Jako z hororu: Nedávno objevená parazitická houba dělá z pavouků zombie
Houba pavouky nutí vylézat z úkrytů. Vědci organismus pojmenovali po slavném britském popularizátorovi přírody Attenboroughovi.
Kristýna Čermáková
4. 2. 2025
Vědci objevili nový druh houby, která svého hostitele promění prakticky v zombie. Příběh tak začíná trochu podobně jako populární videohra a televizní show The Last of Us. Na rozdíl od hororového příběhu ale houba není nebezpečná lidem, nalezená byla pouze na specifických druzích pavouků a to navíc jen v Irsku.
Houba byla poprvé objevena v roce 2021 při natáčení slavného přírodovědce Davida Attenborougha, dostala po něm také své latinské jméno gibellula attenboroughii. Nyní o objevu informuje BBC a celou výzkumnou studii zveřejnil časopis Fungal Systematics and Evolution.
Oba dotčené druhy pavouka, metellina merianae i meta menardi, jsou samotářské druhy, které žijí ve vlhkých tmavých prostorech. Nejčastěji je lze najít v jeskyních, možné to je ale i ve sklepech či tunelech. Oba druhy žijí také běžně v Česku, k nálezu houby zatím došlo ale pouze na území Irska.
Nejprve výzkumníci objevili mrtvého pavouka pokrytého neznámou houbou ve sklepě opuštěného skladu v severním Irsku. Když pak po této houbě začali pátrat dál, objevili jí i v jeskyních a dalších přírodních prostorech.
Netypická je svým speciálním parazitujícím chováním, které udělá z hostitelského těla s trochou nadsázky něco jako zombie. Houba napadne nervový systém svého hostitele, v tomto případě tedy pavouka, a prostřednictvím dopaminu ho přinutí, aby se obětoval pro přežití parazita.
Pavouk omámený houbou ztratí veškerou ostražitost, opustí svou síť a své úkryty v úzkých škvírách, a zavěsí se na otevřenou stěnu jeskyně. „Tito pavouci obvykle žijí samotářsky a skrytě, napadení jedinci ale opustili svá doupata a přesunuli se na co nejvíce otevřené prostranství, aby tam zemřeli,“ uvedli výzkumníci institutu CABI.
Následně zvíře poskytne své tělo myceliu, tedy podhoubí, které z hostitele čerpá, a postupně umírá. Mezitím se houba množí a v otevřeném prostoru má větší šanci nakazit dalšího jedince, než kdyby hostitel zůstal skrytý v uzavřené malé škvíře.
Podle vědců je to podobný princip, jakým funguje houba rodu ophiocordyceps, která inspirovala tvůrce videoher The Last of Us, kde nebezpečná houba napadá mozek lidí a přeměňuje je v zombie. Ve skutečnosti však houba ophiocordyceps napadá pouze mravence a nutí je k tomu, aby nákazu zanesli do mravenišť.
Úvodní foto: Meta menardi, Tigerente, CC BY-SA 3.0