Pátrání po zdroji kyanidu pokračuje. V Odře plavou stovky mrtvých ryb

Od úterního poledne vyšetřují policisté, hasiči a rybáři ekologickou katastrofu na řece Odře. Odkud pochází nebezpečná látka, která otrávila až stovky zvířat, zatím nikdo neví.

Řeku Odru pokrylo větší množství mrtvých ryb, zjistila Česká televize díky pozorné divačce. „Uhynulých ryb jsou v řece desítky, ne-li stovky. Dál po proudu směrem k Bohumínu pak uhynulých ryb ubývá,“ popisuje redaktor Marek Slavík z místa. Podle předběžných závěrů rybářů se může jednat o otravu kyanidem.

„Sám porybný byl na místě zhruba před dvěma hodinami [před nálezem uhynulých ryb] a řeka byla čistá. Nyní je podle něj tmavší a pod jezem se tvoří nezvyklá pěna,“ dodává Slavík. Podle rybářů navíc na povrch okamžitě vyplave zhruba třetina uhynulých ryb, další dvě třetiny mohou být zatím okem neviditelné.

Mezi uhynulými rybami jsou kapři, dravé ryby, štiky, candáti i okouni, často se jedná o několik let staré velké jedince. Podle místních rybářů již byly viděny uhynulé i vzácné velké kusy či druhy, například parmy.

Hasiči odebírali vzorky a ve Vrbicích před Bohumínem instalovali norné stěny, které by měly zabránit šíření nebezpečné látky. Jak informuje Česká televize, od povodní v Ostravě nefunguje čistírna odpadních vod, která se nachází v přímé v blízkosti místa katastrofy, tedy u soutoku Odry a Černého potoka.

Koksovna, čistírna nebo je příčina jinde?

Všechny nečistoty tak putují již tři měsíce přímo do řeky, se zprovozněním alespoň prvního stupně mechanického čištění se počítalo do konce roku. Mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová ale odmítla komentovat, zda by se do řeky mohl kyanid či jiná látka dostat právě kvůli nefunkční čistírně.

„Jednotky zasahují na řece Odře u nahlášeného úhynu ryb. Probíhá monitoring vodního toku, odebírání vzorku vody ve spolupráci s Povodím Odry a Českou inspekcí životního prostředí. Povolaná byla rovněž chemická laboratoř,“ vysvětlila České televizi. Na místě jsou již i ostravští policisté a kriminalisté.

Případné pochybení odmítá i mluvčí nedalekých koksoven Jindřich Vaněk, ačkoliv se jejich areál nachází v blízkosti soutoku Černého potoka a s kyanidem pracují. „K žádnému úniku škodlivých látek z koksoven nedošlo. Veškeré odpadní vody jdou odváženy na funkční čističky v okolí,“ vysvětluje Vaněk pro Idnes.cz.

Již v minulosti došlo k hromadnému úhynu ryb na Odře, důkladná analýza však dokázala, že se jednalo pouze o nedostatek kyslíků v důsledku extrémních hydrometeorologických podmínek. Celkem tehdy uhynuly dvě tuny ryb. Tehdy bylo ale období dlouhého tepla a sucha zakončené prudkým deštěm, který do řeky stáhl veškerý odpad z břehů.

Splašky podle mluvčího ČIŽP Jiřího Ovečky zkoncentrovaly a ochudily vodu o kyslík a došlo tak k úhynu ryb. Situaci tehdy zachránilo upouštění přehrad, které vodní tok zředilo a dodalo přeživším zvířatům vzduch i potravu.

Na teplo a nedostatek kyslíku to ale v tomto případě nejspíše nevypadá. Jak bude probíhat vyšetřování a zda bude nalezen viník případného úniku jedovaté látky, si budeme muset počkat. Katastrofa alespoň ukáže, nakolik jsme se dokázali poučit z případu nejvážnějšího českého incidentu v roce 2020, kdy v řece Bečvě uhynulo 40 tun ryb.

Úvodní foto: HZS Moravskoslezského kraje