníků jsou kapříny

Obdobně se vyjádřili také představitelé značek Albert a Globus. „V rámci hypermarketů Globus se živí kapři neprodávají. V nabídce našich rybích pultů nabízíme pouze čerstvé chlazené kapří půlky, filety a před Vánoci také čerstvé vnitřnosti na polévku,“ uvedla pro Obnovitelně.cz mluvčí Aneta Turnovská.

Dodala, že pro část zákazníků je však prodej živých kaprů spojen právě s Vánoci a přípravou štědrovečerní večeře. „U vybraných hypermarketů proto umožňujeme venkovní prodej živých kaprů třetím stranám, kdy klademe důraz na to, aby tito prodejci splňovali veškeré platné předpisy. Nejde však o aktivity společnosti Globus,“ zdůraznila Turnovská.

Podle Jiřího Marečka, ředitele komunikace obchodů Albert, není tento obchodní řetězec ve většině případů vlastníkem ani nájemcem ploch před prodejnami. „A proto nemá přímý vliv na rozhodnutí vlastníka, zda bude prodej kaprů provozovat či nikoliv,“ sdělil Obnovitelně.cz Mareček.

„Přímo v prodejnách zákazníci nakoupí porcovaného českého kapra s certifikací Udržitelný chov ryb, kterou jsme poprvé představili v loňském roce ve spolupráci s Mendelovou univerzitou a Českým rybářským svazem. Tato prestižní certifikace garantuje zákazníkům nejen českost a udržitelný způsob chovu i výlovu ryb, ale také kvalitní a chutné maso,“ uvedl Mareček.

Petr Musil z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity označil tento certifikát udržitelného chovu za dobrý nápad, současně ale vyjádřil pochybnost, jestli skutečně pomůže zásadně změnit současné hospodaření s kapry. Podle ochránců přírody totiž velkochovy tradiční vánoční ryby vedou k tomu, že mnohé české rybníky připomínají spíše nevábné břečky než vodní plochy plné života.

Ilustrační foto: Unsplash