Novinky v NZÚ: Zálohy předem, nižší dotace pro soláry, lepší podpora komplexních řešení

Stát pomůže domácnostem i se získáním výhodných úvěrů. Změny dotačního programu Nová zelená úsporám začnou platit od 1. února příštího roku.

Ministerstvo životního prostředí představilo změny a novinky dotačního programu Nová zelená úsporám, které začnou platit od 1. února příštího roku. Většina dotací zůstává stejná či podobná, mírně se mění jejich podmínky a výše částky. Změny se zatím týkají pouze dotací mířících k rodinným domům.

První a nejvýraznější novinkou je vyplácení záloh předem pro všechny žadatele programů Oprav dům po babičce a Nové zelené úsporám Light. „Již jsme to vyzkoušeli na některých programech v letošním roce a ověřili si, že to funguje. Z 90 tisíc žadatelů, kteří již dostali zálohu vyplacenou předem, řešíme pouze čtyři problematické případy. To je nám důkazem toho, že to lidé využívají tak, jak mají,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zálohy by měly pomoci především středně příjmovým domácnostem, které nedokážou našetřit dostatečné finance na úsporná opatření předem. I díky zálohám by navíc měly dokázat dosáhnout na výhodnější bankovní úrok a financovat zbylou část pomocí půjček, což v dosavadním systému nebylo vždy možné.

Další změnou, ačkoliv spíše jen byrokratickou, je sjednocení programu Nová zelená úsporám Standard pod program Nová zelená úsporám Light. Některé podmínky obou programů se sjednotí a upřesní, většina dotací bude fungovat i nadále v podobném režimu. Nízkopříjmoví žadatelé budou v některých případech i nadále zohledněni a výše jejich čerpání bude vyšší.

„Zároveň také všichni žadatelé budou moci získat zvýhodněný úvěr k zateplení, případně i opatření s ním kombinovaná. Získat i více než jeden milion korun předem na komplexní rekonstrukci bude možné v programu Oprav dům po babičce. A nově v programu Nová zelená úsporám Light budou moci žádat všechny domácnosti o podporu na celou škálu dílčích opatření, samostatně nebo v kombinaci, jako například částečné zateplení fasády a konstrukcí budovy včetně výměny oken a dveří, instalaci domácích fotovoltaik, výměnu neekologických zdrojů vytápění a tak dále,“ vysvětluje ministr.

V podprogramu Oprav dům po babičce bude také možné i nadále čerpat finance na komplexní renovace rodinných domů, podmínkou zůstává na prvním místě adekvátní zateplení budovy. Příjemci dotace mohou i díky zálohování předem získat výhodný úvěr od bank a stavebních spořitelen. Zachován zůstává i bonus 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě.

Program Nová zelená úsporám Light sjednocuje podmínky původního standardního programu a programu pro domácnosti s nižšími příjmy, přičemž zachovává zvýhodněnou podporu až 250 tisíc korun na pokrytí 80 procent výdajů na zateplení a dotaci až 80 procent na výměnu neekologických kotlů pro nízkopříjmové domácnosti.

„Některé změny, které představujeme, mohou být překážkou schválení připravované žádosti podle stávajících podmínek. Proto jsme přistoupili ke zveřejnění ještě v době zbývající alokace, kterou budeme denně aktualizovat, a otevřeného příjmu žádostí, aby mohli žadatelé dokončit projektovou přípravu nutnou pro podání žádosti a žádost podat za stávajících podmínek,“ vysvětluje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a pokračuje: „Změny se netýkají oblasti bytových domů, ani výměn zdrojů tepla na vytápění u rodinných domů, tam vše běží podle stávajících podmínek.“

Kontroverzní omezení fotovoltaiky

Mezi další změny patří také povinné posouzení vhodnosti instalace tepelného čerpadla do konkrétní nemovitosti či podpora instalace dobíjecí stanice pro elektromobil pouze při napojení na fotovoltaiku. Dotace také zruší dosavadní omezení výkonu střešní fotovoltaiky do deseti kilowatt-peaků a místo toho nastavuje maximální čerpání dotace na výkon pěti kilowatt-peaků.

Větší instalaci si žadatel sice může pořídit, dotovaná však bude již jen část. Podle Hladíka došlo k této změně, aby se ulevilo kapacitám distribuční sítě. Docházelo podle něj totiž k případům, kdy v jedné ulici jedna veliká výkonná fotovoltaika omezila instalace dalších menších zdrojů na ostatní domy.

Proti omezení se ale staví firmy ze solárního sektoru, které snížení výše výkonu s nárokem na dotaci považují za nelogické.

„Zvýšení důrazu na celkové renovace domů považujeme za správné, ale změna ve výši dotace na fotovoltaiku pro domácnosti je velmi markantní a jde proti trendům Evropské unie. Maximální výše podpory pro domácnost na dílčí opatření bude od 1. 2. 2025 pouze 30 procent z nákladů na realizaci,“ kritizuje změny Lukáš Vaverka, produktový manažer Columbus Energy.

Zastropování na pět kilowatt-peaků výkonu fotovoltaické elektrárny je podle něj nejenom nelogické, ale hlavně nijak nereflektuje stávající problém distribučních soustav, které jsou přetížené. „Zde se podle našeho názoru jedná pouze o snížení podpory pro ty domácnosti, které mají vysokou spotřebu. Například vícegenerační domácnosti, které mají spotřebu klidně přes deset megawatthodin ročně, potřebují k pokrytí výdajů daleko větší výkon fotovoltaické elektrárny, než která bude dotována od února příštího roku,“ dodává Vaverka.

Tato změna jde podle něj i proti rozvoji komunitní energetiky. Aktuální statistiky jasně ukazují, že se do ní zapojují hlavně domácnosti s fotovoltaikou s přebytkem, který sdílí na svá další odběrná místa.

600 tisíc podpořených domácností

Změny dotačních programů nově také sníží počet let, po která musí domácnost dotovanou nemovitost obývat, z deseti na pět let a současně rozšíří rozvolnění podmínek na povolení vlastnění dvou nemovitostí naráz, což nyní platilo pouze pro některé z dotačních titulů.

Program Nová zelená úsporám za posledních 15 let podpořil zhruba 600 tisíc domácností a jen za poslední tři roky vyřídil 350 tisíc žádostí za necelých 75 miliard korun. „Pilotní projekt Oprav dům po babičce, ve kterém si zažádalo již 6 179 domácností, i program pro nízkopříjmové domácnosti NZÚ Light, v němž už je více než 95 tisíc žadatelů, ukázaly, že zájem o renovace rodinných domů roste, pokud domácnosti získají dostatek prostředků na předfinancování svých projektů,“ dodává Hladík.

„Program Nová zelená úsporám za 15 let své existence ukázal hned několik opatření, kterými dokázal pružně zareagovat na aktuální potřeby, a nejinak je tomu i u právě připravovaných změn. Úpravy v podobě celkového zjednodušení, lepšího zacílení i dostupnosti podpory budou motivovat široké spektrum potenciálních žadatelů, kteří doposud na podporu nemohli dosáhnout,“ říká Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy s tím, že právě redesign programu představuje další důležitý krok k aktivní podpoře komplexní renovace budov.

Program Nová zelená úsporám v minulých třech letech pružně zareagoval na energetickou krizi a stal se nástrojem okamžité pomoci domácnostem ohroženým energetickou chudobou. Nyní se program zaměří na zrychlení tempa komplexních renovací v rezidenčním sektoru s cílem dosáhnout maximálních úspor energií s pozitivním efektem v podobě snížení emisí skleníkových plynů.

Aktuální etapa programu Nová zelená úsporám byla spuštěna 19. září 2023. K 1. prosinci 2024 přijal Státní fond životního prostředí ČR téměř 200 tisíc žádostí za více než 41 miliard korun. Po dočerpání finančních prostředků alokovaných z Modernizačního fondu bude příjem žádostí ukončen a po krátké provozně technické přestávce se otevře příjem žádostí za nových podmínek.

Úvodní foto: Freepik