Z garáže v Třebíči až do Tokia. TEDOM chce posílit na asijských trzích, chystá i pobočku na Ukrajině

Stále větší roli v kogeneraci mají zelené plyny, zejména bioplyn a biometan. Naopak na spalování zeleného vodíku si nejspíš ještě počkáme.

Ondřej Novák

24. 4. 2025

Strojírensko-energetická skupina TEDOM před více jak třiceti lety vznikla v jedné třebíčské garáži jako výrobce kogeneračních jednotek. Postupem času se z ní stala firma s tisícovkou zaměstnanců a loni zamířila z rukou českých majitelů pod křídla velké japonské skupiny Yanmar. Češi ale v japonském holdingu nebudou jen vyrábět kogenerační jednotky, tedy spalovací motory, které z plynu vyrábějí zároveň elektřinu a teplo. Budou rovnou řídit veškeré operace Yanmaru týkající se výroby a prodeje energií.

Kromě toho se „tedomáci“ těší na expanzi do dalších částí světa, zejména do Asie. Tam sice třebíčská skupina už působila, ale nový vlastník by měl pomoct s rychlejším rozvojem. „Japonský trh je relativně hodně konzervativní. Dostat se na tento trh nás stálo relativně velké úsilí a trvalo to několik let. Proto si slibujeme, že když tam budeme s domácím hráčem Yanmarem, půjde to líp,“ říká v podcastu Pod proudem Miloslav Kužela, obchodní ředitel společnosti TEDOM.

Vedle Japonska má skupina velké plány v Jižní Koreji, na Tchaj-wanu nebo třeba na Ukrajině, kde už dnes představuje jednoho z nejsilnějších českých dodavatelů energetických technologií. V příštích měsících chce TEDOM v zemi, která se brání ruské agresi, otevřít přímo vlastní pobočku.

„Ukrajinský trh je specifický svou dynamikou, kdy kogenerační jednotky je potřeba dodat, nainstalovat a zprovoznit v co nejkratším čase, a udržet je v provozu,“ říká Kužela a dodává, že firma musí ve válkou sužované zemi řešit řadu výzev. „Dva nebo tři projekty jsme měli speciální, kdy jsme museli umět jednotku schovat tak, aby nebyla jednoduše detekovatelná,“ dodává.

Kogenerace na vodík i dřevoplyn

Kogenerační jednotky většinou spalují zemní plyn. Podle Kužely je dnes ale trendem přechod na zelené plyny, zejména bioplyn a biometan, vodík nebo dokonce dřevoplyn, kterých loni TEDOM do Japonska prodal hned 20. V Česku může toto palivo znít trochu archaicky, dřevoplyn byl zde rozšířený hlavně za Druhé světové války. Miloslava Kuželu ale požadavek na jednotky spalující dřevoplyn prý nepřekvapil.

„Takovýchto jednotek jsme prodali už víc. Je to relativně velký trend. Velký problém je jen s vyčištěním plynu od dehtu a dalších příměsí, aby jednotka mohla jet co nejdéle,“ dodává s tím, že čistota dřevoplynu závisí na kvalitě dřeva.

„Nejlepší zkušenosti máme se dřevem z Itálie a pak právě z Japonska,“ říká Kužela. TEDOM již vyrábí zhruba polovinu všech kogeneračních jednotek právě na spalování zelených plynů, zejména bioplynu a biometanu. Naopak spalování zeleného vodíku je stále spíše ve fázi projektů.

Jaké další plány má TEDOM na globálním trhu? Pomáhají kogenerace s vyvažováním distribuční sítě? A z jakých výhod mohou Češi čerpat ve světové konkurenci? Dozvíte se v podcastu Pod proudem. Poslouchejte také na Spotify nebo Apple Podcasts.

Úvodní foto: TEDOM