Podvodníci útočí na příjemce dotací z NZÚ Light. Žádné peníze neposílejte, varuje SFŽP
Kontaktoval vás údajný pracovník SFŽP s žádostí o vrácení zálohy, kterou jste od státu obdrželi? Pak se jedná zcela jistě o podvod, upozorňuje úřad.
Kristýna Čermáková
7. 12. 2024
Podvodníci se snaží vylákat ze zájemců o dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) bankovní údaje prostřednictvím telefonátu. „Upozorňujeme žadatele na podvodné telefonáty adresované žadatelům v programu Nová zelená úsporám Light pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy,“ varuje na svých webových stránkách Státní fond životního prostředí (SFŽP).
Volající předstírá, že je pracovníkem státního úřadu a že vyplacené finanční prostředky odeslal z nesprávného bankovního účtu. Když žadatel peníze vrátí, stát mu je (údajně, dle volajícího) vyplatí znovu a správně. Je to ale pokus o podvod a k vracení peněz by již nedošlo. Chování podvodníků je o to horší, že se zaměřují na program určený pro seniory a chudší domácnosti, které chtějí díky dotacím uspořit.
„Jedná se o pokus zneužít důvěřivosti domácností z obzvlášť zranitelné skupiny obyvatel. V žádném případě na tyto zprávy nereagujte. Poskytnutou zálohu na sdělený účet neodesílejte a vše si ověřte u svého poradce, s kterým svoji žádost vyřizujete, případně na projektového manažera SFŽP ČR, který má vaši žádost na starost,“ doporučuje SFŽP.
Rozpoznat podvodníka může být v tomto případě jednodušší, protože Státní fond životního prostředí ČR za žádných okolností nevyzývá k vrácení finančních prostředků telefonicky. Veškerá komunikace spojená s administrací žádostí probíhá standardizovanými postupy písemnou formou.
Podvody skrze SMS či přímo telefonické hovory jsou bohužel poměrně běžné, neznalí a důvěřivější lidé občas podlehnou. Velmi často vybízí k vrácení přeplatku na dani, dotací či naopak poukazují na různé nesplacené pohledávky. Stačí ale kontaktovat příslušnou instituci, která k tomu má skutečné oprávnění, a informace si ověřit.
Například Česká národní banka důrazně varuje, aby lidé nedůvěřovali volajícím, kteří po nich budou chtít samovolně citlivé údaje, jako jsou čísla účtu či osobní přihlašovací údaje do různých aplikací či internetového bankovnictví. Všechny podobné případy je pak užitečné hlásit na policii.
Podvodníci cílí na zájmové skupiny dotačních programů poměrně často. Loni SFŽP varoval před firmami, které se za státní instituci vydávají, ve skutečnosti se ale jednalo o soukromé subjekty, které nemají s dotacemi nic do činění.
Úvodní foto: Freepik