Směřujeme ke konci uhlí ještě před rokem 2033, nahradí ho vodík, vítr nebo fotovoltaika, říká Petr Hladík
Ministerské auto na vodík, konec uhlí, 200 tisíc fotovoltaik do konce volebního období i podpora adaptačních opatření pro města a vesnice. Co dalšího považuje ministr životního prostředí Petr Hladík za klíčové do dalších let?
Kristýna Čermáková
16. 6. 2023
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) vystoupil s krátkým proslovem ve středu 14. června na konferenci Sustainable Future, aby podpořil témata, jako je elektromobilita, udržitelné bankovnictví, Green deal nebo dekarbonizace. V rozhovoru pro Obnovitelně.cz Hladík přibližuje dosavadní dotační podporu udržitelnosti i plány na adaptační programy na příští rok.
Co si vy osobně představujete pod pojmem udržitelnost?
Pro mě je udržitelnost to, abychom nečerpali z planety víc, než kolik vrátíme zpět. V jednoduchém slova smyslu, udržitelnost znamená hospodařit jen s těmi zdroji, jaké máme. Neměli bychom žít na dluh vůči našim dětem, budoucím generacím.
Jak se na udržitelnosti podílíte ve vaší domácnosti?
Snažíme se třeba udržitelně nakládat s odpadem už mnoho let, recyklovat a kompostovat ho. Veškerý biologický odpad odvážíme na malou zahrádku, kde pěstujeme také část našich potravin, hnojíme je pak vlastním kompostem. Pocházím ze sedlácké rodiny, naše rodina má vlastní pole, vlastní lesy, takže i tam je snaha hospodařit tak, abychom přírodě ponechali maximum prostoru. A jen některé dřevo těžíme a pak používáme na vytápění.
Co například auta? Přemýšlel jste o vlastním elektromobilu?
Zrovna dnes (rozhovor se uskutečnil ve středu 14. června, pozn .red.) tady v Praze přebírám vodíkové auto v rámci pracovních záležitostí. A mám objednaný i elektromobil. Obecně jsem rozhodl, že náš resort už nebude kupovat jiná než bezemisní nebo nízkoemisní vozidla.
A co se týče mě osobně, doma mám sedm členů rodiny, pět dětí. A bohužel zatím žádné sedmimístné a dostupné nízkoemisní auto na trhu není. Ale VW slibuje, že tento měsíc představí sedmimístnou variantu svého ID.Buzz, tak snad ten.
Zmiňoval jste auto na vodíkový pohon, celé ministerstvo se navíc chystá přejít na nízkoemisní vozidla. Jak jste v tomto ohledu pokročili?
To vodíkové auto bude zatím jen jedno, bude na zkoušku. A je určené nejen pro mě, ale pro celé ministerstvo. Uvidí se, jak obstojí.
Co se týká budoucnosti vozů ministerstva, budeme nakupovat pouze auta s elektrickým pohonem, případně ještě občas na CNG. Dělá nám ovšem starosti trh s terénními auty. Potřebujeme je například pro správy národních parků nebo pro agenturu ochrany přírody. Tam nabídka nízkoemisních aut není zatím dostatečná.
Vy jste v rámci svého volebního programu avizoval plán vybudovat do konce volebního období 100 tisíc fotovoltaik. Jak se vám to daří plnit?
Ta ambice 100 tisíců je už dokonce vyšší. Protože to číslo 100 tisíc fotovoltaik na střechách, což byl skutečně volební slib, překročíme už letos. Tak bych rád pomýšlel dokonce na 200 tisíc fotovoltaik za čtyři roky ve vládě.
Podle plánů bychom měli skončit s uhlím do roku 2033, jsme v tom také podobně úspěšní?
Ano. Všechny aktivity, které činíme v rámci modernizačního fondu, v rámci přechodu na bezemisní nebo nízkoemisní zdroje, vytápění elektřinou a další, to vše směřuje k dřívějšímu odchodu od uhlí, než je avizovaný rok 2033. Uhlí prostě skončí.
Jsou tu jiné zdroje, jako zemní plyn, do popředí postupuje i vodík nebo vítr, fotovoltaiky. Zvlášť vítr by se teď mohl rychle rozvíjet díky akceleračním zónám. Ale je nutné, aby rozvoj byl řízený. Musí splňovat dané parametry. Stavět větrné turbíny bude možné jen v lokalitách, které Ministerstvo životního prostředí prověří. To jsou především avizované go-to zóny.
A na jaké dotační programy v oblasti udržitelnosti se můžeme těšit příští rok?
Na celou řadu. Rozšíříme modernizační fond o další výzvy, zaměříme se třeba na průmyslová tepelná čerpadla, máme tady podporu větrné energie i čisté mobility. Rozšíříme novou zelenou úsporám, kde budeme podporovat dotaci na výměnu starých plynových kotlů za moderní tepelná čerpadla.
Rozšíříme nabídku zateplování bytových domů, nabídneme bonifikaci seniorům a nízkopříjmovým rodinám až 150 tisíc na bytovou jednotku nad rámec dotace na bytové družstvo nebo SVJ. Přicházíme také s projektem „Oprav dům po babičce“, který bude kombinací dotace a půjčky na rekonstrukci neobývaných rodinných domů.
Taky dáváme deset procent navíc pro každou dotaci z operačních programů v sociálně a ekonomicky vyloučených regionech. To se týká zhruba třetiny území, domluvili jsme to na základě výjezdního jednání vlády v Jeseníkách, kde jsme upřeli pozornost nejen na tradiční tři uhelné regiony, ale i na další oblasti jako je jsou Jeseníky či Znojemsko.
Chystáte se zaměřit i na nějaké adaptační programy?
Je pravdou, že možná až příliš prezentujeme mitigaci a zapomínáme přitom prezentovat i adaptaci, kterou se pochopitelně také zabýváme.
Minulý týden jsme vypsali výzvy číslo 4 a 5 z Národního plánu obnovy. Celkem 800 milionů korun půjde právě na velké adaptace v přírodě. Máme připravené i další výzvy Státního fondu životního prostředí, běží menší výzvy na adaptace přes Agenturu ochrany a přírody, o kterých se můžete dozvědět více na dotace.nature.cz.
Všechny tyto výzvy směřují ke spolkům, k obcím, k fyzickým osobám, k zemědělcům. Právě v té zemědělské oblasti díky úpravě a novelizaci máme ambice podpořit krajinné prvky jako jsou aleje, stromořadí, remízky, mokřady nebo solitérní stromy. Ty by mohly dokázat výraznějším způsobem rozdrobit a ozdravit naši krajinu.
V současnosti připravujeme také adaptaci našich obcí a měst. Plány na tato opatření teprve budeme představovat veřejnosti.
Adaptace je důležitá, protože teplota ve městech i obcích se bude už jen zvedat. Tepelné ostrovy způsobené velkou mírou zpevněných ploch od kterých se odráží slunce jsou velkým problémem.
Ten rozdíl přírodní krajiny nebo i krajiny hospodářské versus krajiny městského prostředí může být i pět, šest až sedm stupňů. A to je při velkých vedrech enormně znát. Skutečně je rozdíl, když jste v přírodě, kde je 28 stupňů, nebo když jste ve městě, kde je 34.
Jaká konkrétní opatření čekají v rámci adaptace obce a města? Podpoříte například zelené střechy či fasády?
Přijdeme s velkou paletou adaptačních opatření, nejedná se pouze o zelené střechy nebo fasády. Podpoříme také systémy zastínění, navrácení vody do měst, systémy zadržování dešťové vody k její akumulaci, výměny zpevněných povrchů za propustné, nasměrování dešťové vody tak, aby bylo možné ji využít jako zálivku zeleně.
Foto: Sustainable Future