Vědecká celebrita míří do Česka. V Praze vystoupí klimatolog, který radil papeži i Merkelové
Česko navštíví přední světový klimatolog Hans Joachim Schellnhuber, dlouholetý člen Nobelovou cenou míru oceněného Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC a zakladatel prestižního Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu. Vědec, který radil v otázkách změny klimatu papeži Františkovi nebo německé kancléřce Angele Merkelové, vystoupí na dubnové akci Svazu moderní energetiky.
František Marčík
13. 3. 2019
Hans Joachim (“John”) Schellnhuber je považován za jednoho z předních světových klimatologů a fyziků atmosféry. Je také člen Německého poradního sboru pro globální změnu a držitelem Ceny za životní prostředí v Německu (2007), Ceny Volvo pro životní prostředí (2011) a Ceny Blue Planet (2017). Jeho práci ocenila také britská královna Alžběta II.
Klíčová část práce profesora Schellnhubera je zjištění, že bezpečná míra oteplení planety může dosáhnout zvýšení maximálně o 2 °C od počátku průmyslové revoluce. Světové veřejnosti tento závěr představil v roce 1995 a od té doby se stal nedílnou součástí odborných i politických diskusí o změně klimatu. Neméně významným Schellnhuberovým příspěvkem do klimatologie je takzvaný uhlíkový rozpočet. Jde o celkové množství gigatun (miliard tun) oxidu uhličitého, jež lidstvo může do atmosféry vypustit, aby se vyvarovalo právě oteplení o 2 °C.
Profesor Schellnhuber působí také jako dlouholetý člen Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC pod záštitou OSN, v roce 2007 oceněného Nobelovou cenou míru. Panel, který vznikl v roce 1990 se sídlem v Ženevě, sdružuje tisíce odborníků z celého světa. Ti od roku 1990 každých pět až šest let bez nároku na honorář zveřejňují souhrnnou vědeckou zprávu o aktuálních vědeckých poznatcích o změně klimatu a jejích dopadech. Shrnutí poslední souhrnné zprávy je dostupné také v českém překladu na stránkách Ministerstva životního prostředí.
Hlas, kterému naslouchají političtí lídři
V otázkách změny klimatu radil profesor Schellnhuber německé kancléřce Angele Merkelové, předsedovi Evropské komise Josému Manueli Barrosovi, prezidentovi Světové banky Jim Yong Kima či papeži Františkovi. Právě s papežem spolupracoval jako odborný garant na vzniku encykliky Laudato Si věnované ochraně životního prostředí.
Německý profesor očekává, že politici převezmou otěže od vědců a stanou se skutečnými tahouny řešení boje proti změnám klimatu. „Role vědy o klimatu je dodávat na stůl fakta, pojmenovávat problémy a určovat možnosti vhodných řešení. Naopak úkolem politiků je mobilizovat vůli občanů tak, aby se mohla přijímat rozhodnutí opřená o vědecké poznatky. Potřebujeme klimatického Gándhího,“ nechal se před časem slyšet.
Profesor Schellnhuber je známý rovněž svým veřejným angažováním. Je dlouholetým členem Římského klubu, který sdružuje vědce z celého světa s cílem vydávat aktuální zprávy o stavu planety a doporučení, co dělat. Obdobně jako jeho mladší kolega z Postupimského institutu, další přední světový klimatolog a oceánolog Stephan Rahmstorf, Schellnhuber zdůrazňuje, že je placen z peněz daňových poplatníků. Jeho povinností je proto varovat na základě jeho nejlepšího vědeckého vědomí a svědomí veřejnost a občany před hrozbami, které změna klimatu přináší, stejně jako informovat o možných řešeních a příležitostech, které změna klimatu přináší.
S těmi, kdo nepřijímají vědecké teorie a závěry, příliš trpělivosti nemá: „Prošel jsem si únavným procesem poučení. Po chvíli, kdy si s dotyčným – pokaždé to byl muž, nikdy to nebyla žena – vyměníte několik únavných replik o vědeckých otázkách, jsem si uvědomil, že je hnán jakýmsi náboženským zápalem. Na konci diskuse jsme se už točili v kruhu a chladná vědecká racionalita byla nedostačující. Je to podobné jako s lidmi, kteří odmítají Darwinovu evoluční teorii slovy: Tato teorie nemůže a nesmí být pravdivá! Takové lidi nemůžete přesvědčit znalostmi a poznatky z biologie.“
Akademik tělem i duší
Během své akademické dráhy Schellnhuber založil a poté déle než čtvrt století vedl renomované vědecké pracoviště Postupimský institut pro výzkum změny klimatu (PIK – Potsdam Institute for Climate Impact Research). Loni na podzim odešel do důchodu a ve „svém“ institutu nadále působí jako emeritní ředitel. Zůstává také profesorem teoretické fyziky na univerzitě v německé Postupimi a v americkém Santa Fe Institute. Zároveň je vědeckým členem prestižního stockholmského centra pro studium resilience (odolnosti) Stockholm Resilience Centre. Jeho zakladatel Johann Rockström, přední světový odborník na udržitelnost, je jedním ze dvou nástupců Schellnhubera v ředitelské pozici PIK.
Nová energie Česka
Profesor Schellnhuber bude 5. dubna klíčovým přednášejícím u prestižního mezinárodního kulatého stolu s názvem Nová energie Česka, který pořádá Svaz moderní energetiky ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze a Institutem pro investice a inovace.
Setkání se zaměří na debatu o impulsech, které mohou posunout vpřed naši ekonomiku a současně nás zbavit závislosti na fosilních palivech, zvýšit energetickou nezávislost domácností, podniků, měst a obcí. Česko se svou tradicí strojírenského průmyslu, skvělými inženýry a kvalifikovanými dělníky má velmi dobrou pozici vytěžit z proměny energetiky maximum.
Vedle profesora Schellnhubera na akci vystoupí další zahraniční hosté: Dario Traum, analytik agentury BloombergNEF, který se zabývá sledováním energetických trhů v Evropě i Africe, bude hovořit o roli soukromých investic v dekarbonizaci energetiky, a Thomas Jorberg, výkonný ředitel GLS Bank, představí myšlenku etického bankovnictví. Pozice domácích mluvčích budou vedle Martina Sedláka a Tomáše Buzrly ze Svazu moderní energetiky reprezentovat Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie Skupiny ČEZ, člen představenstva ČEZ, a. s., a Petr Hutla, člen představenstva ČSOB, a. s., který od února 2018 zastává pozici vrchního ředitele zodpovědného za oblast Řízení úvěrů, ČMSS, Právní oblast i CSR Skupiny ČSOB.
Zdroj: Pik-Potsdam, IPCC, Science, Nature, Lifesitenews, Sustainabledevelopment, Unesco, MŽP