
Zákony už neodpovídají stavu přírody. Důležitou reformu ale brzdí myslivecká lobby
Přemnožená srnčí zvěř vytváří masivní škody na majetku a snižuje kvalitu českých lesů. Vlastníci pozemků chtějí mít větší práva a možnosti, jak zasáhnout. Myslivci jsou ale proti.

Kristýna Čermáková
25. 4. 2025
Zákony řešící ochranu přírody a hospodaření s půdou procházejí v posledních měsících změnami. Lesní a myslivecký zákon přitom ovlivňují kromě krajiny samotné také práva a povinnosti vlastníků půdy. Třetím čtením v Poslanecké sněmovně nyní prošla třeba kontroverzní novela lesního zákona a čeká ji ještě cesta Senátem. Hlavní politické boje o novelu mysliveckého zákona ale teprve přijdou.
I proto se zástupci soukromých zemědělců a vlastníků lesních pozemků rozhodli spolupracovat. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) a Komora soukromých lesů uzavřely memorandum o spolupráci, které vyjadřuje vůli obou organizací k vzájemné odborné podpoře a sdílení informací pro rozvoj zemědělství, lesnictví, životaschopného venkova a jeho ekonomiky.
„Soukromí vlastníci lesní i zemědělské půdy se potýkají s podobnými problémy. S Komorou soukromých lesů nás spojuje zájem na prosazování legislativních změn ve prospěch narovnání práv vlastníků půdy, kteří na ní také hospodaří. Společně jsme se snažili prosadit například novelu lesního a mysliveckého zákona. Přestože jsou legislativní návrhy ještě ve schvalovacím procesu a ne vše se podařilo prosadit, získali jsme v Komoře soukromých lesů důvěryhodného partnera, se kterým budeme rádi úzce spolupracovat,“ říká předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek.
Činnost vlastníků půdy regulují vyšší desítky různých zákonů, daň z nemovitostí se v nedávné době zvýšila některým vlastníkům až o 90 procent. Hospodařícím majitelům pozemků přitom nepřibyla žádná samostatná práva. „Lesní a myslivecký zákon by měly být provázané. Převádíme v nich způsoby hospodaření do 21. století a připravujeme se na klimatickou změnu. Diverzifikace vlastnictví přináší samá pozitiva,“ říká za Komoru soukromých lesů v ČR Richard Podstatzký-Thonsern.
Stát nezvládá čelit myslivecké lobby
Zlepšit dosavadní stav ve prospěch soukromých vlastníků půdy mohla i připravovaná novela zákona o myslivosti, kterou se ale nepodařilo projednat v Poslanecké sněmovně.
„Účinnost dopadu lesního zákona na kvalitu porostů bude bez novely zákona o myslivosti výrazně snížena. Již dnes dochází k rychlým změnám kvůli klimatické změně a proto musíme změnit způsob hospodaření, které má dopad nejen na zdraví lesa, ale také na ekonomickou stránku věci,“ komentuje Daniel Pitek, předseda pracovní komise pro lesy a myslivost ASZ ČR.
Ve chvíli, kdy stát brzdí ochranná opatření, nebo je do novely vůbec nezahrne, komplikuje hospodářům práci. Musí se totiž vypořádávat s kůrovcem, suchem, plísněmi a také přemnoženou zvěří. Když se po kůrovcové kalamitě vytvořilo značné množství mýtin, které bylo potřeba zalesnit, zvěř měla doslova žně. Budovat oplocenky, pečovat o školky a ještě se starat o byrokracii pak nejednoho hospodáře od práce odradilo.
Právě stavy spárkaté zvěře by měl řešit myslivecký zákon, který by měl převést některá práva z myslivců na vlastníky. Podle Pitka je hlavní chybou, že stát ustupuje před požadavky mysliveckého lobby, které se tomu brání, ačkoliv se z části jedná jen o hobby místo o lesní hospodaření.
Obě organizace budou také prosazovat změny vedoucí k rozvoji trvale udržitelného lesního hospodaření. „Udržitelnost se skládá ze tří pilířů. Ten první je ekologický, znamená úctu vůči přírodě. Když ji máte, vrátí vám to, stejně jako vám vrátí, když ji nemáte. Druhý pilíř je ekonomický, co se nevyplatí, nevydrží, takový je svět. A třetí pilíř je sociální. Když něčemu lidé věří, tak to podpoří, třeba právě skrze politiku. Musíme se naučit, že spolupráce znamená respekt vůči veřejnému, soukromému i neziskovému sektoru,“ komentuje předseda Komory soukromých lesů v ČR Constantin Kinský.
Dalším důležitým tématem pokračující spolupráce ASZ ČR a Komory soukromých lesů je podpora rodinných farem jako životaschopného a osvědčeného modelu šetrného a udržitelného hospodaření na venkově.
Tvorba připomínek k legislativním návrhům by měla na základě memoranda probíhat společně, obě organizace budou také vzájemně koordinovat činnost v rámci odborných skupin Ministerstva zemědělství. ASZ ČR a Komora soukromých lesů si budou poskytovat vzájemnou odbornou podporu v oblasti zemědělství, lesnictví, rozvoje venkova a jeho ekonomiky a péče o krajinu, budou si vyměňovat vzájemně informace, vydávané tiskoviny a další materiály.
Úvodní foto: Unsplash