Velký přehled kandidátů: Kdo chce do Senátu bojovat za přírodu, OZE a Green Deal?

Voliči ve dvaadvaceti obvodech rozhodnou, kdo se na následujících šest let stane senátorem (pět bylo zvoleno už v prvním kole). Obnovitelně.cz připravilo velký přehled všech kandidátů ze „zeleného“ pohledu.

Pavel Baroch

27. 9. 2024

Čtyřiačtyřicet jmen, ovšem jen polovina z nich se po sečtení druhého kola doplňujících senátních voleb stane novými členy horní komory parlamentu a doplní pět politiků, kteří byli zvoleni už v prvním kole.

Každý volič, který v pátek 27. a sobotu 28. září dorazí k urně, se bude rozhodovat podle vlastního uvážení a vlastních hodnotových a hodnotících kritérií. Pokud chce někdo zohlednit také to, jaké názory mají všichni kandidáti na Green Deal, obnovitelné zdroje nebo ochranu klimatu (nebo jestli vůbec nějaké stanovisko mají), pomůže jim následující přehled. Je to důležité také proto, že i noví senátoři budou spolurozhodovat o zákonech, které se těchto témat týkají.

Obnovitelně.cz vycházelo primárně z veřejně dostupných informací, tedy programů jednotlivých kandidátů, údajů z portálu Programy do voleb, ale také dalších, převážně internetových zdrojů. I tak se může stát, že redakce nedokázala u některých politiků dohledat všechna jejich vyjádření, například pokud na konkrétní téma odpovídal na otázku při veřejné besedě s občany. Přesto následující souhrn nabízí poměrně ucelený přehled.

Nejdramatičtější souboj

Jako souboj těžkých vah by se dal nazvat střet dvou kandidátů ve volebním obvodu Praha 2, a to dosavadního senátora Marka Hilšera (Piráti + MHS) a egyptologa Miroslava Bárty (TOP 09 + STAN). Nejen proto, že jejich výsledek v prvním kole byl hodně těsný, ale také proto, že oba na vybraná zelená témata kladou poměrně značný důraz.

Hilšer má jednu z kapitol svého volebního programu pojmenovanou Moderní, čistá, levná a bezpečná energie. „Prosazoval jsem zákony, které nyní umožňují získávání a sdílení energií z obnovitelných zdrojů v rámci energetických společenství, do kterých se nyní můžou zapojit i bytové domy. Kritizuji státní podporu na zvýhodňování několika energetických gigantů. Ti mají obrovské zisky na úkor cen pro spotřebitele a rozvoje obnovitelných zdrojů. Zastaralá energetika nás udržuje v závislosti na surovinách od pochybných dodavatelů včetně Ruska,“ uvádí Hilšer, který se už v minulosti vyjádřil, že obnovitelné zdroje jsou cestou právě k co největší nezávislosti, ale také k ochraně klimatu.

Ekologie je důležité téma rovněž pro Bártu. „Jeden ze Sedmi zákonů říká, že to, co přivedlo civilizaci na vrchol, způsobí nakonec její pád. To se v minulosti mnohokrát stalo. Naše civilizace ale disponuje moderními technologiemi, znalostmi a schopností analýzy. Věřím, že dokážeme najít balanc v našem rozvoji a učinit ho udržitelným. Že dokážeme změnit náš přístup ke zdrojům, naučíme se efektivně recyklovat, zacházet úsporně s potravinami, oblečením atd.,“ tvrdí Bárta. Dodal, že udržitelnost se musí stát filozofií tohoto století.

Hodnocení Obnovitelně.cz: 1:1

Pak jsou volební obvody, kde se kandidáti ve svém přístupu k ochraně klimatu, obnovitelným zdrojům nebo Green Dealu poměrně zásadně liší, tedy jeden tyto myšlenky podporuje, druhý zatracuje.

Chomutov

Jaroslav Komínek (Stačilo + SOC DEM) o Green Dealu říká: „Politici, kteří protlačují tento nesmysl, mluví o údajné ochraně přírody. Ale co se děje v Jižní Americe? Asii? Tam by měli tito pseudoekologové soustředit své úsilí. Vždyť Evropa je proti jiným světadílům zanedbatelná. A hlavně na tuhle jejich svatou válku doplatí pouze obyčejní lidi.“ A pak mj. tvrdí: „Pokud Fialově vládě projdou návrhy na zavedení grýndýlu v Česku, dáme za benzín a naftu podle nejhorších plánů až 50 korun za litr. Přitom se nikdo neptá, jestli opravdu jsou auta se spalovacím motorem tím nejhorším znečišťovatelem ovzduší? Zkrátka jdou jen relativně snadno zakázat obyčejným lidem. Boháčům grýndýl rozhodně nevadí.“

Přemysl Rabas (SEN 21) naopak tvrdí, že „proměna energetiky je příležitostí, nikoliv hrozbou.“ A program SEN 21 konstatuje: „Udržitelná produkce, boj s klimatickou krizí a ochrana životního prostředí musí dnes patřit mezi priority EU. V návaznosti na již probíhající změny klimatu nás navíc čeká globální technologická revoluce zaměřená na její řešení. A je v našem zájmu být v čele této změny. Krize je totiž i příležitost. Celý svět začíná brát změny klimatu vážně a EU se tak musí rozhodnout: chceme být vzorem a těžit z vývozu nových technologií, nebo přešlapovat na místě a později být donuceni za draho kupovat od jiných?“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:1

Jablonec nad Nisou

Milan Kroupa (ANO) pojmenoval jednu kapitolu svého volebního programu Stop ekologickým extrémistům. Slíbil, že v Senátu nebude hlasovat pro Green Deal. A také uvádí: „Budu bojovat proti extrémním ekologickým přístupům, které ve svém důsledku ožebračují naše občany, omezují naše svobody a narušují naši ekonomiku. Naopak budu podporovat aktivity ochrany a rozvoje přírody a osvětové programy s tím spojené.“

Lena Mlejnková (SLK) je starostkou Semil a ve svém programu uvádí: „Zodpovědnost za životní prostřední, přání zachovat místo, v němž žijeme, v co nejlepší kondici pro nastupující generace – tyto, ale i další podněty vedly semilské zastupitele k projednání a následně ke schválení strategického dokumentu s názvem Zdravé, zelené a živoucí město Semily. Cílem dokumentu je upozornit na vážnost situace změny klimatu a záměr podílet se aktivně na jeho řešení z pozice města a jeho občanů.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:1

Praha 4

Jiří Drahoš (STAN + Spolu + Piráti) konstatuje: „Každý den vidíme, jak změny klimatu ovlivňují naše životy. Budu v Senátu podporovat moderní technologie, které jsou šetrné k přírodě a pomohou nám rozumně zvládnout důsledky klimatické změny, především migraci, nestabilitu v rozvojových zemích nebo přírodní katastrofy. Věřím, že řešení pro udržitelnou budoucnost společně najdeme. Není nic důležitějšího než chránit náš domov i planetu pro budoucí generace.

Josef Svoboda (ANO) uvádí: „Občané jsou citliví k sociální situaci mladých rodin a seniorů, rovněž k válečnému utrpení a přejí si příměří nejen v Evropě. Stejně tak přijímají fakt, že naše planeta je ohrožena, vědí, že ekologická témata jsou také spojena s dopadem na ekonomiku státu. Ale souběh ekonomických zátěží – státní dluh a stagnace ekonomického růstu, válečný stav na Ukrajině a Green Deal – paralelně v jedné časové řadě představují příliš velký zásah do peněženek občanů. Volají po přehodnocení priorit a harmonogramu řešení.

Hodnocení Obnovitelně.cz: 1:0

Mladá Boleslav

Igor Karen (ANO) ve svých předvolebních heslech uvádí: „Odvolání nařízení o zákazu výroby aut se spalovacími motory, které je likvidační pro náš tradiční automobilový průmysl. Rozumnou ochranu životního prostředí a proti stávající podobě Green Deelu.“

Ondřej Lochman (STAN) slibuje: „Jsem připraven spolupracovat se Škoda Auto na prosazování změn v evropské legislativě. Elektomobilita zatím funguje jen pro část trhu, proto se musí zrušit nebo odložit plánovaný zákaz spalovacích motorů. Minimálně do doby, kdy budou připraveny technologie a přenosová síť – mezitím elektroauta nejspíš zlevní.“ V jednom rozhovoru ale také uvedl: „Je před námi Green Deal a můžeme si o tomto řešení říkat cokoliv, ať už se nám líbí, nebo ne, ale ve svém výsledku to znamená nezávislost na Rusku ohledně energií a přesun dopravy k nízkoemisním variantám, které nevytváří tolik kouře a zatížení pro životní prostředí, aby se nám v něm lépe žilo. To je cíl, na kterém se všichni shodneme.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:1

Rokycany

Miroslav Kroc (STAN) o sobě píše, že je už téměř 40 let členem ochránců přírody. A dodává: „Jako táta a dědeček považuji za svoji povinnost zajistit pro naše potomky bezpečnou a perspektivní budoucnost.“

Petr Vanka (ANO) konstatuje: „Nezvedl bych ruku pro emisní povolenky, které přímo zatěžují peněženky občanů. Ani pro Green Deal, který omezuje občany.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 1:0

Prostějov

Pavel Dopita (SPD + Trikolóra + KSČM + Pro) na otázku, jaký má vztah ke Green Dealu, mimo jiné odpovídá: „Je to další forma zvyšování daní a rána do konkurenceschopnosti našich firem. Elektromobily jsou slepou uličkou, kdy jejich ekologická zátěž je vyšší než u klasických automobilů. Co bych v této oblasti podpořil, tak rozsáhlou a kvalitní síť cyklostezek. Lidé by jezdili mnohem více na kolech. Dnes je to v naší dopravě spíše ruská ruleta.“

František Jura (ANO) sice kandiduje za hnutí, které se na Green Deal dívá kriticky až nenávistně, i tak ale před časem připomněl, že se ve městě, kde je primátorem, vybudovala solární elektrárna na sportovním centru místního Domu dětí a mládeže, který tak výrazně sníží svou spotřebu elektřiny ze sítě i uhlíkovou stopu: „Chceme udělat z Prostějova město, ve kterém se bude lépe žít, a k tomu nám moderní řešení budou pomáhat. Technologie fotovoltaických elektráren udělala velký krok kupředu, a my díky tomu můžeme snížit naše účty za elektřinu.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:1

Svitavy

Michal Kortyš (ODS) uvádí: „Podporuji některé myšlenky z Green Dealu a souhlasím, že musíme myslet na budoucnost planety. Ale nesmíme si přitom zničit vlastní průmysl! Proto podporuji větrné a solární elektrárny, ale jen tam, kde mají smysl, a bez dotací, které křiví trh.“

David Šimek (KDU-ČSL) konstatuje: „Budu prosazovat komunitní energetiku, kde si občané mohou energii z alternativních zdrojů sdílet a vytvářet místní energetická společenství. To přinese jak snížení nákladů pro domácnosti, tak větší energetickou soběstačnost. Podpořím také legislativní a finanční opatření, která usnadní realizaci těchto projektů.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:1

V dalších obvodech je souboj poměrně vyrovnaný, ovšem nikoli proto, že by oba kandidáti prosazovali myšlenky Green Dealu či podporovali rozvoj obnovitelných zdrojů, ale protože jsou oba k Zelené dohodě pro Evropu kritičtí. V lepším případě by ji upravili (byť neuvádí jak), nebo zcela zrušili.

Břeclav

Miroslav Janulík (ANO) coby současný poslanec při jedné rozpravě v parlamentu před časem uvedl: „My tady přece chceme normálně žít a existovat, a jak to říkal kolega, Green Deal je mrtvý a váš úkol, když jste vláda České republiky, je, aby tedy ten premiér šel do Bruselu a řekl: takhle ne, toto prostě nejde. To je pro nás nepřijatelné a my to nedokážeme prostě implementovat, protože bychom u toho vlastně nemohli vůbec žít…“

Robert Šlachta (Přísaha) ve svém volebním programu konstatuje: „Budu hlasovat a aktivně vystupovat PROTI současné podobě tzv. Zelené dohody pro Evropu (známé jako Green Deal), kterou považuji za ohrožení průmyslu, energetické bezpečnosti a prosperity České republiky i jejích občanů.

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Zlín

Oldřich Hájek (ANO) ve volebním programu uvádí: Nesouhlasím se současnou politikou Green Dealu, která ve svých parametrech poškozuje Českou republiku. Je ale potřeba říci, že samozřejmě podporuji politiku čistého životního prostředí. Kdo by nechtěl žít v kvalitním prostředí? To je, věřím, univerzální cíl, ke kterému směřují všechny lidské bytosti. Ovšem parametry Zeleného údělu se již zcela vymkly z hranic zdravého rozumu.“

Patrik Kučar (KDU-ČSL) má podobné vyjádření: „Chci nadále pomáhat svému regionu, lidem, kteří se na mě obracejí, hájit zájmy občanů a pomáhat regionálním firmám. Bránit zdravý selský rozum, tradiční hodnoty a bojovat proti nesmyslům, které lidem jen komplikují a znepříjemňují život. V poslední době je to třeba nesmyslně přísně nastavený Green Deal.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Benešov

Zdeněk Hraba (KONS + ODS + Mon + Sv) je velmi stručný a prosazuje heslo: „Skutečná ochrana přírody bez drahých ‚zelených nesmyslů‘.“ Ale na sociálních sítích se přece jen rozmluvil: „Evropa musí přestat brečet a zahodit nesmysly, které si za poslední roky schválila: Green Deal, Fit For 55, ESG apod… Až moc jsme si zvykli na sladké a prázdné řeči o diverzitě, udržitelnosti, namísto posilování našeho obranného průmyslu.“ A pak ještě uvedl: „Green Deal může skončit obrovským propadem životní úrovně nás všech i našich dětí. Proto tyto experimenty, které navíc vytvářejí další dluhy, odmítám.“

Helena Válková (ANO) je také velmi stručná. Co prosazuje? „Celostátní referendum k otázkám, které se nás všech týkají (Green Deal, korespondenční volba, apod.).“ Konkrétnější je program hnutí ANO, kde se ohledně Green Dealu mimo jiné píše, že „v rozporu se zdravým rozumem se Brusel rozhodl spáchat rituální sebevraždu“.

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Pak je tu poměrně velký počet volebních obvodů, kde se u kandidátů nepodařilo dohledat žádná jejich hodnověrná vyjádření k udržitelné budoucnosti či obnovitelným zdrojům:

České Budějovice

Ladislav Oldřich (ANO)

Zbyněk Sýkora (ODS)

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Náchod

Martin Červíček (ODS)

Jan Borůvka (ANO)

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Opava

Tomáš Navrátil (ANO)

Herbert Pavera (Spolu)

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Šumperk

Miroslav Adámek (ANO)

Stanislav Balík (NK)

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Teplice

Hynek Hanza (ODS, KDU-ČSL, Svobodní, TOP 09)

Jan Schiller (ANO)

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Poslední skupinu tvoří volební obvody, kde se jeden z kandidátů k těmto vybraným ekologickým tématům nevyjadřuje (respektive není možné dohledat relevantní stanovisko), ovšem u jeho soupeře je jeho pohled dostupný – ať už je pozitivní, nebo negativní.

Brno-město

Karin Podivinská (SOCDEM + ANO)

Břetislav Rychlík (TOP 09, Zelení, ODS, Piráti, Fakt Brno) uvádí: „Ochrana přírody a životního prostředí je především základem pro udržitelnou budoucnost – nejen naši, ale i celé Evropy. Zdravé a stabilní ekosystémy jsou klíčové pro kvalitu života, hospodářský růst a bezpečnost. Odpovědný přístup k přírodním zdrojům je nezbytný, abychom mohli našim dětem předat svět, který bude stále prosperující a obyvatelný… Životní prostředí a ochrana klimatu jsou také hlavní témata, se kterými kandiduji do Senátu.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:1

Domažlice

Jan Látka (ANO)

Ladislav Vilímec (ODS) se pochlubil, že v době, kdy předsedal hospodářskému výboru Senátu, vzniklo například odůvodněné záporné stanovisko k návrhům navazujícím na evropský Green Deal. A tvrdí: „Považuji za zcela nepřípustné, aby cenu za bezuhlíkovou ekonomiku platili lidé zásadním zhoršením své životní úrovně. Tomu jsem se postavil v minulosti a tomu se postavím i kdykoliv v budoucnosti.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Chrudim

Vladimír Slávka (ANO) uvádí: „Jsem jen obyčejný lesník a zřejmě jsem už i starý, ale poslední dobou mi zůstává rozum stát nad věcmi, do kterých jsme nuceni, zatahováni, a které se pompézně nazývají Green Deal. Pětačtyřicet let se tak trochu věnuji i lesům, chodím po nich a dívám se kolem sebe. Bohužel jsem nabyl skálopevné přesvědčení, že lidé, kteří jsou nejzelenější, asi do té přírody moc nechodí.“

Jan Tecl (ODS)

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Litoměřice

Ladislav Chlupáč (ODS + Spolu) slibuje: „Budu se stále věnovat smysluplné podpoře dalšího rozvoje komunitní energetiky a obnovitelných zdrojů energie, s důrazem na energii geotermální.“

Ondřej Štěrba (ANO)

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Praha 8

Zdeněk Kučera (ANO)

Vladimíra Ludková (ODS + KDU-ČSL + Patrioti) uvádí: „Ochrana životního prostředí je důležitá, bohužel se však v posledních letech pod rouškou ochrany životního prostředí odehrává spousta nesmyslů. Ty mají často větší negativní dopad než stávající stav.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Třebíč

Drahoslav Ryba (ANO)

Hana Žáková (STAN) před časem při prosazování dalších jaderných reaktorů sdělila: „Naše země zkrátka nemá takové podmínky, aby se mohla celou energetickou politikou orientovat na obnovitelné zdroje.“

Hodnocení Obnovitelně.cz: 0:0

Pokud se ve druhém kole doplňovacích senátních voleb budete rozhodovat také podle toho, jaký je vztah finálových kandidátů k udržitelnému rozvoji, obnovitelným zdrojům či Zelené dohodě pro Evropu, snad vám náš přehledný souhrn pomůže.

Ilustrační foto: VitVit – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0