Americká Montana žije přelomovým soudním sporem. Mladí žalují stát za nedostatečnou ochranu klimatu

V americké Montaně v minulém týdnu proběhlo soudní líčení klimatického spolku, který žaluje státní úřady a guvernéra za podporu fosilních paliv a ohrožování klimatu. Výsledné rozhodnutí zveřejní soudkyně v příštích týdnech.

V Montaně leží asi 30 procent celkových zásob fosilních paliv Spojených států. A těží se zde ve velkém, podle organizace ClimateWire zatím úřady nikdy neodmítly vydat povolení pro těžbu uhlí či ropy. Právě i kvůli tomu podalo místní klimatické sdružení žalobu již v roce 2020. Proces stále není uzavřený, v minulém týdnu proběhlo závěrečné líčení, jehož výsledek zatím není znám.

Zástupci místních úřadů a politických stran od samotného začátku podávali odvolání a snažili se donutit soud k zamítnutí případu. Ten ale naopak s postupujícím časem bobtná. Velká část současné žaloby se totiž týká zákona, který letos na jaře podepsalo republikánské vedení Montany.

Úředníci zakázali při posuzování navrhovaných projektů z hlediska životního prostředí brát v úvahu emise skleníkových plynů nebo jejich vliv na změnu klimatu.

„V našich soudních síních máme spoustu lepších věcí na práci, nemáme čas se starat o klimatickou změnu,“ uvedl republikán Steve Fitzpatrick. „Je nás milion lidí v Montaně, tři sta milionů lidí v našem státě a žijeme na planetě, kde je dalších sedm miliard lidí. My, jako stát Montana, tedy neděláme nic, co by mohlo jakýmkoliv myslitelným způsobem ovlivnit klima celé Země. To jsou vědecká fakta.“

Děti z Montany chtějí „něco dělat"

Hlavní žalobkyní je Rikki Heldová, které bylo na začátku celého procesu pouhých 18 let. Po čtyřech letech v rozhovoru pro Montana's Flathead Beacon uvedla, že vnímá tlak na celou svou generaci, který považuje za břemeno a cítí proto povinnost něco s tím dělat. Dohromady je žalujících osob 16, většina z nich je v podobném věku jako Heldová. V médiích je proto spor označován jako boj montanských dětí proti státu.

Ať bude výsledek jakýkoliv, už samotný soudní proces je přelomový. Podle organizace ClimateWire bude mít ale i pozitivní výsledek jen malý dopad na skutečný chod státu. „Mít vůbec možnost předložit soudu důkazy o tom, že rozvoj fosilních paliv má vliv na klima a na oteplování je ohromná věc,“ vysvětluje ředitelka právnické fakulty Montanské univerzity Sandra Zellmerová.

Soudy v jednotlivých amerických státech nemají takové pravomoce, které by přesahovaly vlastní hranice nebo by měly vliv na jednání zbytku Spojených států. Už jen fakt, že se podobnou žalobou bude Montana zabývat je ale historicky ojedinělý a podle Zellmerové je to předzvěst budoucnosti.

Podle deníku Guardian to vypadá, že soudkyně Kathy Seeleyová bude nakloněna žalobcům. V minulém týdnu odmítla většinu předvolaných svědků ze strany státu, mezi kterými byla například klimatoložka Judith Curryová, která dlouhodobě popírá klimatickou krizi i ekonoma Terryho Andersona, který lobuje za svobodnější trh na úkor environmentalismu.

Foto: Unsplash