Poděkujte petardám a rachejtlím. Pražané dýchali na silvestra nejhorší vzduch za osm let
Mnoho lidí opět nevyslyšelo výzvy politiků či starostů, aby o silvestrovské noci neodpalovali zábavní pyrotechniku, která obtěžuje hlukem, plaší zvířata a zamořuje ovzduší. Rachejtle vypouštěl i poslanec hnutí ANO.
Pavel Baroch
4. 1. 2025
V hlavním městě nebylo už roky tak znečištěné ovzduší jako o poslední silvestrovské noci. Lidé v ulicích a na náměstích vítali nový rok odpalováním petard, rachejtlí či světlic, takže koncentrace vybraných škodlivin stoupaly do rekordních hodnot.
„Jednoznačně nejhorší byla letos situace v Praze,“ konstatoval vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina, který sleduje znečištění ovzduší při silvestrovských oslavách dlouhodobě. Monitoruje především koncentrace jemných prachových částic PM10 (menší než 10 mikrometrů) a PM2,5 (menší než 2,5 mikrometru).
V metropoli se totiž k velkému množství zábavní pyrotechniky přidaly ještě nepříznivé meteorologické podmínky – přízemní teplotní inverze, která funguje jako poklička na hrnci, takže znečištění drží u země, a to se kumuluje. V Praze tak byla nejhorší situace za posledních osm let. Nejvyšší koncentrace PM10 byla naměřena dvě hodiny po půlnoci na stanici ve Vysočanech, a to zhruba 360 mikrogramů na metr krychlový, přičemž imisní limit je 50 mikrogramů.
Naopak v Brně byla na přelomu roku nejlepší situace za posledních pět let. Oproti Praze zde byly příznivější meteorologické podmínky. „Mírně sněžilo, což je faktor, který kvalitě ovzduší prospívá,“ poznamenal Jáchym Brzezina. Dodal, že na mnoha místech po celé republice platí, že úroveň znečištění po půlnoci na Nový rok jsou často nejvyšší hodnoty až do následujícího silvestra.
Vedle množství odpalových světlic či petard a rozptylových podmínek hraje roli při měření koncentrací jemného prachu a dalších škodlivin také umístění měřicí stanice. „To je dobře patrné například v Uherském Hradišti, která stojí přímo na náměstí, kde je intenzita odpalů vysoká, a koncentrace v Uherském Hradišti byly letos nejvyšší v širokém okolí,“ sdělil Český hydrometeorologický ústav.
Deset milionů raket v ovzduší
Akademie věd uvedla, že podle odhadů se v rozvinutých zemích účastní novoročního ohňostroje v roli „střelce“ každý desátý člověk. A každý v průměru odpálí deset raket. „V České republice to je za jedinou noc zhruba 10 milionů kusů zábavní pyrotechniky. Protože jde o počty bez nelegálně prodané pyrotechniky, skutečné množství může být výrazně vyšší,“ uvedla Akademie věd.
Například v Praze se tak střelby účastní přibližně 100 tisíc obyvatel, což představuje asi milion vystřelených raket. „Průměrná hmotnost rakety, bez ohledu na její obsah, činí asi 100 gramů. Během jedné hodiny tak v pražském ovzduší hoří neuvěřitelných 100 tun materiálu obsahujícího nebo vytvářejícího toxické sloučeniny,“ sdělila akademie, podle níž jsou ohňostroje doslova toxickou sprchou pro člověka i životní prostředí.
Ohňostrojový smog je plný škodlivých sloučenin. Vedle kovů a metaloidů jde například o velké množství toxických plynných produktů (oxidy síry, fosforu, dusíku) a dále organických sloučenin jako formaldehyd, acetaldehyd, butylacetát nebo rozličné organické hydroperoxidy.
„Mohou vznikat i chlorované toxické látky a polycyklické aromatické uhlovodíky včetně benzo(a)pyrenu, polychlorované dibenzodioxiny, polychlorované dibenzofurany nebo hexachlorbenzen, které jsou prokázanými karcinogeny, a některé z nich způsobují i vrozené vývojové vady, v životním prostředí se velmi obtížně rozkládají a hromadí se v přírodě i v živých organismech,“ upozornila Akademie věd.
Vědci dodali, že spalováním zábavní pyrotechniky se do ovzduší dostávají také plynné polutanty, jako jsou oxid uhelnatý, oxid siřičitý, oxid dusný, oxid dusičitý a přízemní ozon, které do jisté míry mohou ovlivnit chemii atmosféry i místní klima. Například průměrná koncentrace oxidu uhelnatého se může zvýšit až třikrát oproti normálním hodnotám.
„Průměrná koncentrace oxidu siřičitého se může používáním zábavní pyrotechniky zvýšit až desetkrát, oxidu dusného nebo dusičitého až čtyřikrát. Přízemní ozon může stoupnout na dvojnásobek proti normálu,“ uvedla Akademie věd. „Zplodinám pocházejícím z odpalu zábavní pyrotechniky jsou extrémním způsobem vystaveni nejen samotní účastníci ohňostrojové zábavy, ale i lidé v jejich okolí.“
Blíží se zákaz pyrotechniky
Ačkoli meteorologové a další odborníci na různá rizika spojená s odpalováním zábavní pyrotechniky upozorňují dlouhodobě a politici, starostové či policisté varují před jejím používáním, mnozí lidé to ignorují. Mezi nimi byl i poslanec hnutí ANO Hubert Lang, který na silvestra odpaloval ohňostroj nedaleko stájí se závodními koňmi v Bílově nedaleko Plzně.
O případu informovaly Novinky.cz, které citovaly profesionální drezurní jezdkyně a trenérku Adélu Neumannovou.
„O půlnoci začal přímo nad naší stájí odpalovat ohňostroj. Koně, máme jich tady sedm, se začali plašit. A nejsou to úplně levná zvířata, jsme oficiální stáj – někteří jsou závodní, někteří prodělávají výcvik. A část jich je nájemních, nesu za ně odpovědnost,“ konstatovala Neumannová, podle níž byla zábavní pyrotechnika v akci asi pět minut. „Koně lítali po boxech, báli se, můj muž je uklidňoval. A já to šla vyřizovat, protože jsem byla, přiznávám, vzteky bez sebe.“
Poslanec Lang zpočátku tvrdil, že ho Neumannová urážela, a dokonce vyhrožoval, že konflikt bude řešit právní cestou. Nakonec se ale za odpalování ohňostroje omluvil. „Ano, byla to chyba, přestože v naší obci nejsou ohňostroje zakázané, měl jsem si uvědomit, že o dva baráky vedle jsou stáje a koně mohou polekat.“
Poslancovo chování kritizoval mimo jiné ministr zemědělství Marek Výborný, který spolu s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (oba KDU-ČSL) usilují o zákaz silvestrovské zábavní pyrotechniky. „Právě dopady zábavní pyrotechniky na zvířata včetně hospodářských mě vedou společně s Petrem Hladíkem k omezení její dostupnosti a používání. Věřím, že za rok už u stájí či útulků tohle nebude možné. Byť upřímně, lidskou bezohlednost zákonem nezregulujete,“ uvedl Výborný na síti X.
Vláda novelu zákona o pyrotechnice schválila loni v červenci. Předloha zavádí přísnější pravidla pro prodej a používání pyrotechniky, parlament by ji mohl schválit ještě letos, takže silvestr 2024 tak mohl být poslední s tak masivním odpalováním petard, raket či světlic.
Ilustrační foto: Pixabay