Plynový kotel si také nepostavíte samodomo. Odbornou instalaci u fotovoltaik ale lidé stále podceňují

Amatérská instalace přitom zvyšuje riziko požáru, poničení majetku i ohrožení zdraví. Pojišťovny navíc v takových případech odmítají vyplácet plnění.

Že je potřeba při instalaci fotovoltaické elektrárny klást důraz na výběr poctivé firmy, na Obnovitelně.cz zmiňujeme často. Přesto se tak v řadě případů stále neděje a mnoho lidí si solární panely instaluje takzvaně „samodomo“. Ať už ale fotovoltaické zařízení nainstaloval kdokoliv, důležité je nepodcenit také návštěvu zkušeného revizního technika, který zkontroluje nejenom zákonem dané parametry, ale také vhodnost projektu pro danou lokalitu.

Podle Petra Mauleho z České fotovoltaické asociace se občas stává, že nekvalitní firma vytvoří vadný projekt, podle kterého pak nainstaluje fotovoltaiku. Během konference Malé fotovoltaické fórum, která se uskutečnila v rámci veletrhu Amper 2025, Maule vysvětlil, že pokud má zákazník jakékoliv pochyby o celém procesu realizace, měl by si závěrem domluvit i nezávislého odborníka či revizního technika na kontrolu.

„Špatný revizní technik kontroluje pouze to, zda instalace splnila legislativní podmínky, a už nezkontroluje, zda je vše, jak má být i s ohledem na kvalitu projektu,“ komentuje Maule.

„Stává se, že nás lidé volají ke kontrole již zrevidované fotovoltaiky. A my objevíme chyby v napěťových soustavách, chybějící izolační měření, chybějící měření na DC straně. První revizní technik zkrátka zkontroloval pouze to, co ze zákona musel, a nic víc,“ dodává Maule.

Někdy jsou dokonce v revizních zprávách chyby. Revizní technik je přitom tím, kdo by měl kontrolovat vše od samotného projektu až po finální výsledek. Častým problémem bývají například hromosvody. Lidé je navíc někdy instalovat nechtějí, mají pocit, že když na střeše 30 let hromosvod nebyl, není potřeba.

To přitom ale ve většině případů není pravda, nebo je také nutné upravit kvůli nově nainstalované fotovoltaické elektrárně hromosvod stávající. „Instalací fotovoltaiky uděláte z dříve nevodivé střechy vodivou. Vždy je potřeba to spočítat a zkontrolovat pravděpodobnost úderu blesku,“ dodává Maule.

Důsledky neodborného zapojení

Pokud revizní technik provede kontrolu pouze formálně a neodhalí chyby v instalaci, mohou majitelé elektrárny čelit vážným následkům. Mezi ně patří nejen poškození zařízení či střechy, ale také nebezpečí požáru nebo úrazu elektrickým proudem. Jak jsme psali ve starším článku, pravděpodobnost požáru fotovoltaické elektrárny není vysoká, přesto se stát může.

Odborníci pak varují, že za nehodami často stojí právě neodborná instalace nebo špatná či chybějící revizní kontrola, která by případné nedostatky odhalila.

„Fotovoltaika není jako regál z Ikey, nedá se snadno namontovat, je komplikovaná. Plynové kotle si lidé také nezapojují sami. Pokud chce někdo ušetřit a nainstalovat si panely sám, ve výsledku to často dopadne přesně opačně, a navíc tím ohrozí svůj majetek i zdraví,“ uvedl Jan Krčmář, ředitel Solární asociace.

Další komplikací může být i odmítnutí připojení do distribuční sítě nebo ztráta nároku na dotace. Kromě toho může být problematické i vyřízení pojistné události – pokud pojišťovna zjistí, že solární elektrárna nebyla správně zrevidována, může odmítnout plnění v případě škody.

Pokud zákazník po instalaci fotovoltaiky objeví chyby nebo má podezření na nekvalitní provedení, je klíčové situaci co nejrychleji řešit. Prvním krokem může být nezávislá kontrola od druhého revizního technika, který detailně prověří nejen zákonné požadavky, ale i kvalitu instalace. V případě menších nedostatků je často možné problém odstranit dodatečně bez nutnosti zásadních úprav.

Pokud však byla instalace provedena nekvalitně, vyplatí se reklamovat ji u instalační firmy, která je za správné provedení odpovědná. Majitelé mohou požadovat opravu, slevu nebo v krajním případě i demontáž nevhodného zařízení. Komplikovanější situace nastávají u neodborně provedených svépomocných instalací, kde odpovědnost nese majitel sám.

Úvodní foto: Freepik