Přehledně: Jak připravit tepelné čerpadlo na topnou sezónu?
Domácnosti jsou zvyklé si před zimní sezónou zkontrolovat kotel, případně komín. Pokud si pořídí tepelné čerpadlo, mnohdy na pravidelnou údržbu zapomínají.
Pavel Baroch
18. 11. 2024
Tepelné čerpadlo mají doma nainstalovány statisíce českých domácností. Právě teď je nejvyšší čas připravit tento zdroj tepla na zimní sezónu. Důvod je jednoznačný: Ačkoli velkou výhodou tepelných čerpadel jsou také nízké nároky na údržbu, právě v nejchladnějších měsících roku, kdy teplota klesá pod bod mrazu, se od něj očekává efektivní a bezproblémový provoz.
„Správná údržba může zvýšit jeho životnost a zajistit stabilní výkon během topné sezóny,“ konstatuje Karel Náprstek, expert na tepelná čerpadla ve společnosti Woltair. Ideální je si ještě teď na podzim pozvat servisního technika, který zařízení prohlédne a zajistí výměnu poškozených nebo příliš opotřebovaných dílů.
„Tepelné čerpadlo přes zimu pracuje v součtu obvykle okolo 3 tisíc hodin. Takový provoz už může být po několika letech na některých dílech znát. Zkušený technik ví, na co se zaměřit, aby předešel potenciálnímu problému,“ uvedl Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond.
Někdy může být taková návštěva odborníka cenná dvojnásobně. Může například zjistit, že při instalaci tepelného čerpadla nebylo dodrženo schéma zapojení doporučené výrobcem, chybné seřízení celého systému a v krajním případě i to, že vybrané čerpadlo neodpovídá skutečným potřebám domu. Majitelé někdy chtějí ušetřit, takže zvolí zařízení s nižším výkonem, což ale může vést k tomu, že domácnost na energiích zaplatí v součtu více.
„Špatně zvolené či instalované tepelné čerpadlo zkušený technik pozná na první pohled. Domácnost totiž bojuje například s propadem teploty u ohřívané užitkové vody, s velmi častým spínáním a vypínáním čerpadla a také s vysokou hlučností,“ upozornil David Liška ze společnosti Master Therm.
Zařízení potřebuje dostatek vzduchu
Základní kontrolu a případně očištění vnější jednotky ale zvládne i laik. Byť moderní čerpadla bývají poměrně tichá, někdy se umisťují na odlehlejší místo, takže si majitelé nemusí všimnout, že je třeba zapadané listím.
„Před čištěním je potřeba tepelné čerpadlo vypnout a poté odpojit od zdroje energie. Následně už můžete skříň očistit od listí a dalších nečistot. Podobnou péči věnujte také mřížce ventilátoru,“ řekl Martin Müller z Acondu.
Proč je očištění od listí a dalších nečistot tak důležité? Tepelné čerpadlo musí být schopné volně nasávat vzduch, což je v zimě obzvláště důležité. Například zařízení o výkonu osm kilowattů potřebuje zhruba 5 tisíc metrů krychlových vzduchu za hodinu.
Až dorazí skutečná zima, je proto dobré kontrolovat i to, zda není venkovní jednotka zasypaná sněhem nebo ji nepokrývá led. Tepelná čerpadla by je sice měla odstraňovat pomocí automatického odmrazování, může se ale stát, že tento systém nefunguje, jak má. V takovém případě je nezbytná pomoc servisního technika.
Podle Karla Náprstka z Woltairu se také vyplatí revize ventilátoru a výparníku. „Zkontrolujte, zda na ventilátoru nebo výparníku nejsou žádné mechanické překážky. Zároveň zkontrolujte stav lamel a uvolněte případné nahromaděné nečistoty pomocí měkkého kartáče nebo stlačeného vzduchu. Pokud máte na zahradě psa, tak velmi často bývá výparník ucpán jeho chlupy,“ upozornil Náprstek.
Připomněl také, že venkovní jednotky produkují takzvaný kondenzát (v některých podmínkách až 20 litrů za den), který by měl být odváděn bezpečně mimo jednotku. „Zanesený odtok může vést k zamrzání a případnému poškození jednotky. Velmi často je odtok ucpán listím,“ řekl Náprstek. Prostor pod tepelným čerpadlem by měl být čistý, aby se kondenzát měl kam vsakovat,“ řekl Náprstek.
Vady snižující účinnost čerpadla
Systém obsahuje mechanické a někdy i magnetické filtry, které se mohou rovněž zanést, což následně snižuje průtok vody, snižuje se účinnost čerpadla, a naopak se spotřebovává více energie. Filtry by se tedy měly čistit pravidelně, ideálně před každou zimní sezónou.
Zkontrolujte také tepelnou izolaci potrubí, které vede z vnější jednotky do vnitřní – jestli není někde porušená. Opět platí, že špatná izolace způsobuje neefektivní chod tepelného čerpadla a může i zkracovat jeho životnost. „Porušenou tepelnou izolaci je potřeba opravit ideálně ihned,“ uvedl Martin Müller z Acondu. Někteří majitelé si instalují nad vnější jednotku stříšku, která má zařízení chránit před deštěm, zmrzlým sněhem nebo kroupami. Měli by ji tedy prověřit, jestli není třeba děravá.
Experti rovněž doporučují před začátkem topné sezóny zkontrolovat, zda máte nastaveny správné parametry tepelného čerpadla, aby efektivně topilo i při nízkých teplotách. „Pokud vaše čerpadlo umožňuje ekvitermní regulaci, tedy nastavování teploty podle venkovní teploty, ujistěte se, že tato funkce funguje správně a je správně nastavena,“ uvedl Karel Náprstek z Woltairu.
Aby tepelné čerpadlo správně fungovalo, musí být celý systém řádně natlakován topnou vodou a odvzdušněn. Pro většinu rodinných domů vychází tato hodnota v rozmezí 1 až 1,8 baru. Pokud je systém zavzdušněn, nedochází ke správnému nebo dokonce k žádnému přenosu tepla do objektu. V některých případech se i zvyšuje hlučnost zařízení.
„Proto řádnému odvzdušnění věnujte zvýšenou pozornost. Postupujte vždy od nejnižších těles po nejvýše položené,“ řekl Náprstek. Zapomenout by se podle něho nemělo ani na kontrolu expanzní nádoby, která vyrovnává změny tlaku kvůli tepelné roztažnosti vody při jejím ohřívání. Správný tlak v expanzní nádobě musí být 0,3–0,5 baru, tedy méně, než je v otopné soustavě.
Investice, která se před zimou vyplatí
Hlavní zásadou měření je, že tlak se musí měřit pouze na odpojené a vypuštěné expanzní nádobě, jinak se bude měřit tlak v celém systému. „Pokud není napojena přes servisní ventil, který umožňuje rychlé odpojení a vypuštění, je nutné vypustit celý systém,“ upozornil Náprstek.
Experti znovu doporučili pozvat si na všechny složitější servisní úkony technika, ideálně jednou za rok. „Příprava tepelného čerpadla na zimu je investicí, která se rozhodně vyplatí,“ dodal Karel Náprstek z Woltairu.
K tepelnému čerpadlu se někdy přidává i další zdroj tepla. Může to být malý elektrokotel nebo třeba původní kotel na plyn. Ještě před topnou sezónou proto vyzkoušejte, jestli také fungují, jak mají.
Ilustrační foto: Master Therm