O více než třetinu ničivější. Požáry v Los Angeles výrazně ovlivnila klimatická změna

Kombinace dlouhé vlhké zimy a potom extrémního sucha způsobila historicky rekordní požáry, které zpustošily oblast okolo Los Angeles. Živel způsobil škody ve výši 20 až 50 miliard dolarů.

Analýza nedávných požárů v oblasti Los Angeles ukázala, že klimatická změna významně zvyšuje pravděpodobnost a intenzitu podobně extrémních požárů. Podle závěrů vědecké iniciativy World Weather Attribution (WWA), která se dlouhodobě věnuje hodnocení vlivu změny klimatu na extrémy počasí, zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost extrémních podmínek pro požáry v oblasti Los Angeles o 35 procent ve srovnání s přirozeným klimatem bez lidského vlivu.

Kalifornie se nachází v oblasti středomořského klimatu, kde jsou požáry přirozenou součástí ekosystému. Typický roční cyklus zahrnuje suchá, horká léta a vlhké, větrné zimy. Nicméně změna klimatu tyto podmínky mění a zvyšuje pravděpodobnost vzniku podmínek vhodných pro požáry a jejich rychlé šíření.

Extrémní požáry vypukly v oblasti Los Angeles 7. ledna. Příznivé podmínky pro jejich šíření byly dány třemi faktory, které se spojily a vyústily v nebývale rozsáhlé postižené území. První faktorem byly neobvykle vlhké zimy 2022–2024, které podpořily růst vegetace. Tím se zvýšilo množství paliva v krajině.

Druhým faktorem bylo mimořádně suché období v druhé polovině roku 2024 a na začátku roku 2025, které vedlo k vysychání vegetace a vytvořilo pro požáry ideální podmínky. Poslední klíčovou ingrediencí byly pravidelné větry Svaté Anny (Santa Ana), které na začátku zimy oblast Los Angeles pravidelně zasahují. Kombinace těchto faktorů vedla k rychlému šíření požárů a jejich mimořádné intenzitě.

Období sucha o 23 dnů ročně delší

„Z analýz a dat vyplývá, že vlivem změny klimatu jsou kalifornská sucha v průměru delší o 23 dní ročně. To zvyšuje pravděpodobnost, že se suché počasí setká s pravidelnými zimními větry Svaté Anny. Rychlý vítr dokáže v suché krajině požáry rychle rozdmýchat a rozšiřovat,“ vysvětluje ředitel organizace Fakta o klimatu Ondráš Přibyla vliv změny klimatu na tyto extrémní požáry.

„Změna klimatu mění v oblasti Los Angeles také variabilitu srážek. Takové střídání srážkově silných a suchých období přispívá k hromadění hořlavého materiálu v krajině. Pravděpodobnost, že období mezi říjnem a prosincem bude v oblasti Los Angeles srážkově velmi chudé je kvůli změně klimatu 2,4x vyšší. A krom toho, vyšší průměrná teplota sama o sobě zesiluje vysychání vegetace, což opět zvyšuje riziko vzniku a šíření požárů,“ dodává Přibyla.

Vysvětluje, že větry Svaté Anny vznikají v důsledku sezónních rozdílů tlaku vzduchu mezi vnitrozemím a pobřežím. Přestože je dobře zdokumentováno, že klimatická změna ovlivňuje srážkové vzorce a teploty, její dopad na tyto větry zatím není dostatečně objasněn.

Požáry si vyžádaly nejméně 29 obětí, bylo zničeno více jak 10 tisíc domů, evakuace postihla 200 tisíc obyvatel. Podle odhadů společnosti JPMorgan může částka vyplacená pojišťovnami přesáhnout 20 miliard dolarů – skoro čtvrtina výdajů českého státního rozpočtu – celkové ekonomické ztráty by mohly dosáhnout až 50 miliard dolarů. Lednové požáry se staly nejničivější katastrofou v historii Los Angeles a potenciálně nejdražší v historii USA.

Důsledky spalování fosilních paliv

Friederike Otto, spoluautorka studie, jedna z vedoucích iniciativy World Weather Attribution a odborná asistentka v oblasti klimatologie na Imperial College London, k tomu dodává, že změna klimatu nadále ničí životy a živobytí v USA.



„Od ničivých hurikánů na východě po děsivé požáry na západě – Američané zažívají drtivé důsledky oteplování způsobené spalováním fosilních paliv. V roce 2025 zůstávají možnosti světových lídrů stejné – buď dál těžit a spalovat ropu, plyn a uhlí, a čelit stále nebezpečnějšímu počasí, nebo přejít na obnovitelné zdroje energie a zajistit bezpečnější a spravedlivější svět,“ vysvětluje Otto.

Výsledky analýzy a data ukazují, že extrémní požáry jako ty, které zasáhly Los Angeles, se stávají s růstem průměrné globální teploty intenzivnější a budou v důsledku pokračujícího spalování fosilních paliv stále častější. Bez rychlé změny směrem k bezemisní ekonomice se riziko takových požárů bude nadále zvyšovat. Tato realita není otázkou vzdálené budoucnosti, ale už nyní ohrožuje lidské životy, ekosystémy i ekonomiku.

Zdroj: Fakta o klimatu

Úvodní foto: The National Guard, CC BY 2.0