Dvojití skeptici nevěří ničemu. Tvoří jádro popíračů oteplování i pandemie

Podle studie expertů z Cambridgeské univerzity se skupiny lidí, které popírají rizika spojená se změnami klimatu a pandemie covidu-19, částečně překrývají. Spojuje je odpor vůči systému a nedůvěra k institucím.

Vlády a obecně instituce se po celém světě potýkají s tím, že přibývá občanů, kteří „systému“ nevěří a staví se mu na odpor. Nedůvěra v odborníky a naopak víra v šarlatány je pro společnosti zásadním problémem: brání společenské shodě a zpomaluje nutné změny, na nichž existuje všeobecná odborná shoda. Ať už se to týká očkování proti covidu-19 nebo přechodu od fosilních zdrojů k obnovitelným.

Podle této studie i několika předcházejících existuje rovnou několik faktorů, které mají na tento skeptický přístup vliv. Jsou psychologicky motivované a je jich více: těmi hlavními je odpor vůči elitám, tím druhým konzervativní pohled na svět. Pokud se dostatečně sleje nedůvěra k jakýmkoliv změnám s pohrdáním těmi, kdo je chtějí přinést, vzniká koktejl, který nedokáže vypít žádná společnost – důsledkem je pak blokování jakýchkoliv smysluplných změn.

Mezi oběma skupinami vědci našli i významné rozdíly, což jim dodává naději, že boj proti podobným dezinformacím není ztracený. Ale nový výzkum Cambridgeské univerzity, o němž informoval časopis PLOS ONE, proto naznačuje, že by k rozptýlení části tohoto skepticismu mohl přispět individuálnější přístup. To by mohlo mít dopad na způsob, jakým se vlády vypořádávají se skepticismem svých voličů.

„Výzkum ukazuje, že existují i jiné přístupy, než řešit tyto otázky univerzálním způsobem,“ uvedla spoluautorka studie Zeynep Clulowová z Cambridge Judge Business School. „Existují různé typy skeptiků, takže to vyžaduje různé strategie zaměřené na rozptýlení skepticismu.“

„Naše výsledky mohou pomoci vyvinout cílenější strategie a zaměřit větší pozornost na skupiny, které je možné přesvědčit, místo abychom se smířili s tím, že každého skeptika budeme považovat za absolutního důsledného konspirátora v každé otázce,“ řekl spoluautor studie profesor David Reiner, rovněž z Cambridge Judge Business School.

Jejich výzkum analyzoval příčiny skepse vůči změně klimatu a očkování proti covidu-19 na základě průzkumu provedeného na začátku roku 2021 společností Ipsos Mori. Průzkum tedy vznikl v době, kdy většina zemí prošla první vlnou pandemie a začala zavádět očkování. V každé z osmi těchto zemí se vědci dotazovali národně reprezentativního vzorku dvou tisíc lidí: v Austrálii, Brazílii, Číně, Indii, Japonsku, Jihoafrické republice, Spojeném království a USA.

Důvěra ve vědu se těžko buduje – a snadno ztrácí

Studie zjistila, že zatímco naprostá většina lidí podporuje očkování proti covidu-19 a uznává hrozby, které představuje změna klimatu, existovaly malé skupiny lidí, které byly skeptické buď ke změně klimatu, nebo k očkování proti viru SARS-CoV-2, a ještě menší skupina lidí, která byla skeptická k oběma.

U této menší skupiny „dvojích skeptiků“ byly jejich postoje motivovány základním skeptickým smýšlením, které bylo nedůvěřivé vůči institucím obecně, včetně vědců a mainstreamových médií.

Naproti tomu skeptici vůči jednomu z problémů byli nedůvěřiví především vůči vědcům. Výzkum zjistil, že lidé, kteří zcela nedůvěřují vědcům, byli přibližně čtyřikrát častěji odpůrci vakcín a pětkrát častěji klimatickými skeptiky než výše popsaní dvojití skeptici.

Podle vědců tento rozdíl naznačuje, že nejvíc zvýší podporu snahám, jejichž cílem je vytvořit společenskou odpověď na globální výzvy, zejména obecná podpora komunikace vědy, kritického myšlení a také větší sociální jistoty.

Dvojití skeptici jsou „ztracení“

Bohužel totéž neplatí pro dvojí skeptiky: takové strategie budou pravděpodobně neúčinné nebo dokonce kontraproduktivní pro lidi, jejichž skepticismus je spojen s obecnějším skeptickým pohledem na svět.

Dvojnásobní skeptici mají tendenci vykazovat mnoho typických skeptických charakteristik, jako je vysoká nedůvěra ve společenské instituce a pravicová politická orientace, které souhrnně naznačují spíše základní skeptické smýšlení než specifickou nedůvěru k vědcům.

Důvody, proč by nedůvěra ve vědce mohla být příčinou skepticismu vůči změně klimatu a očkování proti covidu zahrnují hlavně komplexní povahu obou problémů. To znamená, že oba jsou velmi složité a k jejich pochopení je důležité kvalitnější vzdělání a také snaha problém pochopit a nedělat si závěry „na první dobrou“. A také schopnost zpětně a kriticky pracovat se stavem poznání a snažit se ho stále si doplňovat.

Ve výše popsaných průzkumech byli respondenti požádáni, aby ohodnotili svou důvěru v univerzitní vědce v rámci širší otázky, která zjišťovala také důvěru v instituce a subjekty od korporací přes nevládní organizace zabývající se ochranou životního prostředí až po televizní zpravodajství. Byli také požádáni, aby ohodnotili důvěru v určité konkrétní zdroje, včetně ropných a plynárenských společností, Greenpeace, Grety Thunbergové a sociálních médií.

Zatímco mnoho respondentů projevilo určitou míru skepse (35 procent nepovažuje změnu klimatu za hlavní hrozbu pro svou zemi a 17 procent by si pravděpodobně nevzalo vakcínu covid-19, kdyby jim byla nabídnuta), jen velmi malá menšina (1,4 procenta) zvolila tu nejskeptičtější odpověď vůči oběma otázkám.

Dokonce i ve Spojených státech byla k oběma otázkám skeptická pouze čtyři procenta respondentů a v ostatních sedmi zemích tvořila tato skupina méně než dvě procenta vzorku. Podobně méně než pět procent respondentů v šesti zemích zcela odmítalo hrozbu klimatických změn (Austrálie s devíti procenty a USA se čtrnácti procenty na tom byly nejhůř).

Výzkum také zjistil, že skepticismus nepřímo úměrně souvisí se vzděláním, vědeckými znalostmi a vnímanou odpovědností za boj proti změně klimatu. Skepse byla vyšší mezi muži, lidmi, kteří nedůvěřují televizi, a lidmi s pravicovými politickými názory.

Výzkumníci také zjistili, že lidé, kteří upřednostňují ekonomiku před zmírňováním klimatických změn nebo covidu, případně obojí, výrazně častěji nedůvěřují vědcům.

„Vykreslovat všechny skeptiky jako nenapravitelné konspirátory je kontraproduktivní a nesprávné,“ dodal Reiner.

„Většina klimatických skeptiků se příliš nezabývá očkováním a naopak. Většina skeptiků jsou skeptici k jednotlivým tématům a bude třeba se jim věnovat v konkrétních otázkách, což bude bezpochyby náročné, ale neprojevují zásadnější, všeobjímající skepticismus, který nacházíme mezi dvojími skeptiky a který se vztahuje na všechny společenské instituce a média.“

Zdroje: JBS a Phys.org

Úvodní foto: