
Potvrzeno: Požáry fotovoltaiky jsou naprosto výjimečné, spočítali vědci
Data ze světa potvrzují to, co už v Česku dávno víme. Solární elektrárny nehoří zdaleka tak často, jak se z novinových článků může zdát.

Tomáš Vondra
6. 2. 2025
Když člověk čte některá česká média, mohlo by se zdát, jako by hasiči trávili většinu času nad hořící fotovoltaikou (a ve volných chvílích hasili elektromobily). Jenže tvrdá data ukazují úplně jiný příběh: požáry fotovoltaických instalací jsou něco zcela výjimečného. A to jak ve světě, tak i v Česku.
Jednou ze zemí, které zažívají solární boom fotovoltaiky na rodinných i veřejných stavbách, je Nizozemsko. Právě tamní odborníci z Nizozemského institutu pro veřejnou bezpečnost, Nizozemského královského normalizačního institutu a Nizozemské organizace pro aplikovaný vědecký výzkum zmapovali požáry v budovách s fotovoltaickými systémy po celé zemi.
Ve své zprávě uvedli, že v letech 2022 až 2023 postihly požáry v Nizozemsku přibližně 10 tisíc budov. Přitom pouze 152 případů, tedy jen dvě procenta, se týkala střešních fotovoltaických systémů. Z toho 70 požárů bylo tak vážných, že k nim museli vyjíždět hasiči, kteří také po dohašení vyšetřovali příčiny vzniku ohně.
Ukázalo se, že pouhopouhých 31 požárů vzniklo přímo ve fotovoltaickém systému, zatímco 29 bylo způsobeno vnějšími faktory, jež s provozem fotovoltaiky nijak nesouvisely. V 11 případech ale zůstala příčina vzniku ohně neznámá.
Kde jsou rizika
Autoři výzkumu popsali, že 28 z 31 požárů souvisejících s fotovoltaickými systémy vzniklo v konvenčních střešních systémech, tři se týkaly fotovoltaických systémů integrovaných do budov. Zjistili také, že 27 z těchto požárů s nejvyšší pravděpodobností souviselo s vadami v instalacích nebo přímo v dodaných komponentech fotovoltaického systému.
Tato nezávislá zpráva je podle vědců důležitá zejména proto, že požáry solárních instalací se až doposud nijak zvlášť neřešily ani nehlídaly. Ale s rostoucím počtem těchto zařízení logicky přibývá i chyb při jejich zapojování nebo provozu, takže je důležité znát fakta.
„Tato studie je prvním pokusem o získání většího přehledu o požárech budov s fotovoltaickými systémy a o vypracování zkušební metody dopadu těchto systémů na střechy,“ uvedli nizozemští vědci. Jejich zpráva přináší ale i varování: autoři očekávají, že v budoucnu bude požárů fotovoltaik přibývat.
Důvodem je jednak to, jak moc se zvýšilo jejich množství, ale stejně důležitý je i fakt, že spousta panelů a systémů je v Nizozemsku už za polovinou své existence. A s tím, jak se bude blížit konec jejich životnosti, se na nich bude i více projevovat únava materiálu, doposud neviditelné běžné konstrukční vady a další faktory.
Jako závažný problém označili zejména nedostatečnou kvalitu provedené práce. Ta je podle nich logická: „Obrovská poptávka po fotovoltaických systémech vedla k nárůstu počtu montážních firem, které v některých případech neinstalují zcela v souladu s normami.“
Na druhou stranu hrozba požárů bude relativně klesat. Jedním ze současných rizik je totiž fakt, že hasiči neměli s likvidací těchto požárů moc zkušeností a chyběla jim také logicky specializovaná výbava. Platí tedy jednoduchá přímá úměra: čím více požárů, tím více zkušeností s jejich hašením. V dalších letech se tedy i boj s takovými ohni stane více rutinním a snadnějším.
Úvodní foto: Michal Fanta, HZS