Aktuální topná sezona bude levnější. Ceny dřeva výrazně klesly

Kamna na dřevo jsou jedním z nejspolehlivějších zdrojů tepla v domě, cena za dřevní biomasu navíc klesá. Jeho prodejci se navíc brání hoaxu, že spalování dřeva hrozí zákaz.

Letošní topná sezona začala dřív, většina domácnosti však letos za teplo zaplatí méně. Ceny paliv a energií meziročně klesají, přičemž topení dřevem zůstává nejdostupnější variantou. Díky částečně snížené poptávce po lokálních topidlech došlo ke stabilizaci cen a dostupnosti zboží na trhu.

Energetická krize posledních let zvedla poptávku po topidlech na dřevo, což vedlo k jejich nedostatku a nárůstu cen za palivové dřevo. Výrobci, kteří často nestíhali poptávku uspokojit, na situaci reagovali zvýšením výrobních kapacit, což nyní, společně s menší poptávkou, přispělo ke zmíněné stabilizaci.

„Trh se z větší části nasytil, zásoby byly doplněny a poptávka po krbových kamnech, krbových vložkách a dalších lokálních topidlech na dřevo meziročně poklesla o 15–30 procent. Díky levnější elektřině i plynu nemají domácnosti momentálně tak velkou potřebu hledat úspornější alternativy. To by se ale mělo v dohledné době změnit,“ uvedl Michal Bartoška, předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD).

Data ukazují, že prodej topidel dosáhl svého vrcholu během energetické krize a nyní se stabilizuje

Domácnosti sledují ceny energií kvůli ekonomickým tlakům. Energetický regulační úřad (ERÚ) 30. listopadu zveřejní nové regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2024. Tyto změny reflektují ukončení významných vládních dotací, které letos držely ceny na nižší úrovni, a také rostoucí náklady na provoz energetických sítí a pokrytí technických ztrát. Dopad změn ERÚ bude individuální podle způsobu a času sjednání smluv s dodavateli.

Graf: Prodej lokálních topidel v ČR 2010 až 20213 (v ks), pro úplné zobrazení rozklikněte

Dřevní biomasa (palivové dřevo, dřevní pelety nebo štěpka) je obecně nejdostupnější palivo a také nejlevnější. Aktuální průměrná cena za jeden prostorový metr sypaný dřeva (PRMS) je aktuálně 1633 korun včetně dopravy. Loni v září byla 1845 korun, nejvyšší ceny dosáhlo dřevo v září 2022, a to 2580 korun za PRMS.

„Například náklady na vytápění rodinného domu o spotřebě energie 14 megawatthodin za rok palivovým dřevem jsou oproti zemnímu plynu poloviční, a oproti elektřině dokonce až čtvrtinové,“ srovnává Bartoška. Podle AEVD je velkou výhodou, když se mohou systémy na vytápění doplňovat. Kamna na dřevo jsou spolehlivou zálohou, nezávislou na dodávkách a cenách energií.

Vliv na prodeje má i hoax

Dalším faktorem, který ovlivňuje poptávku, je hoax, podle kterého bude do budoucna vytápění dřevem zakázáno. Konkrétní kroky, které AEVD podniká k vyvracení těchto nepravdivých informací, přibližuje osvětová kampaň nazvaná Poleno povoleno. Asociace také organizuje školení prodejců a dalších osob z řad odborné veřejnosti.

„Přibližně každý třetí zákazník vyjadřuje obavy, aby neinvestoval do zboží, které nebude možné v blízké budoucnosti používat,“ vysvětluje Michal Bartoška. Letošní pokles poptávky se podle AEVD nejméně dotkne individuálně stavěných topidel, která se plánují na dlouhou dobu dopředu. Podobně jsou na tom i krbové vložky, jejichž instalace se běžně plánuje v předstihu 6–12 měsíců. „Kvůli rostoucím nákladům na nemovitosti a financím docházejícím v závěru výstavby však mnoho zákazníků instalaci krbové vložky odkládá na neurčito,“ dodává Bartoška.

Dřevo má minimální uhlíkovou stopu, je stabilně cenově dostupné a představuje dlouhodobě udržitelný způsob vytápění. Asociace pro ekologické vytápění dřevem ve své kampani Poleno povoleno vyzývá domácnosti, aby využívaly dřevo jako ekologicky i ekonomicky výhodný zdroj tepla. Cílem kampaně je také edukace veřejnosti, že se žádný zákaz topení dřevem v krbech nebo kamnech v budoucnu nechystá.

Zdroj: TZ AEVD

Úvodní foto: Pixabay