
Nová velikonoční tradice? Ceny elektřiny opět spadly hluboko do mínusu
O Velikonocích klesla cena elektřiny na vnitrodenním trhu až na minus 38 tisíc korun za megawatthodinu. Zasáhnout musel i ČEPS.

Kristýna Čermáková
27. 4. 2025
Slunečné počasí a snížená spotřeba způsobená velikonočními svátky opět přinesly na evropský energetický trh extrémní výkyvy. Stejně jako v předchozích letech došlo ke kombinaci silné výroby z obnovitelných zdrojů a nízké poptávky, což vedlo k propadu cen elektřiny až do výrazně záporných hodnot. V některých částech trhu se tak energie nejenže neprodávala, ale dodavatelé dokonce platili za to, aby ji někdo odebral.
„Situace o Velikonočním pondělí nebyla tak kritická jako v předchozích letech, ale celé svátky už tak poklidné rozhodně nebyly," říká Petr Foitl, CEO Solar Global Energy. „V neděli se ceny na denním trhu s elektřinou propadly až na -2751 korun za megawatthodinu ve 14. obchodní hodině. Ještě vypjatější byl ale vnitrodenní trh, kde se například ve 13 hodin pohybovala cena na úrovni -1500 euro za megawatthodinu, tedy přibližně -38 tisíc korun za megawatthodinu,“ dodává.
K propadu cen došlo mimo jiné i kvůli zásahu provozovatele přenosové soustavy ČEPS, který musel vyrovnávat nepoměr mezi výrobou a spotřebou. Aktivoval tak regulační zdroje, které omezily výrobu, nebo přebytečnou elektřinu přímo zlikvidovaly.
„Provozovatel přenosové soustavy ČEPS musel sáhnout hluboko do svých žebříčků poskytovatelů regulace. Marginální cena, tedy cena posledního aktivovaného poskytovatele, vystoupala až na 9953 euro za megawatthodinu, což představuje téměř čtvrt milionu korun za likvidaci jediné megawatthodiny přebytku,“ vysvětluje Foitl.
Takové extrémní situace pak podle něj vyvolávají paniku mezi obchodníky, kteří se snaží co nejrychleji upravit své bilance, aby nezhoršovali už tak napjatý stav v síti. Záporné ceny odhalují hlavní slabinu současného energetického systému: nedostatečně rozvinutou akumulaci energie a nízkou míru flexibility.
Ze záporných cen nemůže těžit každý
Ačkoliv by se mohlo zdát, že záporné ceny jsou výhodné pro koncové zákazníky, realita je složitější. „Elektřina je ‚zadarmo‘ navíc pouze pro odběratele na spotových tarifech a tehdy, když je její záporná cena vyšší, než je cena distribuce, která se i tak musí zaplatit,“ komentuje Ondřej Šumavský ze Svazu moderní energetiky.
Řešením by podle něj mělo být zapojení více flexibilních spotřebičů, které mohou v reálném čase reagovat na situaci v síti. „Měli bychom více využívat flexibilní zdroje, jako jsou tepelná čerpadla, baterie, akumulace do vody nebo nabíjení elektroaut. Díky nim mohou spotřebitelé ve chvílích nestabilní energetické sítě vydělat,“ dodává Šumavský.
Velký potenciál mají podle odborníků tak domácnosti s fotovoltaikou nebo jinými zdroji a velkými spotřebiči, které by mohly ve spolupráci s agregátory přispět ke stabilizaci sítě. Odměnou by jim mohla být finanční kompenzace i za dočasné omezení výroby. Jan Krčmář, ředitel Solární asociace, upozorňuje, že chybějící akumulační kapacity jsou jedním z důvodů současných problémů.
„Zaspali jsme rozvoj akumulace, vidíme to například na instalaci mařičů energií, které tu vůbec nemusely být, kdybychom tu už měli několik stovek megawatthodin v bateriích či dalších typech akumulace,“ komentuje pro Obnovitelně.cz Krčmář.
Přestože zákon Lex OZE III nově umožňuje připojení velkokapacitních baterií do sítě, jejich širší nasazení stále brzdí chybějící prováděcí vyhlášky. Podle Krčmáře je navíc žalobné, že v Česku zatím legislativa neumožňuje instalaci vertikálních panelů na agrovoltaických projektech, které vyrábí v úplně jinou dobu a nezpůsobují záporné ceny.
Na souběh „zimních“ fosilních zdrojů s „letními“ obnovitelnými pak upozorňuje i energetik Lukáš Dobeš, ředitel společnosti TEDOM. „O prodlouženém velikonoční víkendu bývá nižší poptávka po elektřině, zatímco ve výrobě se potkávají ‚zimní‘ fosilní zdroje s ‚letními‘ obnovitelnými, takže nabídka bývá vysoká. Především při slunečném počasí, jaké bylo o letošních svátcích. Asi si většina vzpomene na problémy o Velikonocích v roce 2023, kdy se musel provoz některých zdrojů omezovat a večer se to obrátilo a cena elektřiny vyskočila,“ uvedl na svém LinkedInu.
Situace o letošních Velikonocích tak znovu otevřela otázku, proč Česko pořád ještě nerozvíjí akumulaci a agregaci flexibility, ačkoliv má ambiciózní plány na moderní energetickou síť plnou obnovitelných zdrojů. Hrozí totiž, že se podobné situace, jako jsou záporné ceny o Velikonocích a jiných svátcích, stanou novou tradicí.
Úvodní foto: Unsplash