
Středočeský kraj chystá největší EPC projekt v Česku. Uspoří skoro půl miliardy
Střední Čechy čekají rozsáhlé modernizace 125 veřejných budov. Úpravami projdou školy, nemocnice, domovy sociální péče, ale také památkově chráněné objekty.

Kristýna Čermáková
25. 3. 2025
Středočeský kraj spouští jeden z nejrozsáhlejších a investičně největších EPC projektů v Česku, který by měl kraji celkově v příštích deseti letech ušetřit 470 milionů korun na energiích v desítkách budov. O velkou část úsporných opatření se postará společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO, která zrealizuje tři velké úsporné balíčky.
Jen ty kraji v příštích deseti letech ušetří na energiích přes 150 milionů korun. Renovací od ENESA projde celkem 22 objektů a areálů v Rakovníku, Kladně, Příbrami, Zdicích a dalších středočeských městech a obcích. EPC projekt se bude týkat škol, domovů sociální péče nebo třeba rakovnické Rabasovy galerie. Za výši úspor ručí, jako u dalších podobných projektů, dodavatel ENESA.
„Je to téma důležité pro naši budoucnost a pro řízení provozních nákladů, proto do toho zapadají energetické úspory ve vybraných budovách Středočeského kraje. Projekt je svým rozsahem největším podobným projektem v celé České republice,“ komentuje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. S EPC projekty má dlouhodobě dobrou zkušenost, mezi již zrealizované modernizace patří například nemocnice v Mladé Boleslavi a v Kutné Hoře.
„Do projektů energetických úspor krajských budov jsme již investovali přes 3 miliardy korun. Těší nás, že náš strategický přístup k energetické účinnosti byl již potřetí oceněn v soutěži o nejlepší připravovaný EPC projekt, kterou pořádá Asociace poskytovatelů energetických služeb. Nyní pokračujeme v dalších dvou významných městech našeho regionu – Rakovníku a Kladně. Kraj spravuje stovky budov a postupně chceme rozšiřovat energeticky úsporná opatření i v dalších objektech. Takto ušetřené finance pak můžeme využít na rozvoj kraje, například ve školství nebo modernizaci infrastruktury,“ dodává Pecková.
V Kladně se zmodernizuje střední odborné učiliště a praktická škola, sportovní gymnázium, trojice průmyslových škol a obchodní akademie, stejně jako poskytovatel sociálních služeb Zahrada. V případě Rakovníka půjde o Rabasovu galerii, Masarykovu obchodní akademii a střední zemědělskou školu, střední průmyslovou školu Emila Kolbena a základní školu Rakovník. Součástí projektu jsou i školy a veřejné budovy v dalších částech Středočeského kraje. Například v Mělníku, Křivoklátě, Zdicích nebo v Příbrami.
Dohromady se zatím jedná o modernizaci 125 vybraných objektů a další se připravují. K realizacím bude docházet v jednotlivých vlnách podle typu zařízení. Při úpravách se bude dohlížet i na to, aby budovy zůstaly pokud možno provozuschopné. Například ve školách tak k rekonstrukcím bude docházet především přes léto. „Součástí projektů jsou i historické budovy, které se také dají udělat energeticky úsporné, a to i s ohledem na jejich památkový stav,“ komentuje Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO. To je příklad třeba právě Rabasovy galerie, která sídlí v prostorách bývalé synagogy.
Na modernizaci se mohou těšit také centra sociálních služeb, knihovny a další veřejné objekty, jejichž energetická náročnost neodpovídá dnešním standardům. Jen Středočeský kraj spravuje 1700 budov. Ne všechny jsou vhodnými adepty pro modernizaci, většina ale ano. „Věřím, že tento trend budou následovat i další české regiony. Stále máme v Česku tisíce budov, kterým by EPC mohlo dodat novou moderní tvář,“ vysvětluje Čermák.
Šetří emise i finance
Součástí úsporných opatření jsou výměny zdrojů tepla, stavební úpravy (zateplení stěn, zateplení střech a stropů), výměna osvětlení, vzduchotechnika a zpětné získávání tepla pro školské objekty, výměna rozvodů, modernizace regulace teploty v místnostech, úsporná opatření na vodě a kompletní výměna elektroinstalace.
Součástí EPC projektu jsou také fotovoltaické elektrárny, kterými ENESA osadí střechy vybraných objektů o celkovém výkonu skoro 0,5 megawattu. Solární panely pokryjí střechy většiny rekonstruovaných škol nebo sídla středočeské záchranné služby. EPC projekt nepředstavuje pro Středočeský kraj jen výraznou úsporu veřejných peněz. Celková modernizace budov sníží také emise oxidu uhličitého a výrazně zvýší komfort pro uživatele objektů.
„Školy i další objekty, které jsme pro tento projekt vybrali, jsou často desítky let staré a jejich provoz neodpovídá standardům 21. století. Jejich energetická i stavební modernizace bude znamenat zlepšení jejich energetické náročnosti a stanou se příjemnějším místem pro jejich uživatele. Rádi bychom v podobných projektech pokračovali i v dalších letech,“ dodává Jan Skopeček, náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast regionálního rozvoje, územního plánování, dotací a sportu.
Stavební práce a modernizace budou zahájeny v červnu a budou trvat do konce příštího roku.
Úvodní foto: ČEZ ESCO