EU dluží solárnímu sektoru stejnou podporu, jakou dostaly elektromobily, říká Orság ze SOLSOL

Neférovou konkurenci ze strany čínských výrobců elektromobilů řeší EU dovozními cly, ale fotovoltaice taková podpora chybí. Trpí tím hlavně domácí producenti, upozorňuje v komentáři Radek Orság.

Je tomu přesně rok, co jsem pro jeden zpravodajský portál popisoval situaci na fotovoltaickém trhu. Mnoho evropských distributorů bylo ve velkých ztrátách kvůli rekordně nízkým cenám panelů, které zapříčinily konkurenční boje čínských výrobců.

Rok se s rokem sešel a většina mých debat s partnery je na stejné téma: jak je možné, že je cena panelů ještě níž, u nízkovýkonových low-end značek dokonce atakuje v kontejnerovém množství cenu tisíc korun za kus?

Důvodů je několik a ve své kombinaci jsou pro fotovoltaický sektor v Evropě devastující.

Čínský boj o přežití

Nový report magazínu PV tech za první tři kvartály tohoto roku poukazuje na těžkou cash & debt krizi u bezmála poloviny čínských výrobců fotovoltaických panelů. Zatímco při minulém propadu fotovoltaického průmyslu před deseti lety odnesly zahlcenost trhu převážně západní výrobci, tentokrát se platební neschopnost týká ve velkém i Číny samotné. A to nejen v rámci výroby modulů, ale i u výrobců primárních komponent.

Výsledkem je, že třetina čínských dodavatelů panelů má vážné problémy s likviditou a zadlužením a prodává výrobky, u nichž náklady převyšují tržby o více než 50 procent. Příští rok ukáže, kdo čištění trhu ustojí, ale je jisté, že malí výrobci budou ve velkém padat. Již nyní se tak děje.

Vyrábíš v Číně? Dolož výši podpory

Čínské ceny technologií uzavírají výrobní linky evropských výrobců. V sektoru elektromobility už Evropská unie šlápla na brzdu a připravila sérii opatření, kterými tlačí na vyrovnání tržního prostředí.

Mezi nejvýraznější patří „clo na míru“. Pokud výrobce elektromobilů není ochoten přiznat výši státní subvence, čeká ho celní taxa ve výši cca 38 %. V případě ochoty tuto státní podporu doložit, může být clo i poloviční. (Kam se ovšem hrabeme na USA se stoprocentní přirážkou.)

Sektor fotovoltaiky se zatím podobně racionálního opatření nedočkal. Čínští výrobci solárních technologií pobírali dosud 13% státní podporu. Nyní byl bonus snížen na 9 %, což by logicky mělo zvýšit cenu v tržním prostředí. To se ale z kdoví jakého důvodu neděje.

EU tak nechává zbytky svých producentů v sektoru obnovitelných zdrojů napospas s vidinou rychlé transformace energetiky v podobě dumpingových cen prvotních vstupů. Opravdu bych v tomto prostředí nechtěl být v Evropě produkujícím výrobcem a můj obdiv všem kteří to ještě zkouší (své místo v portfoliu SOLSOL mají).

Sázka na silné partnery

Extrémně nízké ceny už pocítili i top Tier 1 producenti, kteří letos bojují s obrovskými ztrátami. Pořád ale platí, že velké firmy krize zvládají lépe. To ukazují i data z uvedeného reportu PV magazínu, která pozitivně hodnotí schopnost velké šestky (JinkoSolar Technology Co., JA Solar, Trinasolar, Tongwei Solar and Canadian Solar Inc.) udržet cash a likviditu.

Pokud bych měl v dnešní době dát podnikatelům ve fotovoltaickém průmyslu, ale i zájemcům o instalace jedinou radu: držte se v rámci svých projektů zavedených, stabilních značek a partnerů s dlouholetou historií. Jen tak máte jistotu, že vám výrobce bude držet nadstandardně dlouhé záruky i servisní podporu. To, co ušetříte výběrem levné varianty, se vám může za rok či dva vymstít tak, že se nedovoláte na servis ani reklamaci a investice skončí v nenávratnu.

Autor: Radek Orság, jednatel SOLSOL

Úvodní foto. SOLSOL