
Pro biomasu budou platit přísnější pravidla, sektoru ale prospějí
Novela Lex OZE III upravila také pravidla pro biomasu a zavádí nové aukce pro biometan. Jaké změny čekají sektor obnovitelných zdrojů a co to znamená pro jeho budoucnost, to v komentáři rozebírá šéf sdružení CZ Biom Jan Habart.

Redakce Obnovitelně.cz
21. 3. 2025
Biomasa zahrnující veškerou organickou hmotu rostlinného a živočišného původu je klíčovým obnovitelným zdrojem energie. V energetice se využívá především rostlinná biomasa, jako jsou rychle rostoucí dřeviny, byliny či traviny, ale také odpadní materiály z lesnictví a zemědělství, například sláma nebo dřevní odpad.
Využití biomasy má dlouhou historii sahající až do počátků lidské civilizace, kdy bylo dřevo hlavním zdrojem tepla. V současnosti se biomasa využívá nejen k vytápění, ale i k výrobě elektřiny či biopaliv. Její význam roste v souvislosti s úsilím o snižování emisí skleníkových plynů a hledáním udržitelných energetických zdrojů.
Lex OZE III, Poslaneckou sněmovnou nedávno schválená novela energetického zákona, přináší pro sektor biomasy několik významných a pozitivních změn. Jednou z klíčových úprav je snížení hranice pro povinnost prokazování kritérií udržitelnosti z 20 MW na 7,5 MW tepelného příkonu. Tato změna znamená, že i menší zařízení budou nyní muset splňovat stanovená kritéria, což přispěje k efektivnějšímu a udržitelnějšímu využívání biomasy.
Se sníženou hranicí prokazování vzniknou sice i menším zařízením nové administrativní požadavky, ale v novele je zároveň zakotveno znění o odkladném účinku pro stávající zařízení uvedená do provozu před rokem 2015. Například pro teplárnu s výkonem 10 MW platí odkladný účinek těchto nových pravidel až do roku 2030. To znamená, že tato zařízení mají dostatek času na přizpůsobení se novým požadavkům, což zajišťuje kontinuitu jejich provozu a umožňuje postupný přechod k udržitelným postupům.
Sektor bude transparentnější
Významným přínosem sektoru biomasy je již nyní schopnost výrazně snižovat emise skleníkových plynů, což je zásadní pro boj proti klimatickým změnám. I když se tyto přínosy často neprokazují, nové požadavky na prokazování udržitelnosti, zavedené v souladu s aktuální legislativou, posilují důvěru a transparentnost celého sektoru.
Cílené pěstování energetických plodin, jakými jsou třeba jetel či vojtěška, představuje smysluplný způsob, jak efektivně získávat energii z přírodních zdrojů. Zároveň je také možné využívat odpadní materiály a zpracovávat je přímo v místě vzniku, čímž se přispívá k minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí, a sektor biomasy tím dlouhodobě buduje své dobré jméno.
Biomasa jako obnovitelný zdroj energie hraje důležitou roli v českém energetickém mixu a její využívání má významné ekologické i ekonomické přínosy. Legislativní úpravy, jako je Lex OZE III, přinášejí spíše vylepšení stávajících procesů a pravidel, čímž posilují transparentnost a efektivitu již dobře fungujícího sektoru.
Novela zákona mění také způsob provozní podpory pro výrobu biometanu. Nově bude podpora přidělována formou aukcí, což zajistí spravedlivější rozdělení prostředků a podpoří efektivní využití zdrojů. Tento mechanismus dá příležitost projektům, které prokážou svou konkurenceschopnost, a přispěje k dalšímu rozvoji sektoru biometanu jako klíčového obnovitelného zdroje energie.
Autor: Jan Habart, předseda sdružení CZ Biom
Úvodní foto: Pixabay