
Jak přivolat útok medvědice: Slovák ukázal, co vše lze při pobytu v lese udělat špatně
Šelmy se obvykle snaží turistům vyhýbat, přesto někdy ke konfliktům dochází. Střetu lze předcházet třeba dodržováním platných nařízení a zákazů národních parků.

Kristýna Čermáková
26. 3. 2025
Začalo jaro a víkendový mediální prostor opět patřil medvědům. Novinové titulky hlásaly zprávy ze Slovenska o útoku medvědice s medvíďaty, kterou napadený muž zahnal až úderem sekery do hlavy. Následně zvíře uteklo.
Útok byl dokonce natočen na fotopast, na sociální sítě ho sdílel státní tajemník slovenského ministerstva životního prostředí Filip Kuffa (SNS). Muž na videu jde lesem, kolem něj běhá pes na volno a za několik vteřin se střetnou s medvědem. Ten nejprve vyplašeně odbíhá, ale následně se vrací a vybíhá zpět proti muži, který se po něm úspěšně ožene sekerou. Medvěd v ten moment utíká pryč a pes se vydává po jeho stopě. Muž ještě dodatečně vytahuje sprej proti medvědům a začne stříkat směrem, kterým se medvěd vydal.
Podle napadeného se jednalo o medvědici s medvíďaty, kterou nechtěně vyplašil v okolí Belských skal, a která po něm vystartovala, ačkoliv ji na sebe pískáním upozorňoval. Lokalitu napadený muž zná a s medvědy se již několikrát potkal.
„Sklopila uši dolů a vystartovala po mně. Měl jsem u sebe sprej na medvědy, ale nepomohl. Vystříkal jsem ho celý a stále útočila. Tak jsem vytáhl sekeru a dvakrát jsem jí zatnul medvědici do hlavy. Schoval jsem se za strom, a vždy, když zaútočila, jsem jí zatnul do hlavy. Kdybych neměl sekerku, tak mě zabije,“ popsal svou zkušenost s útokem a dodal i varování pro ostatní turisty, že se nyní zvíře bude pohybovat v okolí a bude pravděpodobně zraněné a agresivní.
To ale rozporuje záznam z fotopasti, kde muž nejprve medvěda pouze jednou udeří sekerou, a až poté, co medvěd utíká pryč, stříká do vzduchu speciální sprej. Ať to bylo tak či tak, případ dokazuje následky nezodpovědného pobytu v lesích, a to navíc na jaře, kdy jsou medvědi nejnebezpečnější. Došlo totiž hned k několika pochybením.
Pes na volno a mimo turistické stezky
Na jaře medvědi vylézají hladoví ze svých zimních doupat a medvědice vyvádí ven svá mláďata. A jak je o nich známo, chovají k nim silné ochranitelské instinkty. Pohybovat se proto (a navíc vědomě) v období jara v lokalitách, kde se medvědi běžně vyskytují, představuje riziko. Odborníci na šelmy proto doporučují držet se turistických chodníků a nezacházet do hustých porostů nebo opuštěných částí lesa, kde se medvědi vyskytují.
Šelmy nejsou hloupé a ví, kde pohyb lidí mohou čekat, a samotné se proto snaží turistům vyhnout, když mají možnost. V lese, kam lidé běžně nechodí, je proto může procházející se člověk vylekat. A navíc ještě se psem na volno, který pobíhá kolem a útok může vyprovokovat.
„Podle doposud medializovaných informací se incident odehrál v lesním porostu nad obcí Belá v okolí Belských skal. Muž se v čase incidentu pohyboval mimo značený turistický chodník a na území národního parku Malá Fatra, ve kterém platí 3. stupeň ochrany přírody. Z doposud zveřejněných informací vyplývá, že se procházel mezi Belskými skalami směrem na Hole. Na tomto hřebenovém úseku ale nevede žádná turistická trasa,“ komentuje pro Obnovitelně.cz zástupce slovenské iniciativy My sme les Marián Hletko.
Pohyb mimo turistické trasy je zakázán i přímo národním parkem bez ohledu na zónu. Park také zakazuje pohyb psů bez vodítka. „Důvodem incidentu bylo podle nás překvapení medvědice vodící medvíďata na krátkou vzdálenost, přičemž zvýšenou míru stresu pravděpodobně vyvolal i volně pobíhající pes,“ komentuje Hletko.
Vzniklá situace tak podle něj nebyla nevyprovokovaným útokem medvěda, ale vyústěním přirozeného mateřského instinktu medvědice, která se pouze snažila bránit své mladé. Kdyby muž do lesa nešel vybaven sekerou, nemusel by ze střetu vyváznout šťastně. Přesto však kvůli jeho nezodpovědnému chování nyní pobíhá po lesích zraněná medvědice.
Pokud jsou její zranění lehká, vzpamatuje se, ale je možné, že při příštím setkání s člověkem rovnou zaútočí. Pokud jsou ale její zranění vážná, dost pravděpodobně zemře a medvíďata uhynou spolu s ní. A přitom by stačilo respektovat pravidla a zejména v jarních měsících se neznačeným úsekům lesa vyhnout.
Proč nezafungoval sprej, který má přitom mít až 92procentní úspěšnost, a co dělat, když ke střetu s medvědem dojde, to vysvětlíme v navazujícím článku, který aktuálně připravujeme.
Úvodní foto: Zdeněk Macháček, Unsplash