Obecní energetika má obrovský potenciál v akumulaci, úsporných opatřeních i solárech
Obce mohou také využít státní dotace na svou energetickou transformaci. Aby se skutečně vyplatila, je ale třeba zanalyzovat všechny obecní možnosti a vytvořit komplexní projekt.
Kristýna Čermáková
25. 11. 2024
České obce stojí před výzvou, jak efektivně snížit náklady na energie a současně přispět ke snižování uhlíkových emisí. Řešení nabízí komunitní energetika, fotovoltaické elektrárny nebo zateplování budov. Během konference Pro moderní Česko v Olomouci přiblížili možnosti i překážky obecní energetické transformace Lukáš Vaverka z Columbus Energy a Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.
Realizace fotovoltaické elektrárny není jen o samotné instalaci panelů, ale vyžaduje širší přístup k energetickému managementu. Dobrou praxí může být využití přebytků energie prostřednictvím akumulace nebo jejich sdílení v rámci komunitní energetiky. Vaverka zdůrazňuje, že Česko je jednou z mála zemí, kde je akumulace dotována. „Cílem je využít maximum vyrobené energie přímo na místě, čímž minimalizujete přetoky a závislost na externích zdrojích,“ říká.
Jasná výhoda pokrytí obecních střech a pozemků solárními elektrárnami podle něj spočívá ve finančních úsporách, které obce mohou investovat do dalších projektů. Varuje ale před ukvapeným výběrem dodavatele. Obec na rozdíl od fyzické osoby musí vypisovat veřejnou zakázku, čímž se jí situace trochu komplikuje.
„Nestačí se dívat jen na recenze na portálech, jakým je třeba Refsite. Je důležité se obrátit i na starosty obcí, kde vybraná firma již projekt realizovala, a vyptat se na jejich zkušenosti,“ doporučuje. Důraz klade i na pečlivou přípravu a posouzení možností ještě před zahájením projektu. „Například obec si může přát instalovat elektrárnu o výkonu 150 kilowatt-peaků, ale distributor schválí připojení jen pro 50 kilowatt-peaků. Bez této informace celý třeba již hotový projekt ztrácí smysl,“ upozorňuje.
Petr Valdman doplňuje, že i obcím mohou pomoci dotační programy, mezi které patří i Nová zelená úsporám. Jako příklad uvádí projekt, kdy obec zateplila bytový dům se sociálními byty a doplnila jej o fotovoltaiku, což snížilo energetickou náročnost budovy o 73 procent.
Dotace ale nezahrnují pouze samotnou obálku budovy či solární panely – podporovány jsou také technologie, které zajišťují provoz veřejných budov, například školních jídelen nebo prádelen. „Dotace na modernizaci těchto provozů může zahrnout až 70 procent nákladů, což je pro obce velká příležitost,“ zdůrazňuje.
Komplikace v podobě starých budov i nutnosti stavebního povolení
Podle Valdmana je také lepší vytvořit dopředu promyšlený energetický systém než rychle využít dotaci například na solární panely na budovu školy, která přes léto není v provozu. „Je lepší zahrnout i budovy s konstantní spotřebou, jako jsou čistírny odpadních vod, úpravny vody nebo veřejné osvětlení. Komplexní přístup přináší lepší ekonomické výsledky,“ vysvětluje.
Při přípravě projektů však mohou obce narazit na administrativní překážky, týká se to především výzev končících v letošním roce. Jednou z nich je nutnost mít před podáním žádosti o dotaci vyřízené stavební povolení. „Tato podmínka byla zavedena, aby se předešlo blokaci finančních prostředků na projekty, které se nakonec nerealizují. Na příští rok plánujeme upravit pravidla tak, aby byla administrace pro obce jednodušší,“ říká Valdman.
U starších budov, což je v případě obcí většina, je také dobré dát si pozor na její fyzický stav. Především na statiku, pokud obec zvažuje instalaci solárních panelů. Většina firem se pak soustředí buď na realizaci fotovoltaické elektrárny nebo právě na opravu a zpevnění budovy. Při vypisování veřejné zakázky to může být legislativní oříšek, jak obě věci spojit v jednu. Možné to ale je a starostům by v takovém případě měli pomoci odborní poradci Ministerstva životního prostředí.
Oba odborníci se shodují, že klíčem k úspěchu je důkladná příprava. „Obce by měly přemýšlet dopředu, analyzovat své možnosti a zahrnout do plánů nejen aktuální potřeby, ale i výhled do budoucna,“ shrnuje Vaverka. „Energetická úspornost a soběstačnost jsou témata, která nás budou provázet minimálně do roku 2030. Obcím doporučujeme začít s přípravou projektů co nejdříve,“ uzavírá Valdman.
Výzvy na podporu energeticky úsporných opatření i fotovoltaických panelů běží do konce letošního roku, ale téma zůstane aktuální i v dalších letech. Obce tak mají šanci využít jedinečnou příležitost a stát se průkopníky v oblasti komunitní energetiky.
Úvodní foto: Svaz moderní energetiky