Strážce přírody chtěl pomáhat trampům na Kokořínsku obcházet zákony. Teď rezignoval

Místo ochrany přírody vedl dobrovolný strážce z CHKO Kokořínsko úvahy, jak obejít zákony na její ochranu. Svědčí o tom nahrávka, kterou zveřejnil ekologický novinář Martin Marek.

Spory mezi trampy v CHKO Kokořínsko a ekologickými novináři postupně gradují. Dobrovolný strážce přírody Josef Chalupa byl na nahrávce, kterou zveřejnil novinář Martin Marek, přistižen, jak popisuje trestnou činnost a chování správy CHKO a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Na nahrávce například přemýšlel, jak obejít stávající zákony zakazující rozdělávání ohňů nebo budování ilegálních osad v první zóně CHKO. Plánoval třeba, že by ze zákona o ochraně přírody byl odstraněn zákaz rozdělávání ohňů, a stráž přírody by tím pádem trampy nemohla pokutovat. Navrhoval také, aby osady byly chápány jako protierozní opatření.

Podle informací Obnovitelně.cz ale už má kauza svoji první dohru. Zmiňovaný Josef Chalupa již není strážcem přírody.

„Pan Chalupa na svou pozici dobrovolného strážce přírody v pondělí rezignoval,“ potvrdila informace Obnovitelně.cz tisková mluvčí AOPK ČR Karolína Šůlová. Dodala, že v současné chvíli probíhá výběrové řízení na ředitele správy CHKO Kokořínsko, proto další personální záležitosti nebude komentovat.

Strážce přírody je postavou jmenovanou správou národních parků či právě chráněných krajinných oblastí. Jde o úřední osoby oprávněné zjišťovat totožnost osob, které porušují předpisy na ochranu přírody, ukládat a vybírat blokové pokuty za přestupky na úseku ochrany přírody, zadržet ke zjištění osobu, kterou přistihnou při porušování právních předpisů o ochraně přírody a krajiny a spolupracovat s Policií ČR.

Současně jsou strážci přírody povinni prokázat znalost práv a svých povinností a složit slib stráže přírody. Pokud se obvinění prokážou, znamenalo by to, že se Josef Chalupa dopustil trestné činnosti. Předmětem sporu jsou nelegální trampské kempy – obvykle menší dřevěné stavby zasazené do skalnaté krajiny. Kromě toho, že se jedná o černé stavby, porušují také zákon o ochraně přírody a krajiny.

Spor se táhne několik let a jeho hlavní postavou je novinář Ivan Brezina, který usiluje o jejich odstraňování z lesa. Trampové jsou ale proti, chaty a sruby podle nich pro přírodu nepředstavují žádné riziko. Naopak poskytují zázemí milovníkům přírody a označují je jako kulturní památku, protože tramping má na Kokořínsku desítky let dlouhou tradici.

Celá kauza, která podle novináře Marka popisuje „trampskou mafii“, může mít ale dohru pro státní sektor ochrany přírody, pokud se prokáže, že se trestná činnost skutečně odehrála za podpory či s vědomím CHKO či AOPK ČR.

Celý případ sledujeme a chystáme velký článek, ve kterém celou problematiku shrneme.

Úvodní foto: Autor: Matěj Baťha – Fotografie vznikla v rámci třetího ročníku grantu fotografie českých obcí., CC BY-SA 3.0