Na Dívčích hradech se narodilo první hříbě koní Převalského. Lidé jej mohou spatřit z vyhlídky

Ve výběhu koní Převalského na pražských Dívčích hradech se narodilo první hříbě. Jde rovněž o první letošní přírůstek tohoto druhu pro Zoo Praha.

Matkou je pětiletá kobyla Khamiina, otcem sedmiletý hřebec Granola. Oba se stali rodiči vůbec poprvé. Mládě, které je podle prvotních odhadů samička, mohou lidé pozorovat spolu se stádem už nyní v tamní dvacetihektarové ohradě.

„Khamiina porodila bez jakýchkoli komplikací včera v noci. Ostatně noční porody jsou pro koně typické,“ říká kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. „Mládě je zdravé a podle našich pozorování jde téměř jistě o samičku. Stádu však zatím dopřáváme klid a s jistotou tak pohlaví hříběte potvrdí až případná veterinární prohlídka,“ vysvětluje.

Koně Převalského na Dívčích hradech podporují biodiverzitu hmyzu

Hříbě je čilé, pravidelně pije mléko od své matky a pohybuje se se zbytkem stáda. Koně Převalského obydleli Dívčí hrady nad pražským Smíchovem v dubnu 2021.

Smyslem projektu je nejen oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci spásání travního porostu přispět k tomu, aby zde prosperovala původní společenstva rostlin a živočichů. Dnes tam lidé mohou z vyhlídky pozorovat sedmičlenné stádo včetně několikadenního hříběte. Zbylí koně obývají chovnou stanici v Dolním Dobřejově.

Pro ikonická zvířata pražské zoo mezitím vzniká v trojském areálu nový výběh a ubikace. U horní stanice lanovky spatří návštěvníci v moderní expozici vedle „převaláků“ i další mongolskou faunu už na jaře 2024.

Chov koní převalského je součástí takzvaných „in situ“ projektů, kterých se pražská zoologická zahrada účastní. Jedná se o podporu kriticky ohrožených druhů přímo v jejich mateřské přírodní domovině, kde se z různých důvodů dlouhodobě snižuje biodiverzita.

Podle ředitele Miroslava Bobka je to v dnešní době jeden z hlavních cílů uvědomělých zoologických zahrad. In situ projekty začal prosazovat již v roce 2010 a začal právě návratem koních Převalského do Mongolska.

In situ projekty pomáhají udržet ohrožené populace zvířat v jejich původní domovině

„Uplynulo víc než třináct let a v tom, co jsme v této oblasti vykonali, předčila skutečnost mé nejbujnější představy. Návrat divokých koní, Toulavý autobus, ochrana a výzkum gaviálů, vypouštění supů mrchožravých a mnoho dalších projektů, které buď přímo organizujeme, anebo podporujeme, pomohlo v záchraně řady ohrožených živočišných druhů a získalo si mezinárodní uznání,“ uvedl Bobek, když představoval projekty, který se pražská zahrada bude zabývat letošní rok.

Kromě samotných koní Převalských se letos zaměří i například na ochranu velbloudů divokých, luskounů, saol, goril nížinných či ďáblů medvědovitých.

Nezahálí ale ani v české krajině, v uplynulých dnech vypustila pražská zoo do rybníka v oblasti Přerova nad Labem kriticky ohrožené karase obecné, které předtím odchovala v prostorách zoo. Dlouhodobě se také snaží vytvářet vhodné podmínky přímo v areálu zoo pro přirozené a divoké populace sysla obecného, ještěrky zelené či modráska východního.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha