Chcete vidět evakuační mapu? Zaplaťte. Požár v Los Angeles upozornil na absurdní trend
Požáry kolem města Los Angeles se stále šíří. Některá americká média ale zobrazovala články věnované evakuaci pouze za paywallem. Požáry v Kalifornii jsou přitom kvůli klimatické změně mnohem častější než dříve.
Kristýna Čermáková
9. 1. 2025
Minimálně pět ztracených lidských životů, skoro dva tisíce zničených budov, zničené památky, městská infrastruktura a přes sto tisíc lidí se muselo evakuovat a nyní s napětím čeká, jak dopadnou jejich obydlí. Kalifornské Los Angeles postihly rozsáhlé požáry, které zřejmě umocnila i klimatická změna. Evakuační mapy a důležité informace pro přežití v hořícím městě byly přitom mnohdy skryty za paywallem, kam mají přístup jen platící čtenáři a podporovatelé. K trendu placeného obsahu se kvůli poklesu příjmů z reklam uchyluje globálně stále více médií, ne vždy ale čtenáři takovou praxi ocení.
Na ironickou skutečnost, že si za cestu k záchraně života musí lidé zaplatit nebo minimálně registrovat na stránkách, poukazovali v průběhu úterního večera především uživatelé sociálních sítí. Veřejný tlak nakonec vedl k tomu, že během středečního dopoledne všechna kritizovaná média zpřístupnila články věnované požárům zdarma, včetně informací ohledně evakuace nebo návodů, co a jak si zabalit a jak zabezpečit nemovitost.
Někteří lidé evakuaci i tak podcenili a hasiči je zachraňovali z požárem obklíčených domů. Varují také před fotografováním a přibližováním se k plamenům z pouhé zvědavosti, kouř je totiž toxický. To kvůli množství spáleného umělého materiálu nebo autům, která lehla popelem.
Do boje s plameny byli nasazeni dokonce i vězni. Někteří již ve svém civilním životě pracovali jako hasiči, jiní v průběhu výkonu trestu absolvovali hasičský kurz.
Ve spojitosti s požáry se mluví také o zničených slavných čtvrtích celebrit Malibu a Pacific Palisades. O své vily v hodnotě stovek milionů dolarů přišli například Anthony Hopkins nebo Paris Hilton. Kvůli požárům se odloží také některé premiéry filmů i udílení hereckých cen včetně nominací Oscarů. To je ale jen zlomek následků celé katastrofy, v ohrožení je přes 30 tisíc budov.
Na vině je střídání lijáků a sucha
Požáry samotné by nebyly v pouštní oblasti Spojených států amerických ani tolik neobvyklé, kritický je ale jejich rozsah. A na vině je, jak jinak, klimatická změna. Extrémní projevy počasí se střídají rychleji, a kombinace vytrvalých dešťů a následného extrémního sucha vykonala své. V předchozích dvou letech se totiž na území Los Angeles objevily netypicky nadprůměrně silné deště, které povzbudily jinak živořící vegetaci.
Jinak vyprahlé město se tak zazelenalo, stromy okamžitě narostly do výšky a keře se roztáhly do velikých rozměru. Poté ale zase přišlo sucho a ze všudypřítomné zeleně se stal materiál pro budoucí požár. Navzdory krátkým obdobím dešťů totiž podle klimatologů trpí Spojené státy (v průměru) nejsušším obdobím za více než 1200 let.
I kvůli tomu jsou požáry stále častější a silnější, jak potvrdili vědci z různých oborů. Vlivem klimatické změny se navíc zvyšuje riziko rychle se pohybujících požárů o přibližně 25 procent – a jedním z těchto příkladů je právě aktuální požár v Kalifornii.
Vítr ze Santa Ana
„Rychle pohybující se požáry“ jsou přirozeným jevem, za který mohou silné pohyby větru ze suchých oblastí země k pobřeží, na kterém se v tomto případě rozkládá právě Los Angeles. Vítr vysouší vegetaci a případný požár pak navíc rozfouká ohromující silou.
V oblasti Kalifornie jsou pak větry z regionu Santa Ana známé, stojí za většinou ničivých požárů, které americký stát zažívá. Podle meteorologů ale situace nikdy nebyla takto vážná a nebezpečná, vítr totiž rozfoukal hned pět ohnisek.
Hasičům, kterým na pomoc musely přijet i jednotky ze sousedních států, se nakonec podařilo snížit počet hořících lokalit jen na tři (dle informací ze středy 9. ledna). Nebude to ale naposledy, na dramatické požáry si obyvatelé budou muset zvyknout.
Důkazem může být i skutečnost, že deset historicky nejsilnějších a nejničivějších požárů zažila Kalifornie v posledních dvaceti letech. Pět z nich se navíc objevilo během roku suchého 2020. Podle studie vědců klimatická krize přispěla k nárůstu spálených ploch v Kalifornii od 70. let 20. století o 172 procent.
Úvodní foto: CAL FIRE_Official, Public domain