Nová zelená úsporám už 15 let snižuje účty za energie, rozdala na to přes 100 miliard korun

Snížení emisí oxidu uhličitého o 4 miliony tun, úspora 1,6 milionu tun hnědého uhlí a statisíce podpořených domácností. Ředitel SFŽP Petr Valdman pro Obnovitelně.cz bilancuje výsledky Nové zelené úsporám.

„Díky programu Oprav dům po babičce se významně zvedl zájem také o komplexní renovace,“ vysvětluje v rozhovoru pro Obnovitelně.cz ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Jinak mezi nejpopulárnější technologie, na které zájemci žádají o příspěvek, patří fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla.

Za 15 let programů (Nové) zelené úsporám žadatelé uspořili přes 100 miliard korun, stali se mnohdy energeticky soběstačnými či nízkonáročnými. V rozhovoru Petr Valdman představil dosavadní čísla úspor i vyčerpaných peněz a nastínil novinky, ke kterým v programu v následujících měsících dojde. Ředitel SFŽP bude také hostem konference Pro moderní Česko 13. prosince v Jihlavě. Obnovitelně.cz je mediálním partnerem akce.

Jak byste zhodnotil dosavadní fungování programu Nová zelená úsporám?

Jde o 15 mimořádně úspěšných let počínaje programem Zelená úsporám. Za tuto dobu jsme schválili téměř půl milionu žádostí na podporu renovací rodinných i bytových domů. Více než deset procent všech rodinných domů v Česku bylo zatepleno s podporou ze Zelené úsporám nebo Nové zelené úsporám.

Přijali jsme 200 tisíc žádostí na podporu fotovoltaiky. Díky opatřením realizovaným s naší dotační podporou jsme snížili emise oxidu uhličitého o téměř 4 miliony tun, uspořili jsme 1,6 milionu tun hnědého uhlí. V době energetické krize jsme pomohli domácnostem se zvládáním raketově rostoucích cen energií, ať už masivní podporou obnovitelných zdrojů energie, nebo mimořádným programem pro zranitelné domácnosti, který jim nabídnul až stoprocentní dotaci na rychlé a efektivní zateplení a úsporný ohřev vody, navíc s výplatou peněz předem. 

Programy měly rovněž významný ekonomický přínos – podpořily zaměstnanost zejména v sektoru stavebnictví a energetiky. Zelená úsporám a její pokračování Nová zelená úsporám jsou jedny z nejúspěšnějších dotačních programů v Evropské unii v oblasti energetických úspor, které přinesly významné benefity pro životní prostředí i ekonomiku České republiky, zvýšily kvalitu života obyvatel a nastavily standardy udržitelného bydlení, čímž jsme inspirací pro ostatní evropské státy.

Kolik projektů bylo za celou dobu podpořeno v jednotlivých výzvách a za kolik finančních prostředků?

Zelená úsporám: 74 tisíc žádostí za více než 20 miliard korun.

Nová zelená úsporám 2013: 3751 žádostí za 559 milionů korun.

Nová zelená úsporám 2014–2021: 70,5 tisíc žádostí za téměř 15 miliard korun.

Nová zelená úsporám 2021–2023: 154 tisíc žádostí za 33 miliard korun.

Nová zelená úsporám 2023–dosud: 97 tisíc žádostí za 29 miliard korun.

Nová zelená úsporám Light: 90 tisíc žádostí za bezmála 11 miliard korun.

Kolik vlastních finančních prostředků žadatelé ušetřili díky projektu, pokud je možné to spočítat?

Bezesporu lze říci, že žadatelé ušetřili částku odpovídající vyplacené dotaci. V Nové zelené úsporám se bavíme o 50 procentech způsobilých výdajů, v kombinaci s různými bonusy mohla částka dosáhnout až na 60 procent. V případě programu pro nízkopříjmové domácnosti mohla částka pokrýt až 100 procent způsobilých výdajů, a ve většině případů tomu tak bylo, řada žadatelů nemusela realizačním firmám doplácet ani korunu z vlastních prostředků. Pokud bychom chtěli úsporu peněz příjemců dotace kvantifikovat, stačí spočítat vyplacené prostředky ve všech programech – mluvíme tedy o částce významně přesahující 100 miliard korun.

O jaké technologie zájemci žádali nejčastěji?

Zejména s nástupem energetické krize před třemi lety se razantně navýšila poptávka po technologiích snižujících výdaje za energie. Jednoznačně největší zájem byl o podporu instalace domácích fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů, velký zájem byl rovněž o výměny neekologických zdrojů vytápění za tepelné čerpadlo. A jsme velmi rádi, že se díky programu Oprav dům po babičce výrazně zvedl zájem o komplexní renovace rodinných domů. Díky bonusu pro nízkopříjmové domácnosti jsme oslovili i majitele bytových domů, zejména bytová družstva a společenství vlastníků, a zájem o renovace zde také výrazně stoupá.

Je zřejmé, že domácnosti s využitím dotací na instalace úsporných technologií, ať už jde o instalace domácích fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel, ale i třeba systémů na rekuperaci, počítají. Zájem o dotace narůstá zejména v posledních třech letech. Snažíme se ale motivovat vlastníky k řešení obálky budovy, proto k těmto technologiím mohou dostat bonus za předpokladu kombinace se zateplením, neboť pak má využití těchto technologií mnohem větší smysl.

V čem dělají žadatelé nejčastěji chybu?

Nejčastější chyby, se kterými se v žádostech potkáváme, je neúplné doložení všech potřebných dokumentů. V takových případech žadatele vyzveme k nápravě a poskytneme jim dostatečnou lhůtu na zkompletování celé žádosti. A právě s podáním žádosti jsou spojené nejčastější mýty. Mluví se o složitosti administrace žádosti.

Podání žádosti je přitom velmi jednoduché, systém AIS SFŽP ČR je intuitivní a návodný a ani nároky na dokládané dokumenty nejsou nijak vysoké. Žadatelé dokládají jednoduchý odborný posudek, fotodokumentaci, doklad o vlastnictví bankovního účtu. Další dokumenty, které jsou u některých opatření vyžadovány, např. jednoduchá projektová dokumentace u zateplení, nepřekračují rámec toho, co majitelé domu musí pro realizaci projektu zajistit bez ohledu na to, zda využijí možnost dotační podpory, či ne.

Je rozdíl v zájmu či čerpání mezi jednotlivými regiony?

Ano, rozdíly jsou poměrně významné. V NZÚ 23+ bylo v průměru 7,5 tisíc žádostí na kraj. Počtem žádostí výrazně dominuje Středočeský kraj, kde evidujeme více než 19 tisíc žádostí, dále Moravskoslezský a Jihomoravský kraj, kde se počet žádostí pohybuje okolo 12 tisíc. Naopak nejméně žádostí – jen něco málo přes 2 tisíce – máme z Karlovarského kraje.

Jaký je výhled programu do budoucna? Můžete prozradit, jaké změny se chystají třeba na příští rok?

Program Nová zelená úsporám se v příštím roce zjednoduší a více se zaměří na zateplení, jakožto opatření generující nejvyšší míru úspor. Nejvýznamnější změnou z hlediska zájemců bude bezesporu zpřístupnění dotace širšímu spektru domácností díky zálohové dotaci. Dosud mohly čerpat peníze předem jen domácnosti s nižšími příjmy a žadatelé, kteří se pustili do nákladných projektů komplexní renovace.

Nově budeme dotace vyplácet formou zálohy všem zájemcům, majitelům rodinných domů. Ukazuje se totiž, že pro řadu domácností, zejména těch z řad středně příjmových, je nedostatek financí na vstupní investici bariérou i pro realizaci dílčích úprav, jako je třeba výměna neúsporného vytápění nebo dílčí zateplení. Současně s tím nabídneme možnost výhodného úvěru příjemcům dotace na zateplení jakéhokoliv rozsahu.

Další významnou změnou bude zjednodušení a sjednocení podmínek pro všechny žadatele. K dispozici budou nově dva podprogramy, a to podle rozsahu renovace.

Pro komplexní projekty zahrnující optimální zateplení zůstává až na dílčí úpravy víceméně beze změn dotace Oprav dům po babičce se všemi benefity, jako je třeba bonus za každé nezaopatřené dítě.

Zájemci o dílčí renovace pak budou žádat v podprogramu Nová zelená úsporám Light, kde, obdobně jako dosud, budou moct získat podporu pro samostatné opatření nebo kombinaci více úsporných řešení. I v příštím roce zohledníme sociální aspekt, domácnosti s nižšími příjmy získají až 250 tisíc korun na pokrytí 80 procent výdajů na zateplení.

A velkou novinkou budou tzv. renovační pasy a nový systém poradenství, to vše intenzivně připravujeme, ale o tom až příště.

Úvodní foto: Archiv SFŽP