
Přehledně: Jak se chovat na medvědím území? Prevence je základ, při útoku šelmy jde o vteřiny
Útoky medvědů jsou stále velmi vzácné. Zkušenosti ze Slovenska ale ukazují, že prevence a správné chování v přírodě by se neměly podceňovat.

Kristýna Čermáková
30. 3. 2025
Před týdnem došlo k dalšímu útoku medvěda na Slovensku. Ačkoliv je setkání s šelmou vzácné, může k němu v lokalitách, kde je pohyb medvědů běžný, dojít. V prvé řadě je ale dobré opět upozornit na to, že nejsnazší a nejlepší strategií, jak eliminovat případný konflikt, je zcela se šelmě vyhnout. A to dodržováním základních pouček i pravidel, nechodit mimo turistické stezky a nepouštět psa z vodítka.
O tom všem jsme na Obnovitelně.cz psali v samostatném článku. Nyní bychom ale rádi připomněli, co dělat při případném útoku. Při nečekaném setkání s medvědem může být totiž reakce člověka rozhodující.
Běžně rozšířené rady, jako je útěk nebo lehnutí si na zem a předstírání mrtvého, nejsou ve středoevropských podmínkách považovány za vhodné řešení.
Nechte medvědovi prostor k ústupu
Rychlý útěk může u zvířete vyvolat útočné chování a ležení na zemi není efektivní reakcí, pokud se medvěd cítí ohrožený. Doporučuje se především zachovat klid, pomalu ustupovat a nedělat prudké pohyby. Zvíře je třeba sledovat periferně, neupírat na něj pohled, nemávat rukama ani nekřičet. Ideální je pasivní ústup zpět, odkud jste přišli, který dává medvědovi prostor k úniku.
Důležitým faktorem je také prevence – v oblastech s výskytem medvědů je vhodné se pohybovat s rozvahou, dávat o sobě vědět například mluvením nahlas nebo cinkáním a respektovat přirozené prostředí zvířete. Většina střetů se odehrává právě proto, že se člověk přiblíží příliš blízko bez varování, nebo nechtěně překvapí zvíře v jeho úkrytu.
Nejprve je proto vhodné na sebe zvíře upozornit, ideálně zvukem. Medvěd totiž špatně vidí, pokud zahlédne člověka, nemusí si být hned jistý, koho potkal. Hlas a zvuk lidí ale rozpozná a v ideálním případě uteče. Pokud se postaví na zadní, není to hned známka útoku, ale toho, že si vás prohlíží, aby se ubezpečil, že se skutečně jedná o člověka.
Sprej na medvědy je účinný
Pokud k útoku ale nakonec přese všechno dojde, odborníci doporučují využít sprej na medvědy. Ten funguje na principu aerosolového výstřiku dráždivé látky, obvykle kapsaicinu. Sprej má být použit včas, nejlépe na vzdálenost několika metrů. Zkušenosti i statistiky ze zahraničí ukazují, že při správném použití je vysoce účinný a může zabránit zranění člověka i zvířete.
Napadený muž, který se v minulém týdnu setkal s medvědicí a medvíďaty, si na účinnost spreje stěžoval. Problémem ale je, že ačkoliv byl do lesa vybaven správně, sprej použil špatně. Vytáhl ho totiž až poté, co medvědice utíkala pryč.
„Ze zveřejněného videozáznamu je jednoznačné, že muž použil sprej proti medvědům až poté, co medvědici zranil sekerou, a to navíc až ve chvíli, kdy už na něj neútočila. Na záznamu je vidět, že vytáhl sprej z opaskového pouzdra, až když byla medvědice mimo dosah, do té doby se bránil pouze sekerou. Tvrzení o neúčinnosti proto považujeme za nepravdivé,“ vysvětluje pro Obnovitelně.cz zástupce slovenské iniciativy My sme les Marián Hletko.
Podle studie, která zkoumala útoky na medvědy, sprej odvrátí útok v 92 procentech případů. Až 98 procent všech osob, které správně použily sprej na medvědy, nebylo při konfliktu se šelmou zraněno. „Správné použití spreje na medvědy mohlo odvrátit útok a předejít také zranění medvědice,“ dodává Hletko k aktuální kauze.
„Sprej na medvěda by měl mít minimálně 225 gramů a obsahovat jedno až dvě procenta kapsaicinu. Sprej by měl vydržet stříkat minimálně šest vteřin na vzdálenost alespoň osm metrů. Účinná látka by měla být pro medvěda tak nepříjemná, že by mělo být jedno, zda se jedná o medvěda více či méně zvyklého na pohyb lidí,“ vysvětloval pro Obnovitelně.cz Michal Bojda, expert na šelmy z Hnutí DUHA.
Lidé nejsou na medvědím jídelníčku
Pokud sprej napadená oběť nemá a medvěd se rozhodne zaútočit, nezbývá, než se začít chránit. Podle zoologa Martina Duľa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně není možné se velké šelmě fyzicky ubránit. Nezbývá proto nic jiného, než se stočit do klubíčka a bránit si důležité orgány, tedy břicho a hlavu.
Medvěd nestojí o člověka jako o potravu, jediným cílem útoku bývá zahnat a zbavit se nepřítele. Útok tedy trvá pouze pár vteřin, je velmi rychlý a až na výjimky končí pouze poškrábáním a pokousáním oběti. Ke smrtelným úrazům dochází zřídka.
Duľa doporučuje použít jako štít a ochranu břicha například batoh, nebo cokoliv, co máte po ruce. „Vyčkávat, vydržet, chránit si životně důležité orgány a hlavně neodporovat,“ vysvětluje Duľa. Jakákoliv snaha o sebeobranu nebo o agresi vyvolá ještě horší reakci.
Setkání s medvědem zůstává i přes rostoucí počet incidentů velmi vzácné a navíc ho lze ve většině případů vyloučit správným chováním v přírodě. Nejlepší obranou je prevence – být slyšet, držet se značených tras, nepřibližovat se ke zvířatům a nepodceňovat riziko, například volným pohybem psů.
Úvodní foto: Zdeněk Macháček, Unsplash