Stanjurův bič na solárníky by už tato vláda rozseknout neměla, tvrdí Havlíček z ANO

Osud návrhů ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), které by v konečném důsledku poškodily celý sektor obnovitelných zdrojů, je zatím nejasný. Poslanci by o nich měli v rámci třetího čtení rozhodnout ve středu 11. prosince.

Pavel Baroch

11. 12. 2024

Politické tahanice okolo novely energetického zákona označované jako Lex OZE lll neberou konce. Předloha je důležitá, protože do legislativy konečně po letech zavádí akumulaci energie, agregaci a flexibilitu, což jsou klíčové prvky pro modernizaci tuzemské energetiky. Jenže pozměňovací návrhy, které k novele jako přílepek prosazuje ministr financí Zbyněk Stanjura, mohou být pro značnou část sektoru obnovitelných zdrojů devastující, ostatně několik zahraničních firem už podalo předžalobní výzvu, která by se mohla proměnit v arbitráž s českým státem.

O konečnou podobu předlohy se podle informací Obnovitelně.cz vedou do poslední chvíle zákulisní jednání. Už koncem listopadu se sešli zástupci koaliční čtyřky, kteří se dohodli na vypuštění dvou ze čtyř pozměňovacích návrhů. I zbylé body ale mohou způsobit konec mnohých elektráren. „Ze čtyř oprátek zůstaly dvě,“ okomentoval to tehdy odborník ze solárního sektoru.

Hledání rozumného kompromisu

Aktivitu vyvíjí rovněž opoziční hnutí ANO, což Obnovitelně.cz potvrdil jeho první místopředseda a někdejší ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Snažíme se jednat s ministerstvem průmyslu a vysvětlit, že navržené varianty jsou nepřijatelné, argumentů máme mnoho,“ napsal Havlíček v krátké textové zprávě.

„Hledáme nějaký rozumný kompromis, podle mého by to již neměla dělat tato vláda, ale rozhodnout by měl až příští kabinet. Pokud to budeme my, rozhodně nezměníme dohody mezi státem a sektorem z roku 2021, kdy bylo vše odsouhlaseno a překlopeno do zákona. Jakékoli další změny destabilizují sektor a znejistí investory,“ dodal Havlíček.

Stanjurou navrhované úpravy mají vést ke snížení státní podpory – zejména fotovoltaických elektráren z let 2009 a 2010, kdy stát nezvládl mohutný rozvoj tohoto odvětví, a teď musí dotovat jejich provoz až desítkami miliard korun ročně.

Pod proudem: Stanjura střílí vedle, útoky na fotovoltaiku vládě nové voliče nepřinesou

„Smyslem opatření je snížit celkový objem peněz na dotace obnovitelných zdrojů tím, že budeme důkladně a důsledně v souladu s právem Evropské unie kontrolovat prostředky, které vyplácí stát formou dotací na fotovoltaiky uvedené do provozu v letech 2009 a 2010, a přestaneme tak plýtvat penězi daňových poplatníků,“ uvedl ministr Stanjura.

Podpora obnovitelných zdrojů ale byla v minulosti už snížena celkem desetkrát, naposledy právě v roce 2021, který zmínil Havlíček. Ministerstvo průmyslu tehdy pod jeho vedením konstatovalo, že k žádným dalším změnám již docházet nebude. Že je podpora obnovitelných zdrojů adekvátní, ovšem odsouhlasila i současná vláda Petra Fialy (ODS) ve svém usnesení z dubna 2022.

V náručí uhelných oligarchů

Se Stanjurovými pozměňovacími návrhy nesouhlasí ani původně koaliční, dnes opoziční Pirátská strana. Konstatovala, že pro dostupnou a čistou energii pro tuzemské firmy a domácnosti je mimo jiné potřeba předvídatelné tržní prostředí. „Vláda by měla důvěru investorů posílit, dělá ale přesný opak,“ konstatovali Piráti.

Předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek uvedl, že jeho strana souhlasí s aktualizací podmínek pro podnikání v energetice a férové nastavení dotační podpory pro nové výstavby fotovoltaik, nikoli ale pro zpětné zásahy do celého odvětví, jak to chce prosadit právě ministr financí Stanjura. Podle Michálka to podrývá důvěru v právní stát, odrazuje investory a povede to k arbitrážím.

Pirátská poslankyně Klára Kocmanová zase uvedla, že ministr Stanjura chce pozměňovacími návrhy jen zalepit díru ve státním rozpočtu, ale v konečném důsledku to podkopává důvěru v podnikatelské prostředí v Česku.

„Takový přístup nás v důsledku uvrhne do náručí uhelných oligarchů, kterým zaplatíme mnohem víc, než kdybychom budovali vlastní čisté zdroje energií. To za Piráty odmítáme,“ konstatovala Kocmanová. Dodala, že v dnešní době se už nedá hovořit o nadměrných ziscích ze solárních elektráren, protože jsou i podle sektorové analýzy ministerstva průmyslu srovnatelné s ostatními regulovanými zdroji energií, a neexistuje tedy ani věcný důvod podmínky zpětně měnit.

Ctíme koaliční dohodu

Podle informací Obnovitelně.cz mají problém se Stanjurovými návrhy i někteří koaliční poslanci. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) ale Obnovitelně.cz napsal: „Budeme ctít koaliční dohodu uzavřenou se všemi členy koalice, podpoříme tedy pozměňovací návrhy týkající se individuálních kontrol a prodloužení doby životnosti zdroje pro výpočet IRR (vnitřního výnosového procenta – pozn. aut).“

Novela energetického zákona měla být ve sněmovně schválena několikrát, ale pokaždé se závěrečné hlasování odložilo – naposledy z minulého týdne. Jedním z důvodů jsou i obstrukce opozičního hnutí ANO. Proto není ani jisté, jestli bude předloha schválena na středeční schůzi 11. prosince. Pokud se to opět nestihne, měli by se poslanci k Lex OZE lll vrátit pravděpodobně v pátek 13. prosince.

Úvodní foto: Unsplash