Doba bateriová je tady. Novela Lex OZE III má šanci otevřít nové možnosti hospodaření s elektřinou

Po letech odkladů poslanci konečně začali projednávat novelu, která zavede pravidla pro akumulaci, agregaci a flexibilitu. Otevírá se pole pro byznysové příležitosti i inovace, říká šéf Asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek.

Ondřej Novák

8. 11. 2024

Česko má už více než pětiletý skluz s přijetím transpoziční novely, která umožní v Česku rozjezd akumulace, agregace a flexibility. To jsou prvky, které pomůžou stabilizovat distribuční soustavu v éře vysokého podílu obnovitelných zdrojů a zároveň přinášejí zajímavé ekonomické příležitosti jak pro firmy, tak i pro domácnosti.

Dlouho očekávanou novelu Lex OZE III v těchto dnech projednává Poslanecká sněmovna, a pokud vše půjde podle plánu, novela vstoupí v účinnost v polovině příštího roku. Bohužel však hrozí další zpoždění projednávání zákona, jelikož tuto původně transpoziční novelu, v podstatě pouze k akumulaci a agregaci flexibility, „zaplevelují“ desítky různých pozměňovacích návrhů, které s tématem vůbec nesouvisí a jsou mnohdy velmi kontroverzní. Mezi ty nejkontroverznější patří Stanjurův návrh na omezení podpory pro existující OZE či zavedení podpory pro staré uhelné elektrárny.

Přitom už dnes je na trhu obrovský zájem o poskytování podpůrných služeb nebo o zapojení se do agregačních bloků, které pomáhají řešit problém záporných cen energií.

Dokazuje to obrovská návštěvnost prvního ročníku Konference agregace a flexibilita, kterou začátkem října pořádalo Sdružení agregátorů a poskytovatelů flexibility (SAF) fungující v rámci Asociace AKU-BAT CZ. Výkonný ředitel AKU-BAT CZ Jan Fousek v rozhovoru pro Obnovitelně.cz upozorňuje, že nastává bateriový boom, který už ani uhelná lobby nedokáže dále zadržovat.

O konferenci byl obrovský zájem, měli jste vyprodáno. Čím si vysvětlujete, že jsou akumulace a flexibilita zrovna teď tak „v kurzu“?

Akumulace je v kurzu, protože teď nastala doba baterií a flexibility. Stejně jako před dvěma lety probíhal solární boom, teď zažíváme boom baterií.

A to se opravdu děje?

Ano, reálně se to děje. Staví se velké množství baterií. AKU-BAT CZ má stále více členů, kteří nám hlásí nové projekty. Například Energy nest od Decci má výkon 20 MW a kapacitu 22 MWh, C-Energy v Plané už má zapojených 22 MWh a do konce roku přidají dalších 8 MWh v Táboře. Podobných projektů je tu spousta. Můžeme zmínit i ČEZ, který spustil baterii v Tušimicích.

Solar Global certifikoval první agregační blok čistě z baterií, některé další firmy je hodlají následovat. Tyto baterky jsou skvělým nástrojem pro flexibilitu, protože jsou rychlé a mají vynikající náběh. Žádné jiné zařízení na světě tohle nezvládá. A to je právě důvod, proč mluvíme o „době bateriové a flexibilní“.

Dříve jsme si stěžovali na legislativu, ale dnes doufáme, že legislativa už nebude nadále zdržována žádnými průtahy a bude akumulaci a flexibilitu ještě více podporovat. Očekávám, že příští rok se instalace baterií ještě zrychlí, protože už nyní splňují podmínky pro poskytování služeb výkonové rovnováhy a flexibility. A to je to, co tady dnes lidé dělají – využívají baterie.

Takže můžeme říct, že baterie jsou dnes nedílnou součástí flexibility?

Ano, určitě jsou jednou z klíčových součástí. Flexibilita se stává stále důležitější, zejména kvůli změnám na trhu, jako jsou záporné ceny elektřiny, či naopak velmi vysoké ceny v některých hodinách. Baterie se využívají nejen k vyrovnávání nabídky a poptávky, ale také jako byznysový nástroj pro optimalizaci spotřeby, prodej energie či jako spekulace na či proti systémové odchylce. Na západě je přitom již hitem u velkokapacitních bateriových systémů i algoritmické obchodování, vysokofrekvenční trading apod., je jen otázkou, kdy se tento fenomén rozšíří více i k nám.

Vidíme to například u agregátorů, kteří kombinují baterie s dalšími zdroji flexibility. Energetika se už připravuje na zásadní změny. Vidíme stále častěji záporné ceny elektřiny, což flexibilitu ještě více propojuje se světem konvenčních zdrojů. Agregátor si může vybrat, co do bloku zapojí – baterie, spotřebu, kogenerační jednotky, vodní elektrárny a další zdroje.

To znamená, že v Česku vzniká takové nenápadné „flexibilní podhoubí“?

To je skvěle řečeno. Ano, vzniká flexibilní podhoubí, které je poháněné především cenami elektřiny, a to nejen cenami base loadu, ale zejména denními výkyvy cen. Tyto výkyvy, mezi nejčastější patří tzv. „duck curve“ (v češtině „ďáblovy rohy“), jsou nyní prakticky na denním pořádku, zejména když fouká vítr nebo svítí slunce. To platí nejen pro Česko, ale i pro okolní země jako Německo. Díky propojeným energetickým soustavám jsme loni zažili desítky hodin se zápornou cenou, letos jich už bylo okolo 250, a to máme teprve podzim. To je základ pro agregaci a flexibilitu.

Baterky jako byznysová příležitost

Agregace a flexibilita tedy mohou v případě přebytku nebo nedostatku energie pomoci síť vyrovnat a navíc otevírají novou sféru energetického byznysu?

Přesně tak. Akumulace je pro agregaci flexibility technologicky i byznysově jedním z nejlepších nástrojů, ale je jen jednou ze součástí. Velkou výhodou agregace je, že nemusíte stavět žádné nové zdroje. Můžete třeba regulovat spotřebu těch stávajících, což je něco, co se začíná více využívat, třeba v průmyslu.

Kouzlo agregace spočívá v tom, že k tomu potřebujete chytrý hardware a software. Proto většina agregátorů jsou softwarové firmy, nikoli klasické energetické společnosti. A je to dobře. Opravdová digitalizace v praxi, žádné proklamace. A obor s opravdovou přidanou hodnotou a nedozírnými možnostmi pro nové nápady a produkty.

Viděli jsme tu třeba ukázky datové analytiky od firem jako Sympower, která třeba v řeckých železárnách řídí provoz podle potřeb distribuční sítě, nebo TTC Noviq a jejich Mycroft Mind. Nejdále jsou v Česku určitě Nano Energies, kteří, jak jsme i na naší konferenci viděli v praxi, úspěšně řídí agregační bloky o výkonu vysoce převyšujícím 100 MW, napříč druhy technické i obchodní flexibility.

Zajímavý je také business case Delta Green, který buduje agregační blok založený na spotřebě a výrobě pouze v domácnostech. V těchto týdnech certifikují u ČEPSu první agregační blok o velikosti 1 MW a my jim moc fandíme. V domácím sektoru leží samozřejmě obrovské množství nevyužité flexibility, protože „sebrat“ ji není vůbec jednoduché a málokdo si na to troufne.

Takže firmy s kořeny třeba v IT nebo obchodu mohou přinést nový pohled do energetiky?

Přesně tak. Tyto firmy říkají: „Nejsme energetici, ale softwaroví vývojáři, a umíme nastavit algoritmy tak, aby to fungovalo.“ A už zde v Česku máme první megawattový blok agregované flexibility z domácností, což bylo před pár lety nepředstavitelné.

Byznys v této oblasti tedy roste, ale co legislativa? Jak je na tom Lex OZE III, začne platit od 1. července příštího roku?

Ještě nedávno jsem věřil, že ano, ale obávám se, že aktuální nepřehledná situace v Poslanecké sněmovně svědčí o opaku a může se pěkně zpozdit. Šíleně mě to vytáčí. Lex OZE III přitom měl být schválen do konce roku. Tento zákon umožní připojování stand-alone baterií, což je velký krok kupředu. Ale i kdyby novela prošla hladce, je potřeba si uvědomit, že Lex OZE III sám o sobě nevyřeší celý byznys model pro baterie.

Podcast Pod proudem: Nejmodernější česká elektrárna už pomáhá vyrovnávat síť

Klíčové budou zejména síťové poplatky, což je teď předmětem složitých, avšak velmi konstruktivních jednání s ERÚ. Je důležité, aby baterie nebyly zatíženy vysokými poplatky za připojení, poplatkem za OZE či za systémové služby. Takový business case by byl totálně mimo, což máme velmi přesně spočítané. Objevovaly se třeba i nápady, že by tyto moderní zdroje měly platit okolo 250 tisíc korun za MW výkonu měsíčně. Přitom to jsou zařízení, která sama mají podpůrné služby a celkově flexibilitu poskytovat a vydělávat na tom.

To by byl byznysově úplný nesmysl, že?

Přesně tak, úplná absurdita. V současnosti také probíhají jednání s distribučními společnostmi, aby začaly přijímat žádosti na rezervaci příkonu pro stand-alone baterie. Některé distribuční společnosti žádosti o rezervaci příkonu pro baterie přijímají, některé ne, ale intenzivně se na tom pracuje. Musíme také vyřešit tzv. double charging, tedy dvojí zpoplatnění, které by mohlo byznys s bateriemi úplně zabít.

A Lex OZE III tento problém opravdu vyřeší?

Ano, Lex OZE III část těchto problémů řeší, ale teď musíme pracovat na prováděcích předpisech a další sekundární legislativě, které to zavedou do praxe.

Stále se ale objevují nějaké komplikace. Například někdo se snažil protlačit takové podmínky, které by baterie byznysově úplně zničily. Vrásky nám tedy teď dělá zejména smršť mnohdy bizarních pozměňovacích návrhů, které naprosto zásadním způsobem ohrožují další legislativní proces i samotné investorské prostředí v Česku.

Evropská komise už přitom před několika lety dala Česku nůž na krk s tím, že pokud zákon neschválíme do konce letošního roku, přijde stopka pro peníze z Národního plánu obnovy a možné žaloby ze strany EU za neplnění unijních povinností (infringement). A to už i „fosilní lobby“ pochopila, že baterie prostě nelze dál blokovat, že hrozí opravdu velký problém. Nakonec to zablokují vládní politici sami, což je snad to úplně nejtristnější.

Na druhou stranu patří velké poděkování Energetickému regulačnímu úřadu a také Ministerstvu průmyslu a obchodu za to, že se pokoušely debatu v posledních letech moderovat a snad se už blížíme k nějakému funkčnímu řešení. Navíc zájemců o agregaci, akumulaci a flexibilitu je stále víc, stejně jako výrazně roste podíl obnovitelných zdrojů v české energetice. A nás jako AKU-BAT CZ a Solární asociaci už všechny strany jednání berou vážně a zvou nás ke společným diskuzím. A za to jsem hrozně rád.

Pokud jsou mezi čtenáři investoři, kteří uvažují o investicích do akumulace nebo flexibility, doporučuješ jim počkat, nebo začít hned?

Pokud máte možnost, doporučuji začít co nejdříve, ale byznys model je potřeba postavit na více potenciálních příjmech, nejen na poskytování podpůrných služeb. Těch je omezené množství, takže samotné baterie na tom byznys nepostaví. Viděli jsme to například v Británii, kde baterie a agregátoři flexibility poskytují nejen podpůrné služby, ale i spekulace na odchylky a denní výkyvy cen. To je budoucnost.

Úvodní foto: AKU-BAT CZ