Jak být maximálně energeticky soběstačný? Dozvíte se v březnu v Brně
Moderní technologie umožňují zvýšit energetickou soběstačnost domácností a firem. Využití obnovitelných zdrojů energie, baterií, elektromobilů nebo digitálních prvků řízení uspoří rodinám i podnikům náklady za energie. Příklady dobré praxe, technologické novinky, trendy z oblasti legislativy nebo možnosti čerpání finanční podpory představí konference, která proběhne ve čtvrtek 21. března 2019 během veletrhu Amper.
Martin Sedlák
11. 3. 2019
Solární elektrárny na střechy domů i systémy pro chytré budovy
Prvním blok konference nabídne praktická řešení, která zvýší energetickou nezávislost domácností nebo firem. Ucelený systém čítající efektivní chod solární elektrárny, akumulaci energie, nabíjení elektromobilu a rekuperaci představí Radek Petržílka z ČEZ Solární. Pomocí bateriového úložiště lze maximalizovat energetickou nezávislost. ČEZ Battery Box je mozkem energeticky soběstačné domácnosti, který umožňuje inteligentní řízení dle předpovědi počasí nebo prioritní řazení spotřebičů.
Solární řešení v kombinaci fotovoltaických panelů s tepelným čerpadlem představí Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power. Toto spojení může podle S-Power snížit náklady na ohřev vody a vytápění až o 55 %. Navíc domácnost bude topit až 4x levněji než s klasickým elektrokotlem a současně chladit až 4x účinněji než s využitím běžné klimatizace. Od loňského roku lze na tuto kombinaci čerpat také podporu v rámci Nové zelené úsporám.
Možnosti digitalizace chytrých budov představí Michal Petřík ze společnosti Buildsys. Inteligentní systémy jsou nezbytnou součástí soběstačných budov, nabízí integrovaný celek pro ovládání vytápění, chlazení, vzduchotechniky a dalších technických zařízení budov.
Moderní energetika pro domácnosti a firmy: soběstačnost, akumulace a další chytrá řešení
KDY: 21. března 2019, 9:00-15:45
KDE: Kongresové centrum, Sál A, Výstaviště Brno
Program: alies.cz
Registrace: odkaz
Prvních 70 přihlášených získá jednodenní vstup na veletrh zdarma!
Sluneční energie ze střech – možnosti finanční podpory a očekávané trendy
Na možnosti využití solární energie se zaměří také navazující blok. Jiří Procházka z EGÚ Brno a Jan Krčmář ze Solární asociace budou hovořit o potenciálu využití solární energetiky v Česku a očekávaných trendech v rámci výstavby fotovoltaických elektráren v příštím desetiletí.
Leo Steiner ze Státního fondu životního prostředí představí možnosti finanční podpory pro solární elektrárny na střechách rodinných domů nebo škol v rámci programu Nová zelená úsporám a dalších dotačních příležitostí.
Na možnosti využití solárních elektráren na střechách průmyslových areálů se pak zaměří prezentace Zdeněka Kalandříka z SWH Group. Tato společnost úspěšně realizovala například výstavbu fotovoltaické elektrárny o výkonu 99,20 kW na střeše logistického areálu Q Park Měšice s cílem snížit jeho energetickou náročnost. Pavel Hrzina z ČVUT v Praze představí aktuální novinky a očekávané trendy v technologiích pro energetickou soběstačnost domácností.
Baterie: maximální využití místní energie i zajištění flexibility v síti
Akumulace energie je dnes nedílnou součástí dynamického rozvoje moderní energetiky. Jan Fousek z asociace AKU-BAT představí současné trendy v oblasti akumulace u nás i ve světě. Jeho příspěvek napoví, zda se můžeme těšit také na rozmach baterií v Česku.
Martin Panáč ze Siemens ČR představí možnosti využití baterií v průmyslových podnicích. Zaměří se na přínosy akumulace ve firmách, které mohou mít pozitivní efekt například při bezpečném odstavení technologie, řízení zatížení ve špičkách, snížení rezervovaného výkonu nebo mohou nahradit dieselgenerátory při výpadcích sítě.
Jan Šamal ze společností Alfen a Nimble Energy a člen představenstva asociace AKU-BAT bude hovořit o výhodách akumulace jako součásti chytrých řešení také v rámci narůstající vlny zájmu o elektromobility.
Tomáš Pastrňák z české společnosti Energon Advanced Energetics představí bateriové úložiště o kapacitě 1,3 MWh. Loni tento unikátní systém „all-in-one“ otestovali úspěšně v ostrém provozu. Baterie v praxi využila veškeré funkcionality – od prostého nabíjení a vybíjení přes regulaci frekvence, napětí či jalového proudu až po synchronizaci úložiště s dieselovým generátorem a start ostrovního systému ze tmy.
Buďte u toho!
Konferenci pořádá portál Obnovitelně.cz ve spolupráci se Svazem moderní energetiky, Aliancí pro energetickou soběstačnost, Solární asociací a AKU-BAT CZ jako odborný doprovodný program veletrhu Amper. 27. ročník veletrhu zaměřeného na elektrotechniku, energetiku, automatizaci nebo komunikační technologie proběhne ve dnech 19.–22. března na Výstavišti v Brně.
Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost načerpat aktuální informace o novinkách v oblasti moderní energetiky. Stačí se registrovat pomocí tohoto formuláře (odkaz). Podrobný program akce je k dispozici na www.alies.cz. Prvních 70 registrovaných účastníků získá jednodenní vstup na veletrh Amper zdarma.