Chová se vaše obec udržitelně? Přihlaste ji do soutěže Zelená obec roku

Třetí ročník soutěže ČSOB Zelená obec roku je pod záštitou Ministerstva životního prostředí a podpoří udržitelné inovace, úsporná opatření nebo občanské iniciativy.

ČSOB startuje třetí ročník soutěže Zelená obec roku, která oceňuje města a obce za inovativní přístup k udržitelnému rozvoji a motivuje k dlouhodobým řešením v oblasti udržitelnosti, ochrany životního prostředí a zapojení občanů. Vítězné obce a města si rozdělí finanční odměnu v celkové výši 1,3 milionu korun a získají odborné poradenství od expertů ze společností ČSOB Advisory/EU Centra a platformy Green0meter.

„Municipality hrají klíčovou roli v transformaci naší společnosti a zvyšování kvality života. Jejich úsilí o ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj zásadně ovlivňuje naši společnou budoucnost. V uplynulých ročnících soutěže obce prokázaly, že jsou skutečnými hybateli pozitivních změn schopnými přímo ovlivnit život svých obyvatel a zároveň respektovat přírodu. Věřím, že další ročník soutěže přinese ještě více inspirativních projektů a příkladů, které povzbudí další obce k realizaci vlastních udržitelných řešení,“ říká Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví.

Projekt Zelená obec roku odráží aktuální potřeby obcí: od podpory fotovoltaiky na úřadech, sdílení energií, ekologického třídění odpadu až po řešení dostupného bydlení či elektrifikaci městské hromadné dopravy. Reflektuje i sociální témata, jako je nedostatek domovů pro seniory, nájemního bydlení nebo kapacita mateřských a základních škol.

Soutěž se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka a organizuje ji ČSOB ve spolupráci s Hospodářskými novinami a dalšími partnery.

„Podporuji všechny starostky a starosty, kteří každý den pracují na zlepšování života ve svých obcích, využívají obnovitelné zdroje, šetří energií, zavádějí nízkoemisní dopravu, efektivně recyklují odpad, anebo šetrně hospodaří s vodou. Ministerstvo životního prostředí je spolehlivým partnerem všech měst a obcí usilujících o udržitelnou modernizaci a poskytuje jim finanční i poradenskou podporu. Velmi důležité je také sdílení pozitivních příkladů a vzájemná inspirace. Právě tam leží přidaná hodnota soutěže Zelená obec roku. Ocenění starostové z minulého ročníku to sami dokazují. Vytvářejí inovace a ukazují, že když se chce, tak to jde,“ říká Petr Hladík, ministr životního prostředí.

Hlavní kategorie soutěže budou i letos rozděleny podle velikosti obce. V minulém ročníku zvítězily v kategorii nad 1000 obyvatel Černovice na Pelhřimovsku, které při revitalizaci náměstí myslely i na ekologické využití dešťové vody, v kategorii do 1000 obyvatel bodoval Kamýk nad Vltavou, jehož projekty míří na energetickou soběstačnost. Speciální kategorií je pak „Sociální počin roku“, kde posledně uspěla Karviná s projektem „Rádibudky“ – iniciativou, která zapojuje obyvatele do budování ptačích budek.

„Jsem rád, že se ze soutěže Zelená obec roku stala pevná a smysluplná součást aktivit v oblasti udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Máme před sebou další ročník, ve kterém se určitě opět ukážou inspirativní a úspěšné projekty a příběhy ze všech koutů Česka. Těší mě rostoucí zájem obcí nejen o soutěž samotnou, ale i o odborné konference, které spolu s ní každoročně pořádáme,“ doplňuje Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 5. června 2025 během odborné konference s názvem Udržitelná budoucnost obcí v Kampusu ČSOB v pražských Radlicích. Jeho budovy se řadí mezi nejekologičtější v Evropě a nabídnou inspirativní prostředí nejen pro představení vítězných projektů, ale také pro odborné diskuze s experty.

O akci Zelená obec roku se více dozvíte na webu události. Přihlášky jsou otevřené do 23. 4. 2025.

Úvodní foto: Draceane, CC BY-SA 4.0