Jak se zbavit mařičů energie a záložních fosilních zdrojů? Nahradí je baterie a agregační bloky

S vyrovnáváním výroby z obnovitelných zdrojů mohou výborně pomoct takzvané agregační bloky. Spojení roztroušených fotovoltaických a větrných elektráren nebo akumulátorů v budoucnu nahradí i fosilní zálohy.

Ondřej Novák

8. 4. 2025

Provoz elektrické distribuční sítě je neustálý souboj o udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou energie. Když je energie málo, provozovatel soustavy dává pokyn ke spuštění záložních zdrojů nebo snížení spotřeby tam, kde je to možné. A když je energie moc, tak zdroje naopak vypínáme, nebo se využívají takzvané mařiče energie provozované jen za účelem likvidování přebytečné elektřiny.

Pro stabilizaci sítě se používají také dieselové generátory, jejichž množství v posledních letech výrazně narostlo. Jsou levné, dostupné, jednoduché na provoz, ale také silně neekologické a zvyšují naši závislost na dovážených fosilních palivech. Vedle toho dieselgenerátory neřeší ukládání přebytečné levné energie, pouze pálí naftu.

Mařiče ani dieselgenerátory ale nemusíme potřebovat, pokud naplníme potenciál akumulace energie a agregace zdrojů. V Česku už dokonce existují první projekty, které tuto doposud neprošlapanou cestu razí, a vznikají tak první agregační bloky. Jde o spojení geograficky roztroušených fotovoltaických elektráren a dalších bezemisních zdrojů a bateriových úložišť do jednoho virtuálního celku, který řídí chytrý systém.

Můžeme uchovávat přebytky ze solárů

Takto propojené elektrárny a baterie mohou regulovat svou výrobu i spotřebu (tedy ukládání) energie a reagovat tak na dění v síti. Mohou třeba pomáhat ČEPSu vyrovnávat síť, ale i vydělávat na obchodní flexibilitě. V tomto posílají do sítě nedostatkovou elektřinu v době vysokých cen energií, a pokud ceny v časech přebytků naopak klesnou nebo se dostanou dokonce do záporných hodnot, tak energii ze sítě zase odebírají a ukládají do baterií.

„V mařičích a dieselgenerátorech jsme neviděli potenciál, neslučuje se to s vizí naší společnosti. Proto jsme se rozhodli už před lety jít do bateriových úložišť, které mají oproti generátorům a mařičům velké výhody. Na rozdíl od mařičů dokážou akumulovat energii, třeba přebytky ze solárních elektráren, a využít je později. A dieselgenerátory vyrábějí elektřinu z nafty. Na výrobu jedné megawatthodiny je potřeba 250 až 300 litrů nafty, což je 7 až 8 tisíc korun za megawatthodinu,“ upozorňuje Petr Foitl, ředitel společnosti Solar Global Energy, která je partnerem tohoto dílu podcastu Pod proudem.

Ve středně a dlouhodobém horizontu mohou baterie dokonce dávat i větší ekonomický smysl. U mařičů Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje úplný zákaz. Oproti dieselgenerátorům mají baterie sice vyšší pořizovací cenu a delší návratnost, ale zároveň nejsou závislé na importovaných fosilních palivech a je u nich jistota, že distribuční soustava je bude dlouhodobě vyžadovat.

Do agregačních bloků se můžou zapojit i běžné firmy

Pomoc s vyrovnáváním distribuční sítě je aktuálně žádaná služba, do které se díky agregačním blokům můžou zapojit i subjekty, které by jinak do tohoto sektoru neměly důvod vstupovat. Roste třeba počet firem, které mají dobré podmínky pro připojení k distribuční síti, mají volný pozemek a volné prostředky pro nákup kontejneru s bateriovým úložištěm.

Baterie pomáhá optimalizovat náklady na energie v podniku. Může vykrývat špičky, snižovat množství energie odebrané zákazníkem ze sítě a také pomoci ušetřit na platbách za rezervovanou kapacitu. A vedle toho dává provozovateli možnost zapojit se do poskytování služeb výkonové rovnováhy.

„Ještě jsme se nesetkali s tím, že by zákazník vydělal víc na hospodářství s energiemi uvnitř objektu než na flexibilitě. Služby výkonové rovnováhy mají vyšší výnosnost než vnitrofiremní operace,“ vysvětluje Foitl.

Jaké technologie jsou potřeba pro zapojení do agregačních bloků? Vyplatí se koupit bateriové úložiště v čínském e-shopu? A jaká je budoucnost trhu se službami výkonové rovnováhy? Dozvíte se v podcastu Pod proudem, který je dostupný také na podcastových platformách Spotify a Apple Podcasts.

Úvodní foto: Solar Global