Body, z nichž není návratu: extrémní teploty naznačují, že se klima nenapravitelně mění
Na základě pozorování teplot i dalších ukazatelů klimatických změn lze červen 2023 předběžně považovat za počátek zásadních změn v globálním zemském systému, které mohou vést i k překročení takzvaných klimatických bodů zvratu.
Tatiana Mindeková
3. 8. 2023
Začátkem července letošního roku byla zaznamenána nejvyšší průměrná globální teplota vzduchu v novodobé historii Země. Rekordní teploty byly naměřeny po celém světě, od Severní Ameriky až po Antarktidu. Pro klimatology jsou však extrémy prvních červencových dnů jen jedním z mnoha zlověstných milníků v řadě extrémů, které v poslední době způsobuje především změna klimatu.
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) definuje kritické body jako „kritické prahové hodnoty v systému, jejichž překročení může vést k významné změně stavu systému, často s vědomím, že tato změna je nevratná“. Mezi složky globálního systému, které mohou způsobit velké změny v klimatickém systému nebo s nimi mohou být spojeny, patří grónský ledový příkrov, permafrost, oceánská cirkulace a teplota (AMOC), monzuny, amazonské deštné pralesy, antarktické ledovce a další.
Načasování je pro body zlomu klíčové ve dvou ohledech: kdy se spustí a kdy způsobí škody. V některých případech, jako je například kolaps ledovce, mohou být nevratné změny spuštěny brzy, ale jejich účinky se projeví až po staletích. V jiných případech, jako je ztráta korálových útesů, způsobí dosažení bodu zvratu větší škody v příštím desetiletí.
Nedávný výzkum publikovaný v časopise Nature Sustainability však na základě scénářů, které zahrnují chemické znečištění nebo nedostatek vody, varuje před rychlejším náporem událostí. Přestože předpovědi důsledků podléhají velkému množství ovlivňujících faktorů, modely očekávaných změn přinášejí převážně špatné zprávy.
Rychlejší dosažení bodů zlomu v Amazonii i Antarktidě
Amazonský deštný prales je často uváděn jako příklad bodu zlomu, kde se očekává zrychlení událostí. Největší tropický deštný prales na světě, který je domovem pro více než tři miliony druhů rostlin a živočichů a více než 400 domorodých kmenů, produkuje prostřednictvím recyklace vláhy přibližně polovinu srážek na svém území.
Se sílícími důsledky klimatických změn je však schopnost pralesa ovlivňovat průběh srážek omezována suchem. Za posledních 10 let zažil amazonský deštný prales tři sucha, která se měla objevit „jednou za sto let“.
V kombinaci s odlesňováním a znečištěním řek se místní klima mění na sušší, což způsobuje odumírání pralesa, který také ztrácí schopnost Amazonie zachycovat CO2. To spolu s extrémně vysokou (a stále rostoucí) mírou odlesňování vedlo nejen k masivnímu vymírání vegetace, ale také k přeměně deštných pralesů z úložiště na zdroj skleníkových plynů, protože nyní vypouštějí více oxidu uhličitého, než dokáží absorbovat.
Zprávy o rychlejším tání ledovců také naznačují, že bod zlomu může nastat v kratším časovém horizontu, než se očekávalo. Donedávna vědci očekávali, že v Antarktidě nedojde k tak prudkým změnám, protože je obrovskou zásobárnou chladu a navíc je obklopena nepřetržitým vírem oceánských proudů a větrů, které kontinent do jisté míry chrání.
Již v lednu letošního roku byl v okolí Antarktidy zaznamenán extrémní úbytek mořského ledu. Podle Britské antarktické služby (BAS) mohou nedávné vlny veder, změny v Jižním oceánu a zmenšující se rozsah antarktického mořského ledu způsobit v Antarktidě velké změny. Kromě dopadů na globální hladinu moří a klima budou mít tyto změny negativní důsledky pro více než 1 000 druhů a také pro důležité ekosystémové služby, jako je rybolov a regulace emisí uhlíku.
Navíc, teplotní záznamy ukazují rychlejší oteplování na obou pólech Země a teplota v Antarktidě roste dvakrát rychleji než celosvětový průměr. Ačkoli se chování ledových ker liší, po jejich zhroucení se nemusí obnovit, dokud se oceán dostatečně neochladí.
To se podle BAS stane pravděpodobně nejdříve za několik století. Na další problém spojený s táním ledovců upozorňuje video, které nedávno zveřejnil magazín New Scientist.
Ustupující ledovce v Arktidě odhalují prameny podzemních vod s vysokou koncentrací metanu, tedy plynu, který v atmosféře zadržuje mnohonásobně více tepla než oxid uhličitý.
Extrémy na souši i v oceánu
Modelování globálního oteplování je mimořádně komplexní proces, který kalkuluje s tisíci proměnnými a pracuje s velkým množstvím dat. Výzkum bodů zlomu a jejich dopadů navíc zaostává za výzkumem jiných klimatických jevů a podrobnější analýzy těchto bodů od IPCC chybí. Bezprecedentní klimatické jevy zaznamenané v posledních několika měsících však naznačují, že je třeba se zaměřit i na tyto scénáře.
Přestože květnové teploty nedosáhly rekordů a byly v celosvětovém průměru o méně než 0,1 °C nižší než nejteplejší květen v historii, rozsah antarktického mořského ledu dosáhl v satelitních záznamech v roce 2023 již potřetí rekordně nízké měsíční hodnoty pro toto roční období.
Podle Světové meteorologické organizace tento trend pokračoval i v červnu a ředitel této organizace Michael Sparrow vysvětluje: „Jsme zvyklí pozorovat velký úbytek mořského ledu v Arktidě, ale ne v Antarktidě. Toto je obrovský pokles.“
Ještě před dosažením červencových teplotních extrémů byly v červnu zaznamenány anomálie v tzv. dvoumetrových teplotách. Dvoumetrové teploty jsou teploty měřené v této výšce nad zemí a v rámci meteorologie a klimatologie představují standardní metriku. Kombinace globálního oteplování a klimatického jevu známého jako El Niño způsobila, že červnové i červencové teploty dosáhly rekordních hodnot.
Podle iniciativy Copernicus Climate Change Service (C3S) „údaje o globální průměrné teplotě ukazují pozoruhodné globální oteplení na začátku června 2023 ... globální průměrná teplota v prvním červnovém týdnu přesáhla 1,5 ⁰C. Uvidíme však, jak často, jak dlouho a o kolik bude tato hranice překročena v příštích zhruba dvanácti měsících, až současný El Niño dokončí svůj cyklus.“
4. července 2023 byla podle předběžných údajů C3S naměřena rekordní průměrná globální teplota 17,03 ⁰C, což znamená, že Země byla nejteplejší nejméně od roku 1940. Prudký nárůst teplot znepokojil i ty vědce, kteří dlouhodobě sledují změny klimatu.
Brian McNoldy, vedoucí vědecký pracovník na univerzitě v Miami, řekl deníku New York Times: „Je to tak daleko od toho, co bylo dosud pozorováno, že je to těžké pochopit. Nezdá se to být reálné“. Zvýšení okolní teploty lineárně souvisí s hospitalizacemi a úmrtími po překročení určitých prahových hodnot.
Podle nedávno zveřejněné studie v odborném časopise Nature Medicine způsobila loňská vlna veder v Evropě více než 60 000 úmrtí a letošní teplotní rekordy opět výrazně ovlivnily životy lidí po celém světě, zejména v domácnostech s nízkými příjmy.
Teplotní rekordy byly naměřeny také mimo pevninu. Teplota povrchu světového oceánu dosáhla historického maxima od začátku satelitních záznamů v dubnu letošního roku a extrémní teploty pokračují. Mimořádně teplé anomálie teploty povrchu moře byly zaznamenány v severním Atlantiku.
Tyto teploty mají velký vliv na život v oceánech, protože teplejší voda obsahuje méně kyslíku a může způsobit udušení ryb. V červnu média informovala o hromadném úhynu ryb z celého světa, včetně Velké Británie, Texasu či Thajska.
Klimatolog z Exeter University Tim Lenton k extrémním teplotám uvedl: „Tyto mimořádné extrémy by mohly být včasným varováním před zlomovými body směřujícími k jiným režimům počasí, mořskému ledu nebo lesním požárům. V současné době pozorujeme jev „blikání“, kdy složitý systém krátce začne zkoušet nový režim, než se do něj překlopí. Doufejme, že se v tomto ohledu mýlím“.
Při modelování scénářů a teplot, které mohou vést ke kritickým prahům, se věnuje pozornost změnám, které jsou pro člověka pocitově nepostřehnutelné a které se měří v desetinách stupně. Podle analýz IPCC překročení oteplení o 1,5 °C zvyšuje pravděpodobnost překročení kritických bodů, a tím i trvalé změny klimatu.
Kromě extrémních teplot je naléhavost zavedení řešení pro boj se změnou klimatu zdůrazněna zvýšenou pravděpodobností dosažení klimatických zlomových bodů.
Výsledky scénářů založených na složitých klimatických modelech a matematických statistikách jsou pro nás obtížně srozumitelné, takže nám nezbývá než přijmout předpovědi na základě víry ve výklad jiných. Teplotní extrémy posledních týdnů jsou však snadno patrné v přímkách, které se vymykají všem dosavadním hodnotám, a jasně tak ukazují, že se změnou klimatu musíme zabývat okamžitě a přednostně.
Úvodní foto: Pixabay