Jak klimatická změna postihne vaši firmu a jak se s tím vyrovnat? Poradí kurz KlimaReady

Cílem kurzu je prostřednictvím videolekcí srozumitelnou formou představit, jaká konkrétní opatření mohou podniky přijímat, aby se lépe vyrovnaly s dopady změny klimatu.

Pavel Baroch

25. 3. 2025

„Představte si, že jednoho dne přijdete do práce a zjistíte, že víkendové bouře zaplavily vaše sklady. A silnice ze skladů je neprůjezdná. Takové situace budou firmy i dodavatelé řešit čím dál častěji. A české firmy na to zatím nejsou připravené,“ říká v předtočeném videu Vojtěch Čemus z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Právě tato instituce je spolu s byznysovou platformou Změna k lepšímu a českou pobočkou Světového fondu na ochranu přírody (WWF Česko) tvůrci online kurzu KlimaReady, který je přístupný od letoška.

Kurz je zaměřen právě na firmy a jeho cílem je srozumitelně skrze natočené video-lekce představit recepty, jak firmy mohou přijímat praktická opatření, která jim pomohou adaptovat se na změnu klimatu. „Výuku“ je možné absolvovat na stránce www.klimaready.cz https://www.klimaready.cz/ a účastníci po složení závěrečného testu obdrží certifikát.

Přední experti na klima

Projekt připravili přední experti, kteří se zabývají dopady klimatických změn, ale také zástupci firem, které už s touto oblastí mají vlastní zkušenosti. „Každý z nich nabídne unikátní pohled na to, jak se připravit na budoucí výzvy,“ konstatují autoři projektu.

Mezi těmito osobnostmi je třeba Alžběta Procházková, která se ve WWF Česko zabývá ochranou zemědělské krajiny a dalšími tématy. Nebo Jan Dusík, který od září 2024 působí jako zástupce generálního ředitele pro klima v Evropské komisi. Členem týmu je rovněž Ondráš Přibyla, zakladatel a vedoucí oceňované organizace Fakta o klimatu. Jde o experní tým, který si klade za cíl kultivovat diskuzi o klimatické změně v českém prostředí. Podnikovou sféru zastupuje třena Ivan Tučník z Plzeňského Prazdroje, kde má na starosti agendu udržitelnosti.

Ostatně podle autorů projektu je v poslední době vidět jasný trend, kdy se mnohé velké a střední firmy začínají systematicky zabývat udržitelností svého provozu, investic a také celých dodavatelských řetězců. Díky svému silnému postavení na trhu pak mají významný vliv na celé hospodářské sektory, které jsou klíčové pro adaptaci krajiny na změny klimatu – například zemědělství, lesnictví nebo stavebnictví.

Tyto podniky tak například po svých dodavatelích začínají požadovat dodržování klíčových environmentálních a sociálních standardů, a současně s nimi spolupracují na zavádění konkrétních účinných opatření. Typickým příkladem jsou banky, které pomáhají svým klientům v přechodu na udržitelný provoz.

„Klimatické změny zasáhnou velkou část ekonomiky. Zasáhnou i firmy, které si myslí, že je zasáhnout nemohou. Proto by se firmy vedle snižování uhlíkové stopy potřebují více starat také o svoji vlastní odolnost," poznamenal Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí. Kotecký je také jedním z expertů, který za kurzem stojí. V centru má na starosti spolupráci s firmami a veřejnou správou při vytváření a zavádění ambiciózních environmentálních inovací.

Prakticky pojatá opatření

Mnohým firmám však chybí kvalitní analýza a další nástroje, které by jim pomohly s adaptací svého byznysu na změnu klimatu a snížily by i jejich ekologickou stopu. „Prozatím se tak často uchylují k prvoplánovým a málo efektivním krokům, jako je plošné sázení stromů,“ konstatovali autoři projektu, který je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.

Podle Terezy Smrčkové, projektové manažerky byznysové platformy Změna k lepšímu, dosud v českém prostředí chyběl jakýkoli ucelený souhrn ověřených a prakticky pojatých opatření, jak se s fenoménem klimatické změny smysluplně vypořádávat. Tuto mezeru by chtěl zaplnit právě online kurz KlimaReady.

„Připravovali jsme ho zejména pro ESG manažery v jednotlivých firmách, ale jsme přesvědčeni, že dokáže zaujmout a obohatit i zájemce ze širší veřejnosti,” poznamenala Smrčková. Kurz má celkem 15 dílů skládajících se z video lekce a praktických doplňujících informací. Ostatně celý projekt si zakládá na co největší praktičnosti. Pro snadnější orientaci je součástí rovněž psaný průvodce, který doplňuje jednotlivá videa. Pro všechny zájemce je kurz zdarma.

Ilustrační foto: Pixabay