
Reorganizační šachy. Solek míří do insolvence
Po patnácti letech z vlastní firmy odchází Zdeněk Sobotka. Došlo k tomu poté, co se nepohodl s věřiteli firmy, své akcie se rozhodl převést na členy představenstva.

Kristýna Čermáková
14. 4. 2025
Zakladatel a majitel holdingu Solek Zdeněk Sobotka odchází z vlastní firmy, která se připravuje na insolvenční řízení. Velká fotovoltaická společnost, která se v uplynulých letech chlubila obratem přes 1,5 miliardy korun a chystala veliké solární projekty v Chile, se během několika měsíců dostala do potíží.
Začátkem března společnost svým investorům oznámila, že již nedokáže splácet své pohledávky, informovaly o tom Seznam Zprávy. Celkem měl Solek splatit dluhopisy v hodnotě 186 milionů korun plus úroky. Celkové zadlužení společnosti se zvedlo dokonce na 9,8 miliardy korun a dluhy tak přesáhly hodnotu majetku firmy.
Na to konto začal jednat aktuální největší akcionář a předseda představenstva průmyslového holdingu Czechoslovak Group Michal Strnad. Vyjednal reorganizační návrh na oddlužení, který předložil insolvenčnímu správci. Sobotka následně zareagoval okamžitým odchodem ze společnosti pryč. Zda k jeho odchodu došlo proto, že s návrhem na insolvenci nesouhlasil, nebo zda to mělo ještě jiný důvod, není jasné. Podle Hospodářských novin se tak stalo poté, co se několik týdnů v nepřátelské atmosféře dohadoval právě se Strnadem nejspíše o insolvenční strategii.
„Vzhledem k tomu, že necítím důvěru věřitelů a dalších zainteresovaných stran k provedení reorganizace, rozhodl jsem se po zralé úvaze, že jediným možným řešením je stáhnout se z vedení společnosti a převést své akcie na ostatní členy představenstva společnosti,“ uvedl pro Forbes Sobotka.
Své akcie předal právníkovi Janu Kotousovi a finančnímu řediteli Radimovi Bašemu. Výměnou za jeho odchod by po něm dle dostupných informací neměli věřitelé společnosti požadovat náhrady škod. Strnad se k Soleku připojil na podzim, když nahradil bývalého věřitele Petra Otavu. Díky majiteli CSG se Soleku podařilo udržet na trhu svou pozici a pokračovat v rozjednaných projektech.
Ještě v lednu přitom společnost slavila v Jižní Americe veliký úspěch. Podařilo se jí připojit k síti velikou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 95 megawattů, která by měla vyprodukovat 185 gigawatthodin elektřiny ročně. Jedná se o největší projekt společnosti a rozkládá se na rozloze 121 hektarů. Výstavba stála 1,5 miliardy korun.
Co s ní a dalšími desítkami elektráren po celém světě bude, zda společnost začne své majetky rozprodávat nebo se členům představenstva a věřitelům podaří dluhy umořit, není jasné. O dalších aktualizacích budeme informovat.
Úvodní foto: archiv Solek