
Hvězda Top Gearu opět provokuje: Potřebujeme více cyklostezek, auto je ve městě nesmysl
Jízda na kole je podle něj zábavná, udržitelná a ještě podporuje zdravý životní styl. Cyklistická infrastruktura je podle něj ale málo rozvinutá a zbytečně přeregulovaná.

Kristýna Čermáková
3. 4. 2025
Automobilový novinář a moderátor James May je znám především pro svou láskou k autům – zároveň však bez obalu přiznává, že do měst jednoduše nepatří. „Nenávidím řízení v Londýně. Vždycky jsem ho nenáviděl, snažím se mu vyhýbat. Přijde mi to jako naprosto zbytečná činnost,“ říká v rozhovoru pro London Cycling Campaign May. „Kazí mi to radost z aut, dělá je to nudnými a otravnými.“
Jízdu autem si dál užívá při běžných meziměstských přesunech, jejich využití ve městech ale považuje za nesmyslné. „Kola jsou nejlepším řešením přesunu ode dveří ke dveřím, ve městech je to fantastická volba dopravy,“ dodává s tím, že i navigace Google Maps často upozorňují, že v hustém městském provozu by byla jízda na kole rychlejší než autem.
Sám pravidelně dojíždí z Hammersmithu na pracovní schůzky ve městě na kole – zhruba sedm kilometrů tam i zpět – a cestou se občas zastaví na smažený vajíčkový sendvič. „Skoro se to bojím přiznat, protože jsem se za to Richardovi Hammondovi posmíval, ale ukázalo se, že cvičení je vlastně skutečně dobré a cyklistika je skvělá volba. Má nízký ekologický dopad a je opravdu užitečná – na rozdíl od běhání, které je prostě nedůstojné,“ vysvětluje.
Lidé na kolech jsou jen jiný typ chodců
Mít auto považuje za privilegium a radost, k němuž je ale třeba přistupovat s vážností a respektem. „Můj jediný cíl, snad kromě toho, abych nespadl z kola, je do konce života nikoho nepřejet,“ dodává.
Kolo nevnímá jako konkurenci automobilů. Mnoho slavných značek začínalo výrobou kol – například Peugeot, Škoda nebo BMW. Podle Maye je kolo úžasný nástroj využívající fyziku k tomu, aby z mála získal co nejvíce. Na rozdíl od koně navíc nevyžaduje krmení, ani nákladnou údržbu, podotýká moderátor.
Na základě svých zkušeností z městského provozu považuje cyklistickou infrastrukturu za zbytečně přeregulovanou. „Lidé na kolech jsou v podstatě chodci. Kolo je jen složitější druh obuvi,“ vysvětluje. Svět stále patří lidem a ne strojům, auta musí dávat přednost. Regulovat cyklisty navíc například semafory je zbytečné, stačila by stávající pravidla pro chodce nebo pouze varování o přednosti v jízdě.
Někdy až agresivní cyklistické lobby ale považuje za přehnané. Kolo má podle něj dostatek pozitivních vlastností, aby si našlo cestu k běžnému používání prostě tím, že se bude vnímat jako zábava. Jedinou skutečně otravnou částí, ať už pro řidiče, chodce nebo cyklistu, jsou podle něj rozkopané silnice. „Když někde probíhají výkopové práce, ale nikdo tam nic nedělá, měl by tam stát osobně ředitel stavební firmy a rozdávat každému projíždějícímu řidiči nebo i cyklistovi alespoň deset liber,“ dodává.
Odpůrci cyklistiky se podle něj chovají jako blbci
Městské části ale stále podporují automobilismus místo lidí, kritizuje May. Navýšení ceny za městsko hromadnou dopravou považuje za hloupé a stejně tak boj proti výstavbě cyklostezek. Navíc se tím zbytečně zvyšuje vzájemná nenávist mezi řidiči a cyklisty. Například zástupci městské části Kensington & Chelsea se podle něj chovají jako blbci, když na svých extrémně širokých ulicích odmítají vyčlenit prostor pro cyklisty.
May odmítá také častý argument, že lidé na kolech jezdí nebezpečnou rychlostí. To se podle něj může týkat výjimečných případů, stejně je tomu ale v případě nebezpečně jezdících řidičů. Jinak je podle něj ale cyklista na ulici daleko bezpečnější, než mladý řidič ve výkonném autě nebo senior na dálnici.
Z milovníka aut se tak stal i milovník kol, sám jich vlastní 25. Cyklistický pořad ale zatím neplánuje. Kdyby k tomu došlo, vzal by si své trekové kolo a Hammond by si zvolil gravel kolo. „Clarkson je opravdu špatným cyklistou, protože je nešikovný. On by si vybral něco jako elektrické horské kolo s tlustými pneumatikami,“ dodává s humorem.
Úvodní foto: Unsplash