
Sedmnáctiletý Matěj bojoval v evropském finále středoškolské soutěže s projektem solární elektrárny
Čtvrtého ročníku soutěže NOARK plní sny školám se zúčastnilo devět zemí. Finále se poprvé uskutečnilo v Praze a soupeřil v něm i český reprezentant ze Střední školy řemesel Frýdek-Místek.

Pavel Baroch
8. 4. 2025
V domácím prostředí se očekává vítězství české reprezentace. Netýká se to jen fotbalu, hokeje a dalších sportovců, ale třeba i středoškolských týmů. Takové mezinárodní klání se odehrálo na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, o vítězství v evropské soutěži NOARK plní sny školám si to ve finálovém klání rozdali reprezentanti z devíti zemí. Mezi nimi i sedmnáctiletý Matěj Steinberger, student Střední školy řemesel Frýdek-Místek, s projektem fotovoltaické elektrárny.
Matěj už za sebou jedno první místo má. Zvítězil v národním kole, do něhož se přihlásilo více než 30 škol z celé republiky. Matěj ale ví, že v evropském finále ho čeká ještě větší konkurence. „Vyhrát může jenom jeden,“ říká chvilku před tím, než všichni finalisté z Bulharska, ČR, Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska, Slovenska a Srbska prezentují své projekty před odbornou porotou.
„Myslím, že náš projekt je hodně zajímavý, ale konkurence je opravdu hodně silná,“ uznává Matěj. Proč by nakonec on nemohl vyhrát? Vítězství v národním kole také nečekal, tak proč by to nemělo vyjít i teď? „Uvidíme, záleží samozřejmě na porotě,“ dodává Matěj.
Jedním z porotců evropského finále je Tomáš Buzrla, výkonný ředitel Svazu moderní energetiky. „Zajímavé je, že český tým je jediným, který má pouze jednoho člena,“ říká. Pravidla přitom umožňují až šestičlenná družstva. Bude to pro Matěje před porotou spíše výhoda, nebo nevýhoda? Anebo to nebude hrát žádnou roli?
Ze 17 škol už je 141
NOARK plní sny školám je projektem mezinárodní společnosti NOARK Electric, která působí v 26 zemích Evropy a zabývá se vývojem, výrobou a distribucí elektrotechnických přístrojů a komponentů. Projekt vznikl s cílem podpořit vzdělávání v oblasti elektrotechniky a moderní energetiky v zemích, kde firma působí. Soutěž je primárně zaměřená na střední elektrotechnické školy a učiliště.
Z původně jedné země se počet účastníků rozrostl na zatím devět. Přibývá i zapojených škol (ze 17 na 141) i dokončených projektů (z 12 na 123). „Celá soutěž získala mezinárodní rozměr, a to mne hrozně těší,“ konstatuje Karel Havlíček, marketingový ředitel pro Evropu společnosti NOARK Electric, jeden z původců myšlenky pro vznik soutěže.
„Hlad po takovémto typu soutěže je zkrátka velký a my máme z ohlasů a úrovně projektů obrovskou radost. Bereme to tak, že je naše povinnost jako velké firmy v oboru podporovat elektrotechniku i pro ni pomáhat vychovávat top odborníky nejen u nás, ale napříč Evropou,“ dodává Havlíček.
Členové soutěžních týmů mají za úkol navrhnout, postavit a prezentovat projekt, v němž byly využity produkty dodané v soutěžním balíčku od společnosti NOARK Electric. Matěj Steinberger z Frýdku-Místku se rozhodl se svou mentorkou, pedagožkou Lenkou Šíblovou, pro fotovoltaickou elektrárnu. Podmínkou je využít aspoň polovinu z dodaných komponentů. Ze 46 kusů nakonec Matěj využil 28, například rozvaděč nebo chrániče, tlačítka, kontrolky.
Podle mentorky Šíblové bylo poměrně jednoznačné, že se soutěže zúčastní právě Matěj. „To už poznáte, jaký má přístup, zájem o obor, aby se dále zdokonaloval,“ konstatuje Šíblová, podle níž soutěž umožňuje, aby si žák mohl vyvinout něco vlastního. Matěj na elektrotechniku nedá dopustit. „Neustále se vyvíjí, je to obor s velkým potenciálem. Bez elektřiny to nepůjde, neobejdeme se bez ní,“ vysvětluje.
Jestli se po škole bude věnovat právě fotovoltaice, ještě neví. „To se ještě uvidí. Technologicky to je každopádně hodně zajímavé,“ říká Matěj, který se chce v první řadě více zdokonalit v technologických postupech. Jeho hlavním profesním snem je založit si vlastní firmu.
Vítězství pro Srbsko
Před závěrečným kolem soutěže nepůsobí nervózně, mluví klidně, očividně si účast v evropském finále užívá. Před porotu předstoupí jako druhý po bulharském týmu. Jeho prezentace trvá asi deset minut, jako všichni ostatní soutěžící mluví solidní angličtinou. Pak už jen musí čekat, jak to dopadlo. Ve finále přitom nejde jen o prestižní titul, ale také o finanční prémii 10 tisíc eur pro vítěznou školu. Vítěz českého kola už získal 50 tisíc korun pro svou školu a vouchery v hodnotě 6 tisíc pro studenta.
Odborná porota složená ze zástupců akademické půdy, NOARK Electric a Svazu moderní energetiky hodnotila projekty na základě šesti kritérií včetně kreativity projektu, využití komponentů, ale také kvality prezentace i záměru.
Matěj Steinberger nakonec získal 155 bodů, což nakonec stačilo na páté místo. Vůbec to ale nebral jako neúspěch. Znovu zopakoval, na jak velkou konkurenci ve finále narazil. „Kvalita zahraničních projektů byla skvělá a pro mne je to celé jedna ohromná zkušenost. Mám z umístění radost a jsem pyšný na to, že jsem mohl reprezentovat Českou republiku i svou školu,“ řekl bezprostředně po vyhlášení výsledků.
Z vítězství se nakonec radovalo družstvo ze Srbska s projektem automatické linky na řezání polystyrenu – získalo 166 bodů. „Finálové kolo v Praze mne nadchlo, kvalita projektů byla výborná. Navíc si určitě dokážu představit, že bych tady studoval. Měli jsme totiž v rámci doprovodného programu možnost navštívit laboratoře Fakulty elektrotechnické ČVUT, a ty mě naprosto uchvátily,“ řekl osmnáctiletý Mateja Nicović, lídr vítězného týmu a student Technické školy Čačak.
Dodal, že na něho udělalo velký dojem vybavení fakulty. „Mám ale do budoucna různé plány. Věnuji se elektrotechnice, ale také programuji a podílím se na dalších projektech. Například na vývoji zařízení, které sterilizuje organické i anorganické předměty pomocí kyseliny chlorné. Od tohoto projektu si hodně slibuji a zatím vše směřuje k tomu, že si jej dokonce necháme patentovat,“ svěřil se Nicović.
Na druhém místě se 161 body skončili Poláci z Technické školy mechaniky-elektroniky Nikola Tesly Chorzów s projektem Tesla X a na třetím se 159 body Slováci ze Střední odborné školy technické Galanta s projektem třídicí linky na kovový a nekovový materiál.
„Jako Svaz moderní energetiky jsme evropskému kolu soutěže NOARK plní sny školám udělili záštitu a rozhodně nelitujeme. Neměl jsem to jako porotce jednoduché, protože kvalita projektů předčila má očekávání. Osobně bych první místo udělil polskému projektu, ale v této fázi vážně rozhodovaly drobnosti,“ poznamenal porotce Tomáš Buzrla ze Svazu moderní energetiky.
Připomněl, že vítěze dělilo od čtvrtého místa pouhých deset bodů. „Jen to potvrzuje, že mezinárodní konfrontace je mimořádně důležitá a studenty obrovsky posouvá,“ řekl Buzrla. Dodal, že jestli chceme, aby Česko i Evropa zůstaly konkurenceschopnými v oblasti obnovitelných zdrojů energie a moderní energetiky jako takové, musí se technické obory a soutěže tohoto typu podporovat co nejvíce.
Úvodní foto: NOARK Electric